7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Jaunų dainininkių pasirinkimas – Lietuvos estrados klasiko dainos

Laura Gintautė Norkūnaitė
Nr. 38 (1487), 2023-11-17
Kronika
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.

Nemokamą koncertą, kuriame skambėjo gražiausios kompozitoriaus Algimanto Raudonikio dainos, surengė soprano, žinomos operos solistės Agnės Stančikaitės mokiniai. Dainos skambėjo netradicinėje erdvėje – Vilniaus centrinės bibliotekos salėje. 2023 m. spalio pabaigoje mirusio kompozitoriaus, kuris sukūrė daugiau nei pusę tūkstančio dainų, muzika skamba ne tik didžiosiose koncertų scenose, jas renkasi ir jaunieji muzikantai. A. Stančikaitės mokinės B. Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje dar mokslo metų pradžioje rinkosi dainas iš plataus A. Raudonikio repertuaro, tačiau pirmą kartą jas atlikti teko jau kompozitoriaus atminimo renginyje.

 

Tai jau ne pirmas A. Stančikaitės mokinių koncertas šioje vietoje, į kurį susirenka sausakimša salė. Koncerte skambėjo garsiausios A. Raudonikio dainos: „Švelnumas“, ‚Vilniaus varpai“, „Paskutinis tango“, „Kur balti keliai“ ir daugelis kitų. Dainininkė pasakojo, kad planavo susitikimą su pačiu kompozitoriumi, tačiau jam jau nebuvo lemta įvykti. „Šią vasarą pajutau, jog būtų prasminga mokines supažindinti su kompozitoriaus Raudonikio kūryba, ypač gražiais, melodingais, nuoširdžiais, optimistiškais kūriniais, paremtais klasikinėmis tradicijomis. Dar neprasidėjus mokslo metams, intensyviai ieškojau tinkamiausių kūrinių savo mokinėms. Nors ir turiu gausų asmeninį kompozitoriaus dainų archyvą, reikėjo jį papildyti, tad esu itin dėkinga Centrinės bibliotekos kolektyvui ir savo kolegoms muzikantams, kurie labai noriai su manimi pasidalino Raudonikio muzikos leidiniais bei natomis. Šis bendradarbiavimas man priminė kompozitoriaus savybes, tokias kaip draugiškumas, geranoriškumas, pasitikėjimas ir paslaugumas“, - sakė A. Stančikaitė.

 

Pačios jaunosios dainininkės sakė, kad šį kartą nuotaika buvo ypatinga – ir susikaupimas, ir šventė. Nors merginoms dainuoti jau yra tekę koncertuoti įvairiausiose Vilniaus salėse – pradedant Rotuše, baigiant Seimu ir Vilniaus paveikslu galerijos rūmais, tačiau koncertuojant nedidelėje Vilniaus centrinės bibliotekos erdvėje pavyksta mažiausiai jaudintis ir geriausiai atsiskleisti dainuojant.  A. Raudonikio dainos – atlikėjų favoritės, jau tapusios Lietuvos estrados klasika ir žiūrovai reaguoja į kiekvieną melodiją.

 

Į koncertą atėjo ir sostinės Žirmūnų mikrorajono bendruomenė. Žirmūnų gyventoja Aldona pasakojo į koncertą atėjusi atsitiktinai, pamačiusi skelbimą, bet išeinanti puikios nuotaikos: „Šviesi nuotaika ir nostalgija, puikios ir labai gerai pažįstamos melodijos. Gal ruošiatės rengti dar vieną koncertą?“ 

 

Dainininkė A. Stančikaitė sakė, kad kompozitoriaus A. Raudonikio muzika universali: „Jo dainos – aktualios iki šių dienų, nes jos susijusios su įvairiais jautriausiais žmogaus gyvenimo momentais. Dėl šios priežasties, kai kurie Raudonikio dainas prilygina liaudies dainoms, nes pastarosios palydi bei paguodžia žmogų visose jo gyvenimo situacijose. Mano nuomone, A. Raudonikis – Lietuvos estradinės muzikos klasikas, kurio dainas dainuoja labai įvairūs atlikėjai: nuo muzikos mokyklų mokinių, estrados dainininkų,‎ iki operos solistų.“

 

Koncerto organizatoriai teigia, kad A. Raudonikio kūrybinį palikimą reikia išsaugoti, aranžuoti ir dainuoti kuo dažniau – kol jauniausi savo kartos muzikantai atliks jo kūrinius, tol šios jau kultūriniu paveldu vadinamos muzikos nepamirš Lietuvos klausytojai.

 

Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.
Agnė Stančikaitė (dešinėje) su savo mokiniais – koncerto dalyviais. Asmeninio archyvo nuotr.
Agnė Stančikaitė (dešinėje) su savo mokiniais – koncerto dalyviais. Asmeninio archyvo nuotr.
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.
Koncerto akimirka. Asmeninio archyvo nuotr.