7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Apdovanoti geriausi pastarųjų metų Lietuvos kino operatoriai

LAC inf.
Nr. 8 (1373), 2021-02-26
Kronika
„Nova Lituania“
„Nova Lituania“

Ryškiausius pastarųjų metų kino operatorių darbus pažymintys Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimai „Ąžuolas“ paskelbė 2019 ir 2020 m. nugalėtojus. Dėl koronaviruso pandemijos negalėdami surengti apdovanojimų gyvai, organizatoriai nusprendė pakeisti renginio formatą ir pristatė dvi apvaliojo stalo diskusijas su „Ąžuolų“ ir „Gilių“ nominantais, kurias moderavo kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė ir režisierius Mikas Žukauskas.

 

Geriausio 2019-ųjų metų operatoriaus apdovanojimas įteiktas operatoriui Vytautui Katkui už dokumentinį filmą „Animus Animalis. Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus“ (rež. Aistė Žegulytė). Operatorius įvertintas už vaizdo daugiasluoksniškumą, sukurtą kantriai stebint pasaulį ir jį fiksuojant ilgais, ramiais, statiškais kadrais. „Ąžuolui“ taip pat buvo nominuoti operatoriai Laurynas Bareiša („Išgyventi vasarą“, rež. Marija Kavtaradzė) ir Rugilė Barzdžiukaitė („Rūgštus miškas“, rež. R. Barzdžiukaitė).

 

„Ąžuolo“ apdovanojimas už geriausią 2020 m. kino operatoriaus darbą įteiktas Simonui Glinskiui už vaidybinį filmą „Nova Lituania“ (rež. Karolis Kaupinis). Apdovanojimui buvo taip pat nominuoti Denys Lushchik („Nematoma“, rež. Ignas Jonynas), Narvydas Naujalis („Izaokas“, rež. Jurgis Matulevičius) ir Algimantas Mikutėnas („Kita tylos pusė“, rež. Algimantas Puipa).

 

„Kiekvienais metais „Ąžuolų“ komisijai tenka vis sunkesnis uždavinys. Daugėja lietuviškų filmų, tad  išskirti iš jų vieną tapo tikrai nelengva. Taip atsitiko ir šiemet – vietoje trijų filmų nominavome keturis, nes palikti vieną jų „už borto“ pasirodė nesąžininga. Kiekvienas jų – „Izaokas“, „Nova Lituania“, „Nematoma“, „Kita tylos pusė“ – savaip vizualiai stiprūs bei paveikūs ir nusipelno būti įvertinti. Bet „Ąžuolas“ tik vienas, todėl už drąsius operatoriaus sprendimus, kurie sukūrė vientisą, įsimintiną filmo pasaulį ir išskirtinę atmosferą, jis šiemet teko Simonui Glinskiui už filmą „Nova Lituania“, – apie šių metų apdovanojimus ir nugalėtojus sakė LAC pirmininkas Rytis Kurkulis.

 

LAC kiekvienais metais taip pat renka geriausią jaunąjį operatorių. 2019 m. „Gilės“ apdovanojimas įteiktas Linui Žiūrai už filmą „Siena“ (rež. Silvestras Polinauskas). Komisija jį skyrė už įspūdingą tamsą ir brėkšmą, šviesų ir kontrastų visumoje atgyjančius daiktus ir erdves. Apdovanojimui taip pat buvo nominuoti Nojus Drąsutis už filmą „Adamah“ (rež. Tadas Šlajus) ir Jevgenijus Tichonovas už filmą „Panspermija“ (rež. Mindaugas Docaitis).

 

Geriausiu 2020 m. jaunuoju operatoriumi tapo Oskaras Abramavičius už vaidybinį trumpametražį filmą „Nukryžiavimas“ (rež. Danielius Minkevičius). Komisijos nariai įvertino apgalvotą ir nuoseklią vizualinę kalbą, padedančią atskleisti filmo temą. „Gilei“ taip pat buvo nominuoti Lina Margaitytė už filmą „Pomirtinis gyvenimas“ (rež. Paulius Stankevičius) bei Rytis Aliukonis už filmą „Špesarto smuklė“ (rež. Vilius Lukošius).

 

Operatorių dėkingumo apdovanojimas t atiteko koloristui Jonui Sunklodui. Šis apdovanojimas teikiamas glaudžiai su kino operatoriumi susijusiems kino  profesionalams, kurios itin reikšmingai prisideda prie gero operatoriaus darbo. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos operatorinio meno studentai įteikė  savo prizą, vadinamąjį „Cinema sausage“. Tai stilizuota juostelė, naudojama filmavimo aikštelėje pažymėti pagrindinių aktorių stovėjimo vietą. Studentų prizas atiteko „Cineskope Rental“ projektų vadovei Ingridai Badarei, „Cinevera“ projektų vadovui Tadui Mikalauskui, „Kinolab“ vadovui Gediminui Jacikevičiui ir operatoriui Simonui Glinskiui.

 

2019 m. vertinimo komisiją sudarė istorikė dr. L.Kaminskaitė-Jančorienė (komisijos pirmininkė), režisierius Ignas Jonynas bei LAC nariai Eitvydas Doškus, Linas Dabriška ir Simonas Glinskis. 2020 m. kūrinius vertino Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ meno vadovė Mantė Valiūnaitė (komisijos pirmininkė), režisierė Aistė Žegulytė bei LAC nariai Ramūnas Greičius, Rytis Kurkulis ir Julius Sičiūnas.

Žymos:
LAC inf.,
„Nova Lituania“
„Nova Lituania“
„Animus Animalis. Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus“
„Animus Animalis. Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus“