7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Mirė ilgametė Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Regina Paliukaitytė

 In Memoriam

Nr. 5 (1111), 2015-02-06
Kronika
Regina Paliukaitytė A. Grikevičiaus filme „Jausmai“
Regina Paliukaitytė A. Grikevičiaus filme „Jausmai“

 Vasario 7 dieną mirė ilgametė Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro (dabar – Lietuvos nacionalinio dramos teatro) aktorė Regina Paliukaitytė (1940 01 06–2015 02 09). Ši aktorė per gyvenimą sukūrė virš 100 vaidmenų, o labiausiai išgarsėjo nusifilmavusi Almanto Grikevičiaus ir Algirdo Dausos filme „Jausmai“.

 

Regina Paliukaitytė gimė 1940 m. sausio 6 d. Kaune. 1957 m. baigė Utenos pirmąją vidurinę mokyklą.  1961 m. baigė Lietuvos valstybinę konservatoriją. 
 
Aktorė dirbo Šiaulių, Akademiniame dramos ir Pilies teatruose. Sukūrė virš 100 vaidmenų. Dalyvavo radijo ir televizijos vaidinimuose, telefilmuose, radijo laidose, kaip skaitovė – koncertuose, taip pat dirbo pedagoginį darbą – dėstė scenos kalbą Vilniaus universitete ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.
1969 metais už Agnės vaidmenį  režisieriaus A. Grikevičiaus kino filme „Jausmai“ Baltijos šalių, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje Reginai Paliukaitytei suteiktas geriausios moters vaidmens atlikėjos vardas. „Jausmai“, paminint kino gyvavimo šimtmetį, 1995 metais buvo išrinktas geriausiu visų laikų lietuvišku vaidybiniu filmu. 
 
Su Regina Paliukaityte ilgai teatre dirbusi aktorė Vaiva Mainelytė dalinasi bendrais prisiminimais: „Sunku susitaikyti su mintimi, kad niekad nebesutiksiu Reginos, niekada nebepakalbėsime aukštaitiškai. Atsimenu, dar kai buvau studentė pamačiau jos nuostabų mane sužavėjusį Natašos vaidmenį spektaklyje „104 puslapiai apie meilę“. Taip pat labai įstrigo jos ir Regimanto Adomaičio duetas spektaklyje „Altonos atsiskyrėliai“. Kai atėjau į teatrą ji taip nuoširdžiai sutiko mane savo atvirom, gražiom akim, pasidžiaugė, kad į teatrą atėjo dar viena aukštaitė ir nuo pat pirmųjų žingsnių priėmė mane kaip lygiavertę partnerę. Per daugelį metų, mes dažnai susitikdavome akademiniame dramos teatre, vaidinome spektakliuose ir televizijos filmuose. Buvo daug gastrolių. Gerai atsimenu tas akimirkas, kai mes pasikalbėdavome laisvu laiku, dažnai viena kitai paatviraudavome. Tos mintys taip ir liko tarp mūsų dviejų. Tai iš tiesų buvo labai geras, doras žmogus, niekada neteko susilaukti iš jos apkalbų, intrigų. Labai gera mama ir žmona. Todėl norėčiau pareikšti nuoširdžią užuojautą jos vyrui, šeimai ir visiems su ja susijusiems kolegoms.“
 
Reginą Paliukaitytę kaip dorą, nenuolaidžiaujantį žmogų puikiai prisimena ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius Vytautas Rumšas: „Man Regina siejasi su teatro etika, ji – tikra teatro etikos skleidėja ir saugotoja, o į teatro etiką įeina vienas iš pagrindinių postulatų – padorumas. Regina visą gyvenimą niekam nesilankstė, buvo tiesus, atviras žmogus. Be to, esu įsitikinęs, kad žmogų visada išduoda balsas. Reginos balsas buvo švarus, man jis labai gražus. Geriausiai atsimenu, kai su Regina dirbau pas Ireną Bučienę, kai kūrėme „Barborą Radvilaitę“, ji vaidino Boną, o aš – jos sūnų. Tada pajutau tikrąją aktorės vidinę energiją, meistriškumą bei nuoširdumą. Tai labai svarbu partnerystėje. Dar vienas įdomus dalykas. 1992 metais buvo atleista daug artistų. Tai žinoma, yra smūgis kiekvienam, bet tokiose situacijose galima pamatyti, koks žmogus yra iš tikrųjų ir ką gali. Taigi netekusi darbo teatre Regina dėstė net keliose mokymo įstaigose, toliau skaitė eilėraščius, važinėjo po Lietuvą. Žodžiu, tai buvo tikras žmogus.“
 
Atsisveikinti su aktore bus galima vasario 11 d. nuo 10 iki 14 val. laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ (Ąžuolyno g. 10, Vilnius). 
Laidotuvės vyks Karveliškių kapinėse.
Vasario 11 d. 8 val. už aktorę mišias Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčioje (Didžioji g. 34, Vilnius) laikys kunigas Antanas Saulaitis.
 
***
Žymesni Reginos Paliukaitytės vaidmenys teatre:
Nesė- A. Kronino „Kepurininko pilis“, Larisa – A. Ostrovskio „Bekraitė“, Skylienė ir Ona Duonutė – V. Krėvės „Žentas“ ir „Skirgaila“, Nataša – J. Radzinskio „104 puslapiai apie meilę“, Margarita – J. Gėtės „Faustas“, Alia – S. Mrožeko „Tango“, Johana – Ž. P. Sartro „Altonos atsiskyrėliai“, Morta ir Ieva –Teresė – Just. Marcinkevičiaus „Mindaugas“ ir „Katedra“, Aldonsa – Dulsinėja – D. Vasermano ir D. Deriono „Žmogus iš Lamanšos“, Regana – V. Šekspyro „Karalius Lyras“, Karalienė Bona – J. Grušo „Barbora Radvilaitė“ ir kt.
Žymesni Reginos Paliukaitytės vaidmenys kine: 
„Jausmai“, rež. Algirdas Dausa, Almantas Grikevičius;  „Ave, Vita“, rež. A. Grikevičius; „Nerami rudens diena“, rež. Algimantas Kundelis; „Žaltvykslės“, rež. Gytis Lukšas; „Nebylys“, rež. Vidmantas Bačiulis.
 
 
Regina Paliukaitytė A. Grikevičiaus filme „Jausmai“
Regina Paliukaitytė A. Grikevičiaus filme „Jausmai“