7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Škotijoje Lietuvos fotografijos parodų sezonas

 

Rita Valiukonytė
Nr. 31 (1045), 2013-08-02
Kronika
Grupė „Doooris“
Grupė „Doooris“

Rugpjūčio 10 dieną Škotijoje prasidėjo Lietuvos fotografijos sezonas. Šis fotografijos parodų ciklas, kuris yra didžiausias iki šiol kada nors pristatytų Jungtinėje Karalystėje, suteiks unikalią galimybę Škotijos publikai susipažinti su dinamiška Lietuvos fotografijos meno kultūra ir istorija. Projektas yra Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai kultūrinės programos Jungtinėje Karalystėje dalis. Iki 2014-ųjų metų sausio 6 dienos besitęsiančio ciklo programoje – net šešios parodos Glazgo ir Irvine miestuose. Projektą remia LR kultūros ministerija bendradarbiaujant su LR užsienio reikalų ministerija, Tarptautinių kultūros programų centru ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriumi.

Lietuvos fotografijos parodų sezono Škotijoje iniciatorius Street Level Photoworks galerijos direktorius Malcolmas Dicksonas, mano, jog įvairi ir gyvybinga Lietuvos fotografijos kultūra gali praturtinti ir praplėsti meninį škotų akiratį: “Mūsų 2010-tais metais organizuota pirmoji Rimaldo Vikšraičio paroda savo griežtu ir atviru žvilgsniu į nykstančio lietuviško kaimo aspektus susilaukė didelio vietinės publikos dėmesio. Naujasis fotografijos sezonas supažindins su įvairesne Lietuvos fotografijos praktika, kuri jau susilaukė didelio susidomėjimo programoje dalyvaujančių galerijų tarpe. Lietuvos fotografija čia yra patraukli savo istorijomis, kurios yra artimos ir suprantamos vietinei publikai. Mūsų bendradarbiavimas su Lietuvos fotografais tęsis ir toliau, taip pat kaip ir planai supažindinti Lietuvos publiką su Škotijos fotografijos kultūra,” – mintimis dalinosi Malcolmas Dixonas.  

Parodos vyks nuo rugpjūčio 10 d. Street Level Photoworks and Hidden Lane galerijose, Glazgo mieste. Antroji programos dalis, prasidedanti nuo spalio mėnesio, taip pat persikels ir į Irvino miestą, Harbour Arts Centre. Šis fotografijos sezonas yra sėkmingas, trejų metų bendradarbiavimo su Kauno fotografijos galerijos kolektyvu rezultatas. Parodos buvo specialiai kuruotos atsižvelgiant į daugelį dalyvaujančių menininkų, kurie dar niekada nebuvo pristatyti Jungtinėje Karalystėje.

Daugiau informacijos apie renginius rasite: http://www.streetlevelphotoworks.org

Borderlands II
Street Level Photoworks
, Glazgas: rugpjūčio 10 d. – spalio 6d., 2013

Prieš dvidešimt metų Street Level Photoworks surengė parodą Borderlands , kuri tuo metu pirmą kartą pristatė Lietuvos, Latvijos ir Estijos fotografiją Didžiojoje Britanijoje. Borderlands II paroda ypatingą dėmesį skiria 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečio Lietuvos fotografijos darbams. Svarbiausias šios parodos elementas – mažiau žinomi Lietuvos menininkų kolektyvai kaip paslaptingasis Doooooris bei Carnarova. Šios grupės propagavo postmodernią pasaulėžiūrą ir atsitraukimą nuo tradicinių metodų, taip priartėdami prie konceptualumo.

Parodoje dalyvaujantys menininkai: Vytautas Pletkus, Artūras Valiauga, Algirdas Šeškus,Vilma Samulionytė, Mindaugas Ažušilis, Arūnas Kulikauskas, Giedrius Liagas ir menininkai iš pirmosios Borderlands parodos, Vytautas Stanionis ir Alvydas Lukys.

Domicelė Tarabildienė: A Challenge to Time
Hidden Lane Gallery, Glazgas: rugpjūčio 10 d. – rugsėjo 20 d. 2013
Harbour Arts Centre, Irvinas: gruodžio 6 d., 2013 – sausio 12 d., 2014

Domicelė Tarabildienė (1912-1985) buvo žinoma tarpukario menininkė, kurios kūrybinė praktika apėmė graviūrą, knygų iliustravimą, taikomąją grafiką, tapybą ir skulptūrą. Tačiau jos poetiška ir siurrealistinė fotografija susilaukė dėmesio Europoje tik visai neseniai. Šioje parodoje bus eksponuojama trisdešimt svarbiausių fotografijų, kurios buvo sukurtos fotomontažo technika 3-iojo dešimtmečio pradžioje.

Poetic Documents – menas ir poezija Lietuvos fotografijoje
Street Level Photoworks, Glazgas: spalio 11 d. – lapkričio 10 d., 2013

Parodoje pristatomi įvairių kartų fotografų ir rašytojų darbai, kuriuose poetiškai atsiskleidžia savitas Lietuvos praeities bei dabarties estetinis potyris, taip pat ir santykis tarp pačios fotografijos ir poezijos. Gamta, žmogus, miestas, laikas ir atmintis – tai pagrindinės temos, kurios vienija parodoje eksponuojamus darbus. Menininkai: Antanas Sutkus, Indrė Šerpytytė, Algirdas Šeškus, Vytautas Balčytis, Alfonsas Budvytis, Aleksandras Macijauskas, Almantas Grikevičius, Rimaldas Vikšraitis, Arūnas Kulikauskas ir kiti.

LT Pinhole Photography
Harbour Arts Centre, Irvinas: spalio 11 d. – lapkričio 29 d., 2013

Ši paroda, vyksianti Harbour Arts centre, Irvino mieste, pristato jau žinomus ir tik pradedančius iškilti lietuvių menininkus, kuriuos sieja aistra ir kūrybinės paieškos pinholinės fotografijos praktikoje. Menininkai: Petras Saulėnas, Ieva Rutė, Gytis Skudžinskas, Giedrius Petrauskas, Artūras Valiauga, Jurgita Remeikytė ir Darius Kuzmickas.

Kaunas Street Photography
Harbour Arts Centre, Irvinas: spalio 11 d. – lapkričio 29 d., 2013

Dalyvaujantys menininkai: Romualdas Rakauskas, Romualdas Požerskis ir Gintaras Česonis.
Lietuvoje vyrauja stiprus humanistinės fotografijos žanras kartu su juodai baltos gatvės fotografijos “lemiamo momento” (‘decisive moment’) tradicija. Šie fotografai, priklausantys Lietuvos fotomenininkų sąjungai, yra vieni iš svarbiausių kūrėjų reprezentuojančių tris kartas: Romualdas Rakauskas (g. m. 1941), Romualdas Požerskis (g. m. 1951) ir Gintaras Česonis (g. m. 1974). Šiame įspūdingame fotografijų cikle atsiskleidžia Kauno atmosfera, šviesa, erdvė ir poetiška miesto kasdienybė.

 

 

Parengė Rita Valiukonytė
Kultūros atašė
 

Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje
Lithuania house
2 Bessborough Gardens
London SW1V 2JE
 

Grupė „Doooris“
Grupė „Doooris“