7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Penktasis Birutės Almonaitytės vaikų ir jaunimo dainavimo festivalis nuaidėjo

Renata Lastauskaitė-Vengrienė
Nr. 15 (1167), 2016-04-15
Kronika Anonsai
Festivalio akimirka. Organizatorių nuotr.
Festivalio akimirka. Organizatorių nuotr.

2016 m. balandžio 2 d. į Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus salę sugužėjo būrys įvairaus amžiaus dainuojančių vaikų ir jaunimo bei jų vokalo pedagogų. Čia įvyko 5-asis, jubiliejinis Birutės Almonaitytės vaikų ir jaunimo solinio dainavimo festivalis, kurį nuo 2005-ųjų kas dveji metai organizuoja Vilniaus chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“. Šis renginys prasmingai pamini įžymios Lietuvos operos dainininkės, vokalo pedagogės Birutės Almonaitytės (1934 –2004) atminimą, puoselėja klasikinio dainavimo tradicijas, meilę ir pagarbą lietuvių liaudies dainai bei paskatina  gabių vaikų paiešką. Festivalis – ne  konkursas, tačiau jaunųjų dainininkų klausėsi ir jų dainavimą vertino kompetentinga komisija: pirmininkė  – dainininkė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Asta Krikščiūnaitė; choro pedagogė, Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ direktorė Edita Jaraminienė; šios mokyklos mokytoja metodininkė, dainininkė Gintarė Skerytė  ir architektė Dovilė Eidukaitė – B. Almonaitytės dukra. Už komisijos stalo taip pat sėdėjo ir jauniausia komisijos narė, žymiosios operos solistės Birutės Almonaitytės anūkėlė, nešiojanti močiutės vardą. Ji nuoširdžiai klausėsi visų festivalio dalyvių ir padėjo išrinkti B. Almonaitytės šeimos prizo vertą dalyvį.

 

Nors, lyginant su pirmaisiais festivaliais, dalyvių šiemet buvo mažiau, jaunųjų dainininkų pasirodymai buvo įspūdingi. Festivalio dalyviai –  Vilniaus miesto ir rajono mokyklų ir darželių auklėtiniai. Jauniausia dalyvė buvo penkiametė Ieva Dvarionaitė, lankanti Vilniaus miesto vaikų darželį „Šilagėlė“. Ji pelnė jauniausiojo festivalio dalyvio nominaciją. Ieva pasirodė puikiai: dainavo išraiškingai, tiksliai, artistiškai. Po pasirodymo ji tiesiog švytėjo iš džiaugsmo. Tarp A kategorijos dalyvių (4–10 metų amžiaus) apdovanojimą už ryškiausią šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus dainos interpretaciją pelnė vos metais vyresnė už jauniausiąją dalyvę Rusnė Savickaitė. Ji visus sužavėjo skaidriu balseliu ir sudėtinga, įtaigiai atlikta ilgesinga Jono Sakalausko daina „Ateities angelas“.

 

Artistiškiausiais dainininkais tapo Pagirių muzikos mokyklos mokytojos Nijolės Čičinskienės mokiniai devynmečiai Adomas Kristupas Venskaitis ir Agnietė Vyskupaitytė. Jie abu buvo verti tokio apdovanojimo. Adomas Gedimino Kalino dainos „Melodija“ nuotaika sugebėjo užkrėsti visą publiką. Agnietė stebino ne tik scenine kūno kalba, artistiškumu, bet ir išskirtiniu, skaidriu, stipriu balsu.

 

Ieva Afanasjeva, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokytojo Rolando Aiduko mokinė, buvo išrinkta geriausia lietuvių liaudies dainos atlikėja. Ji dainavo autentišką lietuvių liaudies dainą „Beauštanti aušrelė“. Na, o B. Almonaitytės šeima išskyrė šešiametį, labai šiltą, nuoširdžiai besišypsantį berniuką Niką Azatovą – Vilniaus rajono Nemenčinės muzikos mokyklos, mokytojos Natalijos Sosnovskaitės mokinį. Jo atliekama Vlado Bagdono harmonizuoja liaudies daina „Pupa“ nuskambėjo labai šviesiai ir gražiai.

 

Šiame festivalyje yra puoselėjama lietuviška gaida: visiems dalyviams yra privaloma autentiška arba harmonizuota lietuvių liaudies daina.  Kiek daug yra gražių lietuvių liaudies dainų, pritaikytų balsui ir fortepijonui! Čia nuskambėjo Rimvydo Žigaičio išplėtota lietuvių liaudies daina „Aviža prašė“, Broniaus Budrevičiaus harmonizuota daina „Tykiai tykiai…“  ir daug kitų nuostabių lietuvių liaudies dainų. Mokytojai tikrai pasistengė dalyviams parinkti gražų repertuarą, ir nors kai kurios dainos buvo ne kartą girdėtos, jos nuskambėjo naujai ir išraiškingai. Žiūrovai nuščiuvę klausėsi C kategorijos dalyvės, Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ 10 klasės  mokinės Austėjos Zinkevičiūtės atliekamos dzūkiškos dainos „Susvarcyk antela“, kuri buvo įvertinta aukščiausiai. Už geriausią lietuvių liaudies dainos atlikimą taip pat buvo apdovanota Kornelija Kuckailytė, Pagirių muzikos mokyklos mokinė (mokytoja Judita Angelė Ušinskaitė). Šešiolikmetę Korneliją jau galima vadinti tikra dainininke: jos balse nebuvo jokios įtampos, kūrinys liejosi laisvai. Nominaciją už stilingiausią klasikinio kūrinio atlikimą pelnė Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ 11 klasės mokinė Ema Štaraitė, mokytoja Vida Taurinskaitė-Rukšienė.

 

Šiemet festivalyje buvo galima išgirsti daugiau vyriškų balsų. Vaikinų pasirodymai tikrai buvo ryškūs, verti pagrindinių apdovanojimų. Tarp vyriausiųjų (C kategorijos) dalyvių artistiškiausiai pasirodė Maiklas Jurgo, Pagirių muzikos mokyklos mokytojos Juditos Angelės Ušinskaitės mokinys. Jis atliko plataus diapazono, nuotaikingą Uberto ariją iš G. B. Pergolesi operos „Tarnaitė ponia“. Po šio pasirodymo nuskambėjo ovacijos ir šūksniai. Karenas Verikas, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokinys (mokytojas Dmitrijus Afanasjevas) pelnė nominaciją už ryškiausią šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus dainos interpretaciją. Jis atliko Olego Bogdanovo dainą „Gimtoji kalba“. Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos mokinys Povilas Paliulis (mokytoja Natalija Katilienė) buvo apdovanotas už išraiškingą kūrinių atlikimą. Itin gražiai nuskambėjo jo atliekama Vytauto Blūšiaus harmonizuota lietuvių liaudies daina „Išgrįsiu tiltelį”. Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokinio Emilio Korickio (mokytoja Raimonda Janutėnaitė), jau ne pirmą kartą šiame festivalyje pasirodančio dainininko, dainavimas buvo išskirtinis: jau susiformavęs nuostabaus tembro jaudinantis balsas, nuoširdus dainavimas. Emilio dainavimas sužavėjo ir B. Almonaitytės šeimą, kuri savo apdovanojimą skyrė būtent jam.

 

Ne ką prastesnis buvo ir B kategorijos (11–14 metų) dalyvių pasirodymas. Nominaciją už stilingiausią klasikinio kūrinio atlikimą pelnė vienuolikmetė Viktorija Šareiko, besimokanti Vilniaus rajono Nemenčinės muzikos mokykloje, Natalijos Sosnovskaitės klasėje. Gražiausiai harmonizuotą lietuvių liaudies dainą, komisijos nuomone, atliko Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokinė Kamilė Prusevičiūtė (mokytojas Rolandas Aidukas). Jos atliekama Emeriko Gailevičiaus harmonizuota lietuvių liaudies daina „Ant tėvelio dvarelio“ nuskambėjo itin subtiliai, su tinkamiausiais  šiai dainai balso niuansais. Artistiškiausia buvo pripažinta Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mokinė Lėja Danielė (mokytoja Sonata Kudžmienė), atlikusi Jūratės Danielienės aranžuotą lietuvių liaudies dainą „Oi girioj girioj“ ir Aleksandro Kačanausko dainą „Kiškis“.  B. Almonaitytės šeimos prizą pelnė Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokyklos mokytojos Nijolės Gaidelienės mokinė Evelina Lanevska, itin gražiai išgaunanti aukštas natas.

 

V Birutės Almonaitytės vaikų ir jaunimo solinio dainavimo festivalio koncertus puikiai vedė Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ mokinės. A kategorijos dalyvius pristatinėjo Solveiga Mašonytė ir Emilija Palivonaitė. B kategorijos dalyvių koncertą vedė Kornelija Bakutytė ir Miglė Zabarauskaitė, C kategorijos – Gabrielė Skupaitė ir Gabrielė Sruogaitė.

 

Pedagogai, nuoširdžiai puoselėjantys jaunuosius talentus, irgi buvo pagerbti. Už ilgametę bendrystę, nuolatinį dalyvavimą B. Almonaitytės vaikų ir jaunimo solinio dainavimo festivaliuose padėkos raštais buvo apdovanoti mokytojai: Judita Angelė Ušinskaitė, Nijolė Čičinskienė (Pagirių muzikos mokykla), Rolandas Aidukas,  Dmitrijus Afanasjevas (Vilniaus muzikos mokykla „Lyra“), Raimonda Janutėnaitė (Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla), Natalija Katilienė (Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla),  Sonata Kudžmienė (Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla), Nijolė Gaidelienė, Vidija Bublevičienė (Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokykla).

 

B. Almonaitytės vaikų ir jaunimo solinio dainavimo festivalio organizatoriai nori ne tik atskleisti  talentingus, dainuojančius vaikus ir jaunimą, bet ir suburti jų mokytojus: gražia tradicija tampa šalia festivalio organizuojami seminarai vokalo pedagogams. Šiemet, balandžio 7 d. Vilniaus chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“ su Lietuvos muzikos  ir teatro akademijos Karjeros ir kompetencijos centru pakvietė pedagogus į seminarą „Vaikų ir jaunimo solinio dainavimo mokomojo repertuaro atrankos ypatumai: lietuvių tautinės tradicijos išsaugojimas ir plėtojimas šiuolaikinės muzikinės kultūros kontekste“. Seminaro lektoriai – etnomuzikologės Austė Nakienė ir Toma Grašytė, dainininkas Algirdas Janutas, kompozitoriai Zita Bružaitė ir Laimis Vilkončius, choro vadovas ir kompozitorius Gintautas Venislovas.

 

Nuoširdžiai sveikiname Penktojo Birutės Almonaitytės vaikų ir jaunimo solinio dainavimo festivalio organizatorius: Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ direktorę, mokytoją metodininkę Editą Jaraminienę, direktoriaus pavaduotoją ugdymui, mokytoją metodininkę Ievą Miškinienę,  dainininkę, mokytoją metodininkę Gintarę Skerytę  ir kitus šios mokyklos mokytojus, padėjusius surengti festivalį.  Buvo nuostabi dainos šventė ir jauniesiems atlikėjams, ir mokytojams, ir svečiams, atėjusiems pasiklausyti jaunųjų dainininkų.

Festivalio akimirka. Organizatorių nuotr.
Festivalio akimirka. Organizatorių nuotr.
Festivalio akimirka. Organizatorių nuotr.
Festivalio akimirka. Organizatorių nuotr.
Festivalio komisija. Organizatorių nuotr.
Festivalio komisija. Organizatorių nuotr.