7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Seksas teniso aikštelėje

Nauji filmai – „Varžovai“

Santa Lingevičiūtė
Nr. 19 (1511), 2024-05-10
Kinas
„Varžovai“
„Varžovai“

Nesvarbu, kokia tema kurtų Luca Guadagnino – jo kino gerbėjai eis į režisieriaus filmus. Žiūrovai jau žino, ko tikėtis: Guadagnino yra viliotojas, jo filmai elegantiški, su gražiais aktoriais, atpažįstamas ir personažų jausminis pasaulis. Guadagnino moka galantiškai slysti gyvenimo paviršiumi, kaip, tarkim, Rubenas Östlundas. Tai visiškai nereiškia, kad jų kinas kuo nors prastesnis.

Naujausias Lucos Guadagnino filmas „Varžovai“ („Challengers“, JAV, Italija, 2024) būtent toks. Gražūs ir profesionalūs aktoriai – Zendaya („Kopa: antra dalis“), savo plačiu aktoriniu diapazonu jau sužavėjęs Joshas O’Connoras, Mike’as Faistas („Vestsaido istorija“). Režisierius sklandžiai plėtoja siužetą, mestelėdamas kelis nesudėtingus labirintus, juo labiau kad prieš pasirodant filmui jau buvo aišku, jog nebus bandoma pasakyti ko nors svarbaus. Tenisas filme tik fonas – režisierių domina ne pats sportas, o jame slypintis jusliškumas: seksualinė įtampa, geidulingi žvilgsniai, trumpi sijonėliai ir dviprasmiškai skambantys žaidėjų išleidžiami garsai. Be to, Guadagnino niekada ir neslėpė, kad jo filmų personažai nėra kamuojami vadinamųjų „pirmojo pasaulio problemų“.

Filmo herojai Taša (Zendaya), Artas (Mike Faist) ir Patrikas (Josh O’Connor) – profesionalūs tenisininkai, lyg nužengę iš blizgių žurnalų viršelių. Filmo laikas apima apie penkiolika metų, gal ir daugiau. Taša savo sexy sijonėlį pakeitė į tokius pat šortus, kurie reiškia ir statusą santuokoje, – po Tašos šortais yra jos vyras Artas, kuriam žmona yra ir trenerė, ir vadybininkė, ir geriausia draugė. Artui skęstant profesionaliojoje lygoje, Taša jį užrašo į „Challenger“ turnyrą, kuriame žaidžia karjerą pradedantys ar baigiantys tenisininkai, tad vargu ar kas rimčiau pasipriešintų Artui. Profesiją ar karjerizmą planuoti galima, tačiau gyvenimo – ne. Į tą patį turnyrą dėl pinigų stygiaus užsirašo Patrikas – buvęs Arto geriausias draugas ir Tašos meilužis. Kadaise jie buvo neišskiriama trijulė.

Taigi labai greitai tampa aišku, kieno sinonimas yra tenisas: skirtingos žaidimo ir flirto strategijos, priešpastatomas introvertiškumas ir ekstravertiškumas, neurotiškumas, branda, stabdymas ar pastūmėjimas tinkamą akimirką – visi trys ir partneriai, ir varžovai, ir draugai, ir tėvai vienu metu, tik keičiasi kamuoliuko padavimas ar seto laimėjimas. Šį profesionalų žaidimą sustiprina padažnėjęs pulsas, kamuoliuko ir žvilgsnio trajektorija, aistringas prakaituotų kūnų šokis, varvantis prakaitas ir gilus alsavimas – tenise svarbus kiekvienas centimetras. Viskas žavu – kartais visiems norisi pažiūrėti profesionaliai padarytą lengvą filmą.

Tačiau žiūrovai, matę Woody Alleno „Lemiamą tašką“ (2005) ar daug vėlesnę „Lyčių kovą“ (rež. Jonathan Dayton, Valerie Faris, 2017), gali net ir labai nusivilti. Visuose filmuose tenisas kaip fonas pasirenkamas neatsitiktinai – jis tampa atspirties tašku personažų jausmams ir aistroms perteikti. Kad ir koks pesimistinis (Alleno filmų kontekste) atrodytų „Lemiamas taškas“, pasakojimo tonas gana lengvabūdiškas. Taigi gali būti, kad „Varžovus“ nesąmoningai lyginsite kad ir su anksčiau paminėtais filmais.

 

P. S. Kad ir kaip „Varžovai“ liaupsinami už emancipaciją, esą Taša prilygsta Artui ar Patrikui, net juos lenkia, man filmo ištarmė priminė, kad niekas nesikeičia: Taša yra gyva „Didžiojo kirčio“ taurė.

„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“
„Varžovai“