7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Siauros juostos, plačios akys

„Meno avilio“ inf.
Nr. 18 (1383), 2021-05-07
Kinas Anonsai

Sovietų Sąjungoje mėgėjų kino kūryba buvo skatinama ir palaikoma valstybės institucijų, tai buvo organizuotas laisvalaikio užsiėmimas priskirtas „liaudies menui“. Skirtingai nuo daugelio šalių, kur 4-ajame dešimtmetyje susikūrė aktyvios mėgėjiško kino kultūros, mėgėjų filmų kūrimas sovietinės kasdienybės bruožu tapo tik 6-jame deįimtmetyje. Nors ši situacija sutapo su Stalino epochos pabaiga ir sąlygišku visuomenės erdvės liberalizavimu, siejamu su Chruščiovo „atlydžiu“, didelio masto kino mėgėjų judėjimo plėtra priklausė ir nuo technologijų. Atsiradus labiau prieinamesnėms 8 mm, o vėliau ir 16 mm kameroms, kasdienius įvykius fiksuoti juostoje turėjo galimybę kiekvienas.

 

Ideologija ne visada buvo pagrindinis motyvas kurti mėgėjiškus filmus. Sovietų Sąjungos atveju kūriniai, išdrįsę eksperimentuoti  su temomis ar su vizualinėmis  formomis, dažnai atsirasdavo periferijoje. Iki 1990-ųjų pradžios egzistavusi kino mėgėjų veiklos sistema subūrė plačią kūrėjų bendruomenę, kurios motyvai kurti filmus buvo įvairūs: tai ir noras dokumentuoti įvykius , ir pasinėrimas į eksperimentinę kūrybą. 

 

„Siauros juostos, plačios akys“ – tai filmų programų ir pranešimų ciklas, skirtas apžvelgti penkių posovietinių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir Rusijos – kino mėgėjų palikimą, aptarti jų istoriją, svarbą ir aktualizavimą šių dienų kontekste. Projekto kuratoriai Ona Kotryna Dikavičiūtė ir Karolis Žukas, organizatoriai „Meno avilys“. Projektą finansuoja Lietuvos kino centras.

 

Renginių tvarkaraštis:
Gegužės 12 d. 19:00 pranešimą pristatys Maria Vinogradova
Gegužės 21 d. 16:00 pranešimą pristatys Inese Strupule
Gegužės 28 d. 16:00 pranešimą pristatys Liis Johvik
Birželio 4 d. 16:00 pranešimą pristatys Oleksandr Mekhanets