7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Trumpi, bet filmai: kodėl trumpiau yra geriau?

Rengėjų inf.
Nr. 1 (1366), 2021-01-08
Kinas Anonsai
„AMMU“
„AMMU“

Trumpieji filmai – drąsesni ir tikresni, greičiau reaguoja į aktualijas, juose mažiau klišių ir stereotipų, sako šių filmų gerbėjai. Sausio 14–19 dienomis vyksiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis jau keturioliktą kartą lietuvius pažindins su trumpoametražio kino privalumais. Šis vienas pirmųjų metų kultūros renginių į kino sales dar nesugrįš – trumpųjų filmų gerbėjai festivalio programas saugiai žiūrės namų kino platformose. „Festivalyje pristatysime aštuonias nacionalines ir tarptautines konkursines programas, o jose varžysis daugiau nei 40 filmų. Žiūrovų laukia ir daugiau siurprizų – itin intriguojančios papildomos specialiosios programos įvairiems skoniams, apie kurias papasakosime artėjant festivaliui“, – sako Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio vadovė Rimantė Daugėlaitė–Cegelskienė.

 

Dėl geriausio lietuviško trumpametražio filmo titulo varžysis 11 lietuvių kūrėjų darbų. „Kasmet turime vis daugiau malonių iššūkių atrenkant keliolika lietuviškų filmų, nes jų sukuriama vis daugiau ir vis geresnių. Lietuvių kūrėjų istorijos – jautrios, originalios, linksmos ir drastiškos, o temų spektras labai kontrastingas – psichikos ligos, tėvų ir vaikų santykiai, vienatvė, šiuolaikinės technologijos, moters padėtis mūsų visuomenėje. Pažinimo troškimas ir nesibaigiantis ieškojimas užkoduotas šiemetiniuose filmuose ir nors jų personažai galiausiai nebūtinai ras tai, ko tikėjosi, festivalio žiūrovų neabejotinai laukia atradimo džiaugsmas“, – pasakoja Vilniaus trumpųjų filmų festivalio vadovė.

 

Pirmojoje nacionalinėje konkursinėje programoje apie įstrigusias svajones gyventi su mylimuoju Ispanijoje pasakos Elenos Rožukaitės filmas „Senis“, virtualaus pokalbio tarp vyro ir moters priežastis atskleis Ado Burkštaičio „Konsultacija“, o mamos ir suaugusių dukterų tarpusavio ryšius tirs Kamilės Milašiūtės filmas „Laukais“. Elvina Nevardauskaitė ir Davidas Heinemannas dokumentiniame filme „Atskirti balsai“ pakvies susipažinti su gyvenimu girdint tik balsus. Tikro ir netikro pasaulių santykius palies ir Antano Skučo bei Juliaus Zubavičiaus filmas „Skaitmeninis Voodoo“. Šią nacionalinę programą vainikuos Berlyno kino festivalyje pirmą kartą pristatytas Lauryno Bareišos trumpametražis filmas „Atkūrimas“, parodantis, kad tas pats įvykis gali turėti ne vieną versiją.

 

Antrąją lietuviškų trumpųjų filmų programą atidarys Karolinos Nadzeikaitės „Ammu“ apie mokymąsi gyventi vienatvėje. Jono Juškaičio animacinis filmas „Šaknys“ rodys nepriklausomoje Lietuvoje gimusių paauglių išgyvenimus, o Petro Kuneikos trumpametražis „Sutrikimas“ pasakos apie jauną vyrą, mėginantį suvokti savo paskirtį. Roberto Neveckos filmas „Sniego pastogė“ žiūrovą nukels į atšiaurią žiemą karo suniokotame mieste. Europos kino akademijos apdovanojimui nominuotas Vytauto Katkaus filmas „Kolektyviniai sodai“, kurio pasaulinė premjera įvyko Kanų kino festivalyje, programą užbaigs istorija apie atšalusius tėvo ir sūnaus santykius.

 

Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio vadovė Rimantė Daugėlaitė–Cegelskienė sako, kad trumpametražių filmų režisieriai dėl trumpesnio kūrybos laiko gali greičiau reaguoti į aktualijas juolab kad jokios socialinės ar politinės temos jau nebėra tabu trumpam metrui. Drąsa pasireiškia ir žanrų įvairove  – vaidybinių, animacinių ar animacinės dokumentikos trumpųjų filmų kūrėjai sau leidžia daugiau eksperimentuoti.

 

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalio programos neigia mitus, kad tai tik jaunų, karjerą pradedančių kūrėjų sritis. „Trumpametražius filmus kuria įvairiausio amžiaus kūrėjai, pasaulyje daug režisierių, kurie nuolat grįžta prie trumpo metro.

 

Festivalis šiemet sulaukė daugiau nei 1500 filmų paraiškų iš viso pasaulio, tad žiūrovams atrinktų geriausių 33 filmų geografija – ypač plati, nuo Čilės iki Filipinų, o filmai suskirstyti pagal juos vienijančias temas. Programos „Padažnėjęs pulsas“ filmai kuria įtampą, „Artumo beieškant“ filmai pasakoja apie artumo paieškas individualistų pasaulyje, „Aš ir kitas aš“ herojai klausinėja „kas aš esu?“, programos „Mano puikioji egzistencija“ veikėjai ieško gyvenimo prasmės praeityje ar net kosmose, o „Galva į sieną“ filmai atspindi pastangas išsaugoti savo tapatybę. Konkursiniai festivalio filmai kalba ir apie bauginančias aktualijas – programa „Ne fake news“ sutalpins ir gyvenimą pandemijos sąlygomis, ir Vladimiro Putino kadetų mokyklos kasdienybę, ir plastiku springstantį jūrų pasaulį.

 

Filmus festivalio tarptautinei programai atrinko režisierius ir scenaristas Andrius Blaževičius, kino kritikė bei žurnalistė Monika Gimbutaitė ir kino prodiuserė Klementina Remeikaitė. Visų konkursinių programų filmus stebės ir vertins tarptautinė žiuri: Glazgo trumpametražių filmų festivalio vadovė Sanne Jehoul, animacijos prodiuserė iš Lenkijos Zofia Jaroszuk ir režisierius bei scenaristas Jurgis Matulevičius.

 

NACIONALINĖS KONKURSINĖS PROGRAMOS FILMAI

 

 1. „AMMU“ (rež. Karolina Nadzeikaitė, Lietuva, 2021, vaidybinis, 24 min.), nacionalinė premjera
 2. „Atkūrimas“ (rež. Laurynas Bareiša, Lietuva, 2020, vaidybinis, 13 min.)
 3. „Atskirti balsai“ (rež. Elvina Nevardauskaitė, David Heinemann, Lietuva, D. Britanija, 2020, dokumentinis, 17 min.), nacionalinė premjera
 4. „Konsultacija“ (rež. Adas Burkštaitis, Lietuva, 2021, vaidybinis, 6 min.), nacionalinė premjera
 5. „Kolektyviniai sodai“ (rež. Vytautas Katkus, Lietuva, 2019, vaidybinis, 15 min.)
 6. „Laukais“ (rež. Kamilė Milašiūtė, Lietuva, 2019, vaidybinis, 15 min.)
 7. „Senis“ (rež. Elena Rožukaitė, Lietuva, 2021, vaidybinis, 30 min.), nacionalinė premjera
 8. „Skaitmeninis Voodoo“ (rež. Antanas Skučas, Julius Zubavičius, Lietuva, 2020, animacinis, 2 min.)
 9. „Sniego pastogė“ (rež. Robertas Nevecka, Lietuva, 2020, animacinis, 16 min.)
 10. „Sutrikimas“ (rež. Petras Kuneika, Lietuva, 2021, vaidybinis, 18 min.), nacionalinė premjera
 11. „Šaknys“ (rež. Jonas Juškaitis, Lietuva, 2021, animacinis, 5 min.), nacionalinė premjera

 

TARPTAUTINĖS KONKURSINĖS PROGRAMOS FILMAI

 

 1. „Alina“ („Aline“, rež. Simon Guélat, Prancūzija, 2019, vaidybinis, 31 min.)
 2. „Anita“  (rež. Sushma Khadepaun, Indija, JAV, 2020, vaidybinis, 17 min.)
 3. „Atminimui“ („Something to Remember“, rež. Niki Lindroth von Bahr, Švedija, 2019, animacinis, 5 min.)
 4. „Auksinės sagos“ („The Golden Buttons“, rež. Alex Evstigneev, Rusija, 2020, dokumentinis, 20 min.)
 5. „Balta akis“ („ White Eye“, rež. Tomer Shushan, Izraelis, 2019, vaidybinis, 20 min.)
 6. „Bendžaminas, Benis, Benas“,( „Benjamin, Benny, Ben“, rež. Paul Shkordoff, Kanada, 2020, vaidybinis, 8 min.)
 7. „Berniukas balta varna“ („Black Sheep Boy“, rež. James Molle, Prancūzija, 2019, animacinis, 15 min.)
 8. „Bijau pamiršti tavo veidą“( „I am Afraid to Forget Your Face“, rež. Sameh Alaa, Egiptas, Prancūzija, Belgija, Kataras, 2020, vaidybinis, 15 min.)
 9. „Cayenne“ (rež. Simon Gionet, Kanada, 2020, vaidybinis, 11 min.)
 10. „Dabar Dafnė“, („ Now, Daphne“, rež. Johann G. Louis, Prancūzija, 2019, vaidybinis, 21 min.)
 11. „Dar(k)win projektas“ („Dar(k)win Project (rež. Loris Lamunière, Charles Mercier, Prancūzija, 2019, animacinis, 8 min.)
 12. „Filipiñana“ (rež. Rafael Manuel, Filipinai, Didžioji Britanija, 2020, vaidybinis, 24 min.)
 13. „Frida“ (rež. Briggite Grüter, Šveicarija, 2019, vaidybinis, 13 min.)
 14. „Genius Loci“ (rež. Adrien Mérigeau, Prancūzija, 2019, animacinis, 16 min.)
 15. „Gilūs vandenys“ ( „Deep Waters“, rež. Xacio Baño, Ispanija, 2020, dokumentinis, 25 min.)
 16. „Išprotėjęs gyventojas“ („ Mad Mieter“, rež. Marc Weis, Martin De Mattia, Vokietija, 2019, eksperimentinis, 6 min.)
 17. „Japonija“ ( „Japan“, rež. Dmitrij Ritter, Austrija, 2019, dokumentinis, 19 min.)
 18. „Kalba“( „The Speech“, rež. Haohao Yan, JAV, 2019, vaidybinis, 25 min.)
 19. „Kamilė, be kontakto“ ( „Camille, Contactless“, rež. Paul Nouhet, Prancūzija, 2020, vaidybinis, 16 min.)
 20. „Korespondencija“ („Correspondence“, rež. Carla Simón, Dominga Sotomayor, Ispanija, Čilė, 2020, dokumentinis, 20 min.)
 21. „Manilos meilužis“  („The Manila Lover“, rež. Johanna Pyykkö, Norvegija, Filipinai, 2019, vaidybinis, 26 min.)
 22. „Mano asmeniniai kraštovaizdžiai“ („My Own Landscapes“, rež. Antoine Chapon, Prancūzija, 2019, dokumentinis, 19 min.)
 23. „Mano galaktinis dvynys Galaktijonas“ („ My Galactic Twin Galaction“, rež. Sasha Svirsky, Rusija, 2020, animacinis, 7 min.)
 24. „Meistras“ („ The Handyman“, rež. Nicholas Clifford, Australija, 2020, vaidybinis, 15 min.)
 25. „Monakas“ („Monaco“, rež. Arman Khansarian, Iranas, 2020, vaidybinis, 19 min.)
 26. „Mthunzis“ („Mthunzi“, rež. Tebogo Malebogo, Pietų Afrikos Respublika, 2019, vaidybinis, 9 min.)
 27. „Nestoras“ („Nestor“, rež. João Gonzalez, Didžioji Britanija, Portugalija, 2019, animacinis, 6 min.)
 28. „Neužmirštama“ („ Memorable“, rež. Bruno Collet, Prancūzija, 2019, animacinis, 12 min.)
 29. „Savaitgalis“ („ Weekend“, rež. Ario Motevaghe, Iranas, 2019, vaidybinis, 7 min.)
 30. „Shānzhài ekranai“ („ Shānzhài Screens“, rež. Paul Heintz, Prancūzija, 2020, dokumentinis, 23 min.)
 31. „Tarp tavęs ir Milagros“ ( „Between You and Milagros“,  rež. Mariana Saffon, Kolumbija, JAV, 2020, vaidybinis, 20 min.)
 32. „Žaidimas“ („ The Game“, rež. Roman Hodel, Šveicarija, 2020, dokumentinis, 17 min.)
 33. „22:47 34 autobusas“ („/22:47 LINE 34 (rež. Michael Karrer, Šveicarija, 2019, vaidybinis, 10 min.)

 

 

Visus filmus bus galima pamatyti  „ŽMONĖS Cinema“, „Telia“ ir „Skalvijos“ namų kino platformose, o programą „Europos istorijos“ – išskirtinai LRT mediatekoje. Informaciją apie visas programas ir filmus galima rasti adresu www.filmshorts.lt.

Žymos:
Rengėjų inf.,
„AMMU“
„AMMU“
„Senis“
„Senis“
„Sniego pastogė“
„Sniego pastogė“