7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Festivalis „Pirmoji banga“ supažindins su pirmąja moterimi režisiere

„Scanoramos“ inf.
Nr. 9 (1330), 2020-03-06
Kinas Anonsai
Alice Guy-Blaché
Alice Guy-Blaché

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ kartu su Europos šalių kino forumu „Scanorama“ kviečia į jau tradiciniu tapusį specialųjį seansą kino atsiradimo metinėms paminėti. Kovo 5 dieną Vilniaus kino centre „Skalvija“ šia proga bus parodyti kino vizionierės, pirmosios moters režisierės Alice Guy-Blaché restauruoti filmai. Seansui gyvai akomponuos pianistas Pavelas Pavlosyukas.

 

1895-ųjų metų vasarį broliai Lumière’ai užpatentavo pasaulį pakeitusį išradimą – sinematografą, kuris galėjo ne tik įrašyti, bet ir projektuoti vaizdą iš juostos. Pirmasis uždaras seansas, demonstruojantis naujojo išradimo galimybes, įvyko jau tų pačių metų kovą. Tarp kitų kviestinių svečių jame dalyvavo Léonas Gaumont‘as, neseniai kartu su Gustave‘u Eiffeliu perėmęs vienos prancūzų kamerų ir juostų gamybos įmonės vairą. Su savimi jis atsivedė ir savo dvidešimt dviejų sekretorę Alice Guy. Gaumont‘as dar nežinojo, kad jo įmonė greitai taps pirma pasaulyje kino studija. O Alice Guy nežinojo, kad jau po metų taps viena pirmųjų kino režisierių pasaulyje.

 

Seanse buvo parodytas vienintelis trumpas filmas, kuriame buvo užfiksuoti darbininkai, išeinantys iš gamyklos po darbo dienos Lumière‘ų fabrike. Tačiau šio vaizdo užteko, kad Alice Guy suprastų – naujo išradimo galimybės nebūtinai apsiriboja tikrovės fiksavimu. Su sąlyga, kad jos pagrindinis darbas nenukentės, ji gavo L. Gaumont‘o palaiminimą ir jau 1896 m. baigė filmuoti trumpametražį filmą „Kopūstų fėja“ („La Fée aux choux“). Šis vos minutę trukęs filmas, kuriame fėja skynė mažylius nuo kopūstų, daugelio kino istorikų laikomas pirmuoju vaidybiniu filmu.

 

Dabartinėmis žiniomis, nuo 1896-ųjų iki 1906-ųjų ji buvo vienintelė moteris režisierė pasaulyje. Taip pat viena pirmųjų, atradusių  stambų planą, pradėjusių rankomis spalvinti kino  juostą ir net sinchronizuotį vaizdą su garsu. Gaumont‘as paskyrė Alice Guy vadovauti kino gamybai savo kompanijoje, kur ji prodiusavo ir prižiūrėjo šimtų filmų gamybą gerokai iki Holivudo atsiradimo.

 

Sparčiai į karjeros aukštumas kopiančios Alice Guy kelionė į JAV buvo tik laiko klausimas. Ištekėjusi už „Gaumont“ studijos darbuotojo Herbert‘oo Blaché, ji persikėlė už Atlanto, kur 1910-aisiais įkūrė studiją „The Solax Company“, tada didžiausią Amerikoje.

 

Deja, sėkmė porą lydėjo neilgai. Kino industriją pradėjo krėsti pokyčiai: trumpametražiai filmai pamažu užleido vietą ilgametražiams, filmų platinimas darėsi vis sudėtingesnis, o visos studijos pamažu pradėjo kraustytis iš Niujorko į Kaliforniją. Pašlijus santykiams, ten iškeliavo ir Herbert‘as, palikęs Alice su vaikais. „The Solax Company“ bankrutavo.

 

Paskutinį savo filmą Alice Guy-Blaché sukūrė 1920 m., o 1922-aisias kartu su vaikais grįžo į Prancūziją. 5-ajame dešimtmetyje, kai pasirodė pirmi kino istorijai skirti tekstai, savo nuostabai, ji suprato, kad jos pavardė neminima net kalbant apie „Gaumont“ studiją. Reaguodama į šią neteisybę, ji pradėjo skaityti paskaitas ir išleido prisiminimų knygą, tačiau kovoti su užmarštimi pasirodė sunkiau, nei atrodė iš pirmo žvilgsnio. Nepadėjo ir tai, kad didžioji dalis jos darbų buvo dingusi. Iš daugiau nei tūkstančio filmų, prie kurių ji vienaip ar kitaip prisidėjo, liko apie 140, ir šių dažnai tik fragmentai.

 

Pelnytos pagarbos „kino motina“ vadinama režisierė sulaukė neseniai. 2004 metais jos vardas buvo įamžintas toje Niu Džersio vietoje, kur anksčiau stovėjo „The Solax Company“, jos filmus vis dažniau rodo archyviniai kino festivaliai, o 2018 m. Kanuose buvo pristatytas jai skirtas dokumentinis filmas. Pats laikas kino istorijos spragas užlopyti ir Lietuvos kino mėgėjams.

 

Seansą remia Prancūzų institutas Vilniuje. Bilietais į specialųjį seansą prekiauja „Tiketa“, taip pat jų galima įsigyti Vilniaus kino centre „Skalvija“.

 

Alice Guy-Blaché
Alice Guy-Blaché
Alice Guy-Blaché filmavimo metu
Alice Guy-Blaché filmavimo metu