7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: „Scanoramos“ inf.

„Scanoramos“ inf.

Lietuviškose „Scanoramos“ premjerose – atminties dialogai

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet pristatys gausią lietuviškų premjerų programą, kurios pagrindine linija tapo asmeninės ir istorinės atminties refleksijos.

 

„Kalbėdami apie „Scanoramos“ vertybines atramas, visada akcentuojame praeities ir dabarties jungtį, išryškinančią laikui nepavaldžius žmogiškosios būties aspektus. Atmintis plečia mąstymo horizontą, padeda įsivardyti lemtingas klaidas ir leidžia suvokti save įvykių tėkmėje, kuriančioje asmeninę ir didžiąją istoriją. Džiaugiuosi, kad lietuvių kinas vis dažniau įrodo galintis gilintis į šias temas, nenuslysdamas pavojinga sentimentalumo arba reakcingumo riba,“ – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Neregėta Europa“
Kadras iš filmo „Neregėta Europa“
„Scanoramos“ inf.

„Scanoramos“ trumpametražių filmų konkursinės programos bendras vardiklis – laikas

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatė trumpametražių filmų konkursinę programą „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK), kurioje šiemet dėl geriausio filmo titulo varžysis 19 filmų. Tvirtėjant tarptautinėms nekomercinio Europos kino partnerystėms, šiemet konkursas atvėrė duris visoms Baltijos jūros regiono valstybėms.

Kadras iš Jorės Janavičiūtės filmo „Laiku“
Kadras iš Jorės Janavičiūtės filmo „Laiku“
Kadras iš Marijos Stonytės filmo „Vienas gyvenimas“
Kadras iš Marijos Stonytės filmo „Vienas gyvenimas“
„Scanoramos“ inf.

„Scanoramos“ retrospektyvos – Bo Widerbergo ir Michaelo Powello kūryba

Europos kino šalių forumas „Scanorama“ lapkritį pateiks ne tik kruopščiai atrinktus naujausius Europos kūrėjų filmus, bet ir kino istoriją kūrusių autorių retrospektyvas. Šiemet programa „Iš arčiau“ skirta išdrįsusiems eiti prieš srovę bei įprastą tvarką – švedui Bo Widerbergui ir britui Michaelui Powellui.

 

„Pernai su nostalgija prisiminę puokštę geriausių Šiaurės šalių filmų, šiemet grįžtame prie asmenybių. Aistringas maištininkas Bo Widerbergas, atvirai kritikavęs Ingmarą Bergmaną, jautė nevaldomą norą istorijas pasakoti kitaip, ieškoti savito ir su niekuo nesupainiojamo braižo. Maištautoju galima pavadinti ir Michaelą Powellą, kuris priešinosi Didžiosios Britanijos realistiško kino reikalavimams ir ieškojo laisvesnės raiškos galimybių. Tai režisieriai, kūrę ateičiai“, – sako „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Elvira Madigan“
Kadras iš filmo „Elvira Madigan“
Kadras iš filmo „Raudoni bateliai“
Kadras iš filmo „Raudoni bateliai“
„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“ plečia konkursinės programos žemėlapį ir pradeda registraciją

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pradeda konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK) registraciją. Konkurse šiemet kviečiami dalyvauti viso Baltijos jūros regiono kūrėjai.

Kadras iš filmo „Kai perplauksi upę“
Kadras iš filmo „Kai perplauksi upę“
„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“ vyksta į Linco kino festivalį: filmų medžioklė čia įgauna pagreitį

Balandžio 25–30 dienomis Austrijos šiaurėje esančiame Linco mieste 16-tą kartą vyksta Europos kino festivalis „Kertant Europą“ (Crossing Europe). Festivalio programų sąraše – konkursinės programos, pristatančios ryškiausius vaidybinius ir dokumentinius europiečių filmus, retrospektyvinis žvilgsnis į Europos kino paveldą, dėmesys nacionalinio kino raidai, ateities perspektyva, ypač populiarūs ir noriai lankomi naktiniai siaubo filmų seansai. Visą savaitę Lincas gyvena šiuo festivaliu. Čia vyrauja profesionalaus bičiuliškumo atmosfera, nykstanti iš didžiųjų kino forumų. Europos šalių kino forumo „Scanorama“ programos rengėjai neslepia – būtent Lince filmų medžioklė naujam festivalio sezonui įgauna rimtą pagreitį.

„Scanoramos“ inf.

Kino gimtadienio proga – pirmo meninio dokumentinio filmo seansas

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ kartu su Europos šalių kino forumu „Scanorama“ jau trečius metus iš eilės kviečia simboliškai paminėti kino atsiradimo metines. Vasario 22 d. kino centre „Skalvija“ bus reta proga pamatyti 1922 m. sukurtą nebylųjį filmą „Nanukas iš Šiaurės“ („Nanook of the North“), kuris laikomas pirmuoju pasaulyje pilno metražo meninės dokumentikos filmu. Seansui gyvai akompanuos improvizacinės muzikos meistrai Arnas Mikalkėnas ir Tadas Petkevičius-Grajauskas.

 

„Nanukas iš Šiaurės“ – ne šiaip „klasikinis“ filmas. Prestižinio britų kino leidinio „Sight and Sound“ 2014 m. surengtoje apklausoje jis buvo išrinktas septinta geriausia dokumentine juosta pasaulyje. Filmą sukūręs Robertas J. Flaherty kino istorijoje minimas kartu su kino meno pradininkais Georges’u Mélièsu, D.W. Griffithu ir Sergejumi Eizenšteinu.

Kadras iš filmo „Nanukas iš Šiaurės“
Kadras iš filmo „Nanukas iš Šiaurės“
„Scanoramos“ inf.

Paskelbti konkursinės „Scanoramos“ programos nugalėtojai

Sekmadienio vakarą Vilniuje vyko iškilminga Europos šalių kino forumo „Scanorama“ uždarymo ceremonija. Šešioliktąjį festivalį uždarė Audriaus Stonio ir Kristine Briede filmo „Laiko tiltai“ premjera. Šventinio vakaro metu buvo apdovanoti konkursinės festivalio programos „Naujasis Baltijos kinas“ nugalėtojai.

 

„Pirmą kartą „Scanoramą“ užveriame lietuvišku dokumentiniu filmu. Mums ypač svarbus Audriaus Stonio balsas, jo gebėjimas kine eiti savu keliu, nieko nemėgdžioti ir laikytis aiškių režisūros principų – kalbėti apie būtinybę pakilti nuo žemės, matyti ne tik materiją, bet ir gilesnes prasmes. „Laiko tiltai“ sujungia baltiškojo poetinio kino tradicijas į konceptualiai išraiškingą viziją – džiaugiuosi, kad šįvakar jį pamatysime“, – sakė festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Nanuli ir Gogis“
Kadras iš filmo „Nanuli ir Gogis“
„Scanoramos“ inf.

Ką „Scanorama“ atvežė iš Berlyno, Toronto ir Karlovi Varų kino festivalių

16-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatys įsimintiniausius šių metų filmus, parodytus svarbiausiuose kino festivaliuose, išreikšdamas pagarbą net tik laureatams, bet ir nepelnytai neįvertintiems kūrėjams.

 

„Kiekvienų metų pradžioje „Scanorama“ pradeda savo didįjį turą po tarptautinius kino festivalius. Vieni jų pristato ryškiausias naujienas ir formuoja Europos kino tendencijas, kiti atskleidžia tam tikro regiono kultūrinę tapatybę. Skirtingi festivaliai padeda suformuoti įvairialypę ir stiprią „Scanoramos“ programą, atveriančią platų žvilgsnį į šiuolaikinį kiną“, – pasakoja festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo "Kariaujanti moteris"
Kadras iš filmo "Kariaujanti moteris"
„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“ pristatė 16-ąjį sezoną

Lapkričio 8 d. prasidės Europos šalių kino forumas „Scanorama“, kuris iki lapkričio 25 d. į seansus kvies Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino mėgėjus. Jau 16 metų „Scanorama“ kerta visą Europą – nuo Šiaurės iki jos Pietų, supažindindama su ryškiausiais filmais iš įvairių Europos šalių. Šiemet 12 tradicinių programų pristatys filmus iš 34 šalių. 

 

„Šių metų „Scanorama“ kviečia ne tik mėgautis geru kinu. Siūlome kartu su mumis atverti prasmes, glūdinčias ne istorijų paviršiuose ar veiksmo vingiuose, kviečiame iš naujo atrasti režisierius ir filmus, suvokti, kaip kino istorija tapę kūriniai nubrėžia šiandieninių meninių refleksijų kryptį“, – programą pristatydama sakė „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Laiko tiltai“
Kadras iš filmo „Laiko tiltai“
Kadras iš filmo „Septintasis antspaudas“
Kadras iš filmo „Septintasis antspaudas“
„Scanoramos“ inf.

Lietuvių kino naujienas „Scanoramoje“ vainikuos nacionalinė „Laiko tiltų“ premjera

Artėjančiame Europos šalių kino forume „Scanorama“ tradiciškai bus pristatyti naujausi lietuvių kino darbai. Tačiau kitaip nei iki šiol, festivalyje šiemet bus parodytos ne tik lietuviškos premjeros, bet ir bendros gamybos filmai. Ryškiausias šios programos akcentas – Audriaus Stonio juosta „Laiko tiltai“, kurios pasaulinė premjera prestižiniame Karlovi Varų kino festivalyje pradėjo intensyvias keliones po kino renginius visoje Europoje.

 

„Scanorama“ kiekvienais metais pateikia žiūrovams žemėlapį, padedantį keliauti po gero Europos kino erdves, suvokiant ne tik geografinį, bet ir meninį Europos kino lauką. Kino pasaulyje nyksta geografinės ribos, Lietuvos kino profesionalams atverdamos naujas kūrybos erdves. Matydami, kad Lietuvos kino industrijos profesionalų darbą vertina kitų šalių kūrėjai, sieksime pristatyti platesnį lietuviško kino horizontą, kuriame vis dažnesni sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdžiai“, – teigia „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.  

„Laiko tiltai“
„Laiko tiltai“
„Vyro žudikė. Nekaltoji. Šešėlis“
„Vyro žudikė. Nekaltoji. Šešėlis“
  PUSLAPIS IŠ 8  >>> Archyvas