7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: „Scanoramos“ inf.

„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“ sostinėjė uždaryta

Sekmadienio vakarą Vilniuje surengta Europos šalių kino forumo „Scanorama“ uždarymo ceremonija, paskelbti geriausi konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ filmai. Festivalio uždarymo filmu šiemet pasirinktas kultūros antropologo ir kino režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmas „Partenonas“.

„Žmogiškojo žvėries traktatas nr. 38: Širdgėla“
„Žmogiškojo žvėries traktatas nr. 38: Širdgėla“
„Scanoramos“ inf.

Konferencija „Lyčių lygybė Lietuvos kino industrijoje“

Lapkričio 16 d. Europos šalių kino forumo „Scanorama“ renginių serijos „Scakryptys“ metu įvyko pirmoji neformalios moterų Lietuvos kino industrijoje grupės „WIFT LT“ (Women in Film and Television Lithuania) organizuojama konferencija „Lyčių lygybė Lietuvos kino industrijoje. Kaip pritaikyti gerąją Skandinavijos praktiką?“. Lietuvos ir Skandinavijos šalių kino profesionalai dalijosi įžvalgomis, kaip pritaikyti sėkmingą lyčių lygybės modelį ir elgtis seksualinio priekabiavimo atvejais.

„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“: susitikimai su kūrėjais

Ketvirtadienį Vilniuje prasidės tradicinis, jau septynioliktas, Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Šiemet festivalio programoje – daugiau kaip šimtas filmų, atrinktų iš svarbiausių Europos kino festivalių, geografiją praplėtęs trumpametražių filmų konkursas „Naujasis Baltijos kinas“ ir turiningi susitikimai su pasaulinio pripažinimo sulaukusiais kūrėjais Hansu Petteriu Molandu, Tomu Lassu, Sergejum Loznica.

Kadras iš filmo „Vogti arklius“
Kadras iš filmo „Vogti arklius“
„Scanoramos“ inf.

Lietuviškose „Scanoramos“ premjerose – atminties dialogai

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet pristatys gausią lietuviškų premjerų programą, kurios pagrindine linija tapo asmeninės ir istorinės atminties refleksijos.

 

„Kalbėdami apie „Scanoramos“ vertybines atramas, visada akcentuojame praeities ir dabarties jungtį, išryškinančią laikui nepavaldžius žmogiškosios būties aspektus. Atmintis plečia mąstymo horizontą, padeda įsivardyti lemtingas klaidas ir leidžia suvokti save įvykių tėkmėje, kuriančioje asmeninę ir didžiąją istoriją. Džiaugiuosi, kad lietuvių kinas vis dažniau įrodo galintis gilintis į šias temas, nenuslysdamas pavojinga sentimentalumo arba reakcingumo riba,“ – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Neregėta Europa“
Kadras iš filmo „Neregėta Europa“
„Scanoramos“ inf.

„Scanoramos“ trumpametražių filmų konkursinės programos bendras vardiklis – laikas

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatė trumpametražių filmų konkursinę programą „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK), kurioje šiemet dėl geriausio filmo titulo varžysis 19 filmų. Tvirtėjant tarptautinėms nekomercinio Europos kino partnerystėms, šiemet konkursas atvėrė duris visoms Baltijos jūros regiono valstybėms.

Kadras iš Jorės Janavičiūtės filmo „Laiku“
Kadras iš Jorės Janavičiūtės filmo „Laiku“
Kadras iš Marijos Stonytės filmo „Vienas gyvenimas“
Kadras iš Marijos Stonytės filmo „Vienas gyvenimas“
„Scanoramos“ inf.

„Scanoramos“ retrospektyvos – Bo Widerbergo ir Michaelo Powello kūryba

Europos kino šalių forumas „Scanorama“ lapkritį pateiks ne tik kruopščiai atrinktus naujausius Europos kūrėjų filmus, bet ir kino istoriją kūrusių autorių retrospektyvas. Šiemet programa „Iš arčiau“ skirta išdrįsusiems eiti prieš srovę bei įprastą tvarką – švedui Bo Widerbergui ir britui Michaelui Powellui.

 

„Pernai su nostalgija prisiminę puokštę geriausių Šiaurės šalių filmų, šiemet grįžtame prie asmenybių. Aistringas maištininkas Bo Widerbergas, atvirai kritikavęs Ingmarą Bergmaną, jautė nevaldomą norą istorijas pasakoti kitaip, ieškoti savito ir su niekuo nesupainiojamo braižo. Maištautoju galima pavadinti ir Michaelą Powellą, kuris priešinosi Didžiosios Britanijos realistiško kino reikalavimams ir ieškojo laisvesnės raiškos galimybių. Tai režisieriai, kūrę ateičiai“, – sako „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Elvira Madigan“
Kadras iš filmo „Elvira Madigan“
Kadras iš filmo „Raudoni bateliai“
Kadras iš filmo „Raudoni bateliai“
„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“ plečia konkursinės programos žemėlapį ir pradeda registraciją

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pradeda konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK) registraciją. Konkurse šiemet kviečiami dalyvauti viso Baltijos jūros regiono kūrėjai.

Kadras iš filmo „Kai perplauksi upę“
Kadras iš filmo „Kai perplauksi upę“
„Scanoramos“ inf.

„Scanorama“ vyksta į Linco kino festivalį: filmų medžioklė čia įgauna pagreitį

Balandžio 25–30 dienomis Austrijos šiaurėje esančiame Linco mieste 16-tą kartą vyksta Europos kino festivalis „Kertant Europą“ (Crossing Europe). Festivalio programų sąraše – konkursinės programos, pristatančios ryškiausius vaidybinius ir dokumentinius europiečių filmus, retrospektyvinis žvilgsnis į Europos kino paveldą, dėmesys nacionalinio kino raidai, ateities perspektyva, ypač populiarūs ir noriai lankomi naktiniai siaubo filmų seansai. Visą savaitę Lincas gyvena šiuo festivaliu. Čia vyrauja profesionalaus bičiuliškumo atmosfera, nykstanti iš didžiųjų kino forumų. Europos šalių kino forumo „Scanorama“ programos rengėjai neslepia – būtent Lince filmų medžioklė naujam festivalio sezonui įgauna rimtą pagreitį.

„Scanoramos“ inf.

Kino gimtadienio proga – pirmo meninio dokumentinio filmo seansas

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ kartu su Europos šalių kino forumu „Scanorama“ jau trečius metus iš eilės kviečia simboliškai paminėti kino atsiradimo metines. Vasario 22 d. kino centre „Skalvija“ bus reta proga pamatyti 1922 m. sukurtą nebylųjį filmą „Nanukas iš Šiaurės“ („Nanook of the North“), kuris laikomas pirmuoju pasaulyje pilno metražo meninės dokumentikos filmu. Seansui gyvai akompanuos improvizacinės muzikos meistrai Arnas Mikalkėnas ir Tadas Petkevičius-Grajauskas.

 

„Nanukas iš Šiaurės“ – ne šiaip „klasikinis“ filmas. Prestižinio britų kino leidinio „Sight and Sound“ 2014 m. surengtoje apklausoje jis buvo išrinktas septinta geriausia dokumentine juosta pasaulyje. Filmą sukūręs Robertas J. Flaherty kino istorijoje minimas kartu su kino meno pradininkais Georges’u Mélièsu, D.W. Griffithu ir Sergejumi Eizenšteinu.

Kadras iš filmo „Nanukas iš Šiaurės“
Kadras iš filmo „Nanukas iš Šiaurės“
„Scanoramos“ inf.

Paskelbti konkursinės „Scanoramos“ programos nugalėtojai

Sekmadienio vakarą Vilniuje vyko iškilminga Europos šalių kino forumo „Scanorama“ uždarymo ceremonija. Šešioliktąjį festivalį uždarė Audriaus Stonio ir Kristine Briede filmo „Laiko tiltai“ premjera. Šventinio vakaro metu buvo apdovanoti konkursinės festivalio programos „Naujasis Baltijos kinas“ nugalėtojai.

 

„Pirmą kartą „Scanoramą“ užveriame lietuvišku dokumentiniu filmu. Mums ypač svarbus Audriaus Stonio balsas, jo gebėjimas kine eiti savu keliu, nieko nemėgdžioti ir laikytis aiškių režisūros principų – kalbėti apie būtinybę pakilti nuo žemės, matyti ne tik materiją, bet ir gilesnes prasmes. „Laiko tiltai“ sujungia baltiškojo poetinio kino tradicijas į konceptualiai išraiškingą viziją – džiaugiuosi, kad šįvakar jį pamatysime“, – sakė festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kadras iš filmo „Nanuli ir Gogis“
Kadras iš filmo „Nanuli ir Gogis“
  PUSLAPIS IŠ 8  >>> Archyvas