7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

„Scanorama“: susitikimai su kūrėjais

„Scanoramos“ inf.
Nr. 36 (1315), 2019-11-08
Kinas Anonsai
Kadras iš filmo „Vogti arklius“
Kadras iš filmo „Vogti arklius“

Ketvirtadienį Vilniuje prasidės tradicinis, jau septynioliktas, Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Šiemet festivalio programoje – daugiau kaip šimtas filmų, atrinktų iš svarbiausių Europos kino festivalių, geografiją praplėtęs trumpametražių filmų konkursas „Naujasis Baltijos kinas“ ir turiningi susitikimai su pasaulinio pripažinimo sulaukusiais kūrėjais Hansu Petteriu Molandu, Tomu Lassu, Sergejum Loznica.

 

Festivalio dienomis Vilniaus „Forum Cinemas Vingis“ tarp seansų vyks „Kino klubo“ diskusijos, kviečiančios pratęsti pažintį su režisieriais, užduoti jiems klausimų ir sužinoti daugiau apie filmų kūrybos užkulisius.

 

Vienas iš „Kino klubo“ svečių – ukrainiečių režisierius Sergejus Loznica, šiemet „Scanoramoje“ pristatysiantis naujausią savo dokumentinę juostą „Valstybinės laidotuvės“. Filme režisierius naujam gyvenimui vėl prikelia archyvinę medžiagą, šįkart – 1953 m. vykusias Josifo Stalino laidotuves.

 

„Kino klube“ į pokalbius taip pat kvies režisieriai Hansas Petteris Molandas („Vogti arklius“), Richardas Hobertas („Paukštininko sūnus“), Laila Pakalniņa („Šaukštas“). Žiūrovai galės pabendrauti ir su lietuvių kūrėjais Mantu Kvedaravičiumi („Partenonas“), Akvile Gelažiūte („Neregėta Europa“), Vytautu V. Landsbergiu („Vanago portretas“), Aloyzu Jančoru („Tulpių laukas“). Numatytas specialus pokalbis su režisieriumi Šarūnu Bartu, kuris kartu su kūrybine grupe „Kino klube“ pristatys savo naujausią filmą „Sutemose“.

 

„Scanoramos“ svečiai tradiciškai tampa industrinių renginių serijos „Scanoramos krypys“ pranešėjais ir lektoriais, kviečiančiais kino profesionalus ir pradedančiuosius nemokamai semtis vertingų žinių apie kiną ir jo kūrybą. Tarptautinio pripažinimo sulaukęs norvegų kino režisierius Hansas Petteris Molandas savo meistriškumo seminarą pavadino Oscaro Wilde’o citata: „Būk savimi. Buvimas kitu jau užimtas.“ Šių metų Berlyno kino festivalio „Sidabrinį lokį“ už ypatingą meninį indėlį (filmas „Vogti arklius“) pelnęs režisierius pasidalins kūrybinės meistrystės patarimais ir apžvelgs filmavimo Lietuvoje patirtį.

 

Vokiečių režisierius Tomas Lassas seminare „Improvizacija kine“ mes iššūkį surežisuoti filmą be scenarijaus. Pasak jo, improvizacija nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau gali padėti užfiksuoti autentišką rezultatą, kūrybiškai panaudoti ribotą biudžetą arba deramai panaudoti didesnes filmui skirtas lėšas. Improvizacija veikia visus kino kūrimo aspektus – nuo lokacijų atrankos iki maitinimo.

 

Debiutinio ilgametražio filmo „Krytis“ kūrybinė komanda iš Norvegijos savo meistriškumo dirbtuvėse papasakos apie gerąją režisūros, prodiusavimo, scenarijaus rašymo praktiką visose filmo gamybos fazėse: plėtojant projektą, ruošiantis filmavimams, dirbant aikštelėje, montuojant ir išleidžiant filmą į ekranus.

 

Lapkričio 10 d. (sekmadienį) pagrindinėje festivalio būstinėje „Forum Cinemas Vingis“ nuo 11 val. iki pat vėlyvo vakaro žiūrovai galės pasižiūrėti animatorių Ivanos Bošnjak ir Thomo Johnsono performansą „Diptikas“. Meninės animacijos kūrėjai kvies žiūrovus pasinerti į sustabdyto kadro lėlinės animacijos kūrybos procesą. Šio naujo, specialiai Vilniui parengto performanso metu kūrėjai animuos nedideles juos vaizduojančias lėles, taip kurdami animuotus metafizinius vienas kito portretus. Stebėdami profesionalių animatorių darbo virtuvę lankytojai susipažins su paslaptingu procesu, kaip animacija ir filmavimas keičia, o kartu ir atspindi, papildo realų objektą ar subjektą.

 

Apie lėlinę animaciją ir šios kino srities subtilybes kūrėjai papasakos ir savo meistriškumo seminare. Jame animatoriai parodys naujausią savo darbą „Pripildytas gyvenimas“ („Imbued Life“, 2019), jau spėjusį apkeliauti daugiau nei 30 trumpametražio kino bei animacijos festivalių ir pelnyti apdovanojimų, ir papasakos apie jo kūrybos procesus.

 

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 7–24 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Kadras iš filmo „Vogti arklius“
Kadras iš filmo „Vogti arklius“