7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

„Kino pavasaris“ pristato pasaulio kino kritikų sudarytą programą

„Kino pavasario“ inf.
Nr. 6 (1285), 2019-02-08
Kinas Anonsai
Kadras iš filmo „Jei Bylo gatvė prabiltų“
Kadras iš filmo „Jei Bylo gatvė prabiltų“

Prestižinių „Oskarų“ apdovanojimų nominantai. Istorijos iš Juodkrantės ir tolimiausių šalių. Pasakojimai apie garsias asmenybes ir aktualumo niekad neprarasiančius įvykius. Žanrų įvairovė – nuo detektyvo iki muzikinės dokumentikos ir istorinės kostiuminės dramos. Tokia spalvinga filmų programa šiemet atrinkta kovo 21 d. prasidėsiančio „Kino pavasario“ programai „Kritikų pasirinkimas“.

 

„Programa „Kritikų pasirinkimas“ dar kartą įrodė, kad vertinami drąsūs, nebijantys su forma eksperimentuoti kūrėjai ir tie, kurie neabejingi svarbiausioms šiandienos temoms“, – sako „Kino pavasario“ programos sudarytoja Mantė Valiūnaitė.

 

Daugiausia kritikų balsų surinko Radu Jude drama „Man nesvarbu, jei į istoriją įeisime kaip barbarai“ („I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians“). Rumunų režisierius „Kino pavasario“ žiūrovams jau puikiai pažįstamas, nes festivalyje rodyti net penki jo filmai, tarp jų „Randuotos širdys“ (2016) ir „Aferim!“ (2015). Garsaus prancūzų leidinio „Cahiers du cinema“ kino kritikas Arielis Schweitzeris įsitikinęs, kad šis filmas puošia bet kurio festivalio programą. „Man nesvarbu, jei į istoriją įeisime kaip barbarai“ – šie žodžiai, ištarti 1941 m. Rumunijos ministrų kabinete, paskatino pradėti etninį šalie rytų valymą. Pagrindinė filmo veikėja – jauna menininkė Mariana – rengiasi atkurti istorinį įvykį miesto aikštėje.

 

Kritikai atkreipė dėmesį ir į Kanuose pristatytą serbų režisieriaus Ognjeno Glavoničiaus kelio filmą „Krovinys“ („The Load“). Įtampa pulsuojantis filmas žiūrovus nukelia į 1999-uosius, kai NATO bombarduoja Serbiją. Vairuotojas Vlada gauna užduotį nugabenti paslaptingą krovinį iš Kosovo į Belgradą. Vyras nežino, kas yra sunkvežimio viduje. Pamažu krovinys tampa jam našta.

 

Du „Kritikų pasirinkimo“ filmai šiemet pateko į „Oskarų“ ir „Auksinių gaublių“ nominantų sąrašus. Į festivalio ekranus grįžta „Kino pavasaryje“ rodytos „Mėnesienos“ autorius ir „Oskaro“ laureatas Barry Jenkinsas. Naujausia jo drama „Jei Bylo gatvė prabiltų“ („If Beale Street Could Talk“) panardina į jausmingą, skausmų ir džiaugsmų kupiną meilės pasaulį Amerikos juodaodžių bendruomenėje. Į emocijų vandenyną nuplukdys ir režisierė Nadine Labaki Kanų festivalio Didžiuoju žiuri prizu įvertintame filme „Kafarnaumas“ („Capernaum“). Teisėjas dvylikmečio Zaino klausia: „Kuo kaltini savo tėvus?“ – „Tuo, kad suteikė man gyvybę“, – atsako šis. Vėliau filmo  siužetas atkurs visus įvykius, atvedusius prie šios situacijos. Austrų režisieriaus Markuso Schleinzerio istorinė kostiuminė drama „Andželo istorija“ („Angelo“) rodo Europos aristokratų šeimoje užaugusio vergų berniuko likimą.

 

Į kino kritikų sąrašą pateko ir lietuvių kurti ar prodiusuoti darbai. Vienu iš atradimų tapo talentingos režisierės Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis trileris „Rūgštus miškas“ („Acid Forest“). Jis ovacijomis sutiktas Lokarno kino festivalyje. Tai pasakojimas apie Kuršių nerijos mišką ir tūkstančius jį naikinančių kormoranų.

 

Kritikų akiratyje atsidūrė ir vienos ryškiausių Rusijos scenarisčių bei režisierių Natalijos Meščianinovos filmas „Pasaulio šerdis“ („Core of The World“), kurį prodiusavo Dagnė Vildžiūnaitė. Filme pasakojama apie veterinarą Igorį, kuriam lengviau rasti ryšį su gyvūnais nei su žmonėmis.

 

Kritikai atrinko keturis dokumentinius filmus. Aukščiausią įvertinimą pelnė kvapą gniaužianti režisieriaus Roberto Minervini istorija „Ką darysi, kai pasaulis degs?“ („What You Gonna Do When The World's On Fire?“), pasakojanti apie 2017-ųjų vasara, kai JAV sudrebino virtinė žiaurių žmogžudysčių ir smurto protrūkių prieš juodaodžius.

 

Apie vieną kontroversiškiausių šio dešimtmečio muzikos žvaigždžių M.I.A. pasakojama filme „Matangi / Maya / M.I.A.“. Tai jos bičiulio Steve’o Loveridge’o koliažas iš autentiškos medžiagos apie audringą merginos kelią į popmuzikos viršūnę.

 

Kiti du dokumentiniai filmai yra apie sportą. Abu šmaikštūs, žaismingi ir patiks net tiems, kuriems sporto pasaulis svetimas. Tai Julieno Faraut „John McEnroe: tobulumo imperijoje“ („John McEnroe: In the Realm of Perfection“) apie karjeros viršūnę pasiekusį legendinį JAV tenisininką ir žinomo rumunų režisieriaus Corneliu Porumboiu filmas „Begalinis futbolas“ („Infinite Football“), įtrauksiantis į sąmojingą ir absurdišką kelionę kuriant naujas futbolo taisykles.

 

Į „Kino pavasarį“ grįžta mistinio filmo „Gyvatės apkabinimas“ režisierių duetas iš Kolumbijos – Ciro Guerra ir Cristina Gallego. Naujausias jų kūrinys „Vasaros paukščiai“ („Birds of Passage“) įtraukia į hipių kultūros ir marihuanos prisodrintą 8-ąjį dešimtmetį ne tik magiškais vaizdais, bet ir gangsteriškais atspalviais.

 

Į Andų kalnų papėdę ir civilizacijai nepaklūstantį gyvenimą nukelia užliūliuojanti Domingos Sotomayor juosta „Per vėlu mirti jaunam“ („Too Late To Die Young“). Tai savotiškas laiškas paauglystei, pirmajai meilei ir nerūpestingai rūkstantiems dūmams. Režisierė iš Čilės tapo pirmąja moterimi, Lokarno kino festivalyje apdovanota už geriausią režisūrą. Programoje „Kritikų pasirinkimas“ taip pat lauks nenuspėjamo siužeto Benjamino Naishtato trileris apie  9-ojo dešimtmečio Argentiną „Raudona“ („Rojo“).

 

Virtuoziško trimačio film noir „Ilga dienos kelionė į naktį“ („Long Day’'s Journay Into Night“) režisierius Bi Ganas kviečia žiūrovus keliauti nakties labirintais kartu su herojumi Lu Hongvu. Flmas išsiskiria vienu kadru nufilmuota 3D valandos trukmės scena.

 

Visą programą „Kritikų pasirinkimas“ rasite čia: https://bit.ly/2D8qYir.

Kadras iš filmo „Jei Bylo gatvė prabiltų“
Kadras iš filmo „Jei Bylo gatvė prabiltų“
Kadras iš filmo „Pasaulio šerdis“
Kadras iš filmo „Pasaulio šerdis“
Kadras iš filmo „Rūgštus miškas“
Kadras iš filmo „Rūgštus miškas“