7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Ketvirtadienį prasideda filmų retrospektyva, skirta operatoriaus Audriaus Kemežio atminimui

LKS inf.
Nr. 6 (1285), 2019-02-08
Kinas Anonsai
Audrius Kemežys
Audrius Kemežys

Prieš metus Lietuvos kinas patyrė didžiulę netektį – 2018 m. vasario 5 d. mirė kino operatorius Audrius Kemežys. Vienas talentingiausių, darbščiausių profesionalų, kurio talentas ir ypatingas jautrumas padėjo įgyvendinti kūrybinius ne vieno režisieriuas sumanymus, po mirties buvo apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už „talento ir dvasios šviesos pakylėtą operatoriaus meną, nutiesusį tiltus į ateitį“. Keli operatoriaus nufilmuoti filmai dar laukia premjerų.

 

Per du kūrybos dešimtmečius A. Kemežys nufilmavo per 50 filmų, jo prizų kolekcijoje – trys „Sidabrinės gervės“, du Kinematografininkų sąjungos apdovanojimai, Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimas „Ąžuolas“, keli tarptautiniai įvertinimai.

 

Šį ketvirtadienį, vasario 7 d., Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klube prasideda retrospektyva, skirta operatoriui Audriui Kemežiui atminti. Penkis ketvirtadienius iš eilės vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami žiūrėti jo nufilmuotus filmus, kuriuos pristatys ir prisiminimais apie darbą dalinsis filmų autoriai. 

 

Retrospektyvą pradės režisierės Giedrės Beinoriūtės dokumentinis filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“ (2012). Pagrindiniai šio filmo herojai yra vaikai ir paaugliai. Intymūs minimalistine maniera nufilmuoti pokalbiai su jais atskleidžia kartais melancholišką, kartais juokingą, kartais dramatišką šiuolaikinio pasaulio vaizdą.

 

„Pokalbiai rimtomis temomis“ pelnė pagrindinį apdovanojimą tarptautiniame žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „DocuDays“ Ukrainoje, specialų diplomą Tarptautiniame kino festivalyje „Listapad“ Minske, filmas dalyvavo tarptautiniuose kino festivaliuose Helsinkyje, Taline, Liubeke, Taipėjuje.

 

Filmą Kino klube pristatys režisierė G. Beinoriūtė, kuri kartu su A. Kemežiu sukūrė penkis filmus. „Filmuodamas dokumentiką, Audrius Kemežys labai greit užmezga kontaktą, randa apie ką pajuokauti, ko paklausti. Kai vaikus filmavom „Pokalbiams rimtomis temomis“, kiekvienam vaikui turėjome po pusę dienos. Audrius sugalvojo, kad kiekvienam turi būti vienoda šviesa. Klausinėjau aš, bet ir jis neiškentęs paklausdavo – gerų klausimų, tokių užvedančių, tikslių. Vaikas galvoja, galvoja, Kemežys dirba“, – sakė režisierė kritikei Rūtai Oginskaitei. 

 

Retrospektyvos programoje  bus rodomi vaidybinis filmas „Senekos diena“ (rež. Kristijonas Vildžiūnas), dokumentiniai filmai „Moteris ir ledynas“ (rež. Audrius Stonys), „Prieš parskrendant į Žemę“ (rež. Arūnas Matelis). Retrospektyvą kovo 7 d. užbaigs Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Meistras ir Tatjana”, už kurį A. Kemežys buvo apdovanotas geriausio operatoriaus „Sidabrine gerve“. 

 

Kino klubo renginiai yra atviri ir nemokami visiems vilniečiams ir miesto svečiams, jie vyksta kiekvieną ketvirtadienį, 18 val. Kinematografininkų sąjungoje, adresas: Vasario 16-osios g. 8, durų kodas 25.  

Žymos:
LKS inf.,
Audrius Kemežys
Audrius Kemežys
Kadras iš filmo „Moteris ir ledynas“
Kadras iš filmo „Moteris ir ledynas“
Kadras iš filmo „Prieš parskrendant į Žemę“
Kadras iš filmo „Prieš parskrendant į Žemę“
Kadras iš filmo „Senekos diena“
Kadras iš filmo „Senekos diena“