7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

„Scanoramos“ trumpametražių filmų konkursinėje programoje – režisierių asmeninės patirtys

„Scanoramos“ inf.
Nr. 30 (1267), 2018-09-28
Kinas Anonsai
Kadras iš filmo „Kolektyvas. AŠ“
Kadras iš filmo „Kolektyvas. AŠ“

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ paskelbė filmus, atrinktus į trumpametražių filmų konkursinę programą „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK) ir pretenduojančius į geriausio trumpametražio filmo apdovanojimą. Tai jau dešimtasis – jubiliejinis – konkursas, kurs šiemet pasižymi atviromis asmeninėmis režisierių patirtimis. Iš viso konkursui nominuota 11 filmų, kurie bus parodyti ir apdovanoti lapkričio mėnesį vykstančios „Scanoramos“ metu.

 

„Pirmiausia noriu visus pasveikinti su gražiu konkurso jubiliejumi – šiemet Baltijos šalių talentus renkame jau dešimtą kartą. Per šiuos metus „Scanorama“, bendradarbiaudama su Lietuvos kino centru, padėjo kūrybinės kelionės pamatus daugeliui režisierių, kurie po „Naujojo Baltijos kino“ sėkmingai tęsia savo karjerą. NBK laureatai beveik visada pretenduoja į „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus ir neretai juos pelno. Mums rūpi atrasti jaunuosius Baltijos šalių kino talentus ir suteikti galimybę pasireikšti tiems, nuo kurių priklausys Lietuvos kino ateities veidas“, – nominantus sveikino „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

 

NBK konkursui nominuoti lietuvių režisierių filmai

 

„Kai perplauksi upę“ (rež. Klaudija Matvejavaitė)

 

1990–ųjų pavasaris. Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje – ekonominė blokada. Ukrainietis studentas Tarasas atvyksta į mažą Lietuvos miestelį, kur dideliame name gyvena jo mylimoji Regina. Netikėtas svečio pasirodymas tik dar labiau paaštrina merginos šeimoje tvyrančią įtampą. Regina turi priimti sprendimą – likti klijuoti byrančios tėvų santuokos ar kurti savo gyvenimą. „Siužetas pagrįstas mano šeimos patirtimi. Tai mano senelių istorija, pasakojanti apie sudėtingą dviejų tautybių susijungimą vienoje šeimoje, apie ryžtingus sprendimus ir jų naštą“, – teigia režisierė Klaudija Matvejevaitė.

 

„Nuožmūs dievai“ (rež. Vytautas Oškinis)

 

Filmo herojus – obojininkas Linas. Filme rodoma viena jo diena, kasdienybė, istorija ir pasaulėjauta. Kontrastas tarp prisiminimų apie vaikystę Naujininkų rajone ir orkestro muzikanto darbo rutinos atskleidžia jautraus, šviesaus ir nepalūžusio žmogaus portretą. Filme skambanti W. A. Mozarto operos „Idomeneo“ muzika ir spektaklio repeticijų vaizdai liudija kito – idealistinio ir mitologinio – pasaulio buvimą, dėl kurio verta stengtis ir kautis. „Kurdamas filmą jaučiau, kad mėgindamas papasakoti savo gero bičiulio istoriją, atrasiu ir sau svarbių dalykų, ir supažindinsiu žiūrovus su įdomiu žmogumi bei jo išskirtiniu gyvenimu“, – sako režisierius Vytautas Oškinis.

 

„Laivas“ (rež. Jokūbas Lapinskas)

 

Po artimųjų netekties du broliai stengiasi išgyventi nykstančiame šeimos name. Nepriteklius, negebėjimas susitaikyti su praeitimi ir savarankiškai judėti į priekį tampa iššūkiu jų broliškai meilei. „Mano gyvenime išaušo tokia diena, kai vyresnysis brolis nebegalėjo būti stipriu, viską žinančiu mano gyvenimo vedliu, ir aš pradėjau savęs klausti, ar galiu iš jo reikalauti būti tokiu. Kurdamas filmą norėjau atskleisti meilės artimui ribas: ar reikia bandyti jį pakeisti, ar vis dėlto stengtis suprasti ir padėti“, –prisipažįsta režisierius Jokūbas Lapinskas.

 

„Panspermija“ (rež. Mindaugas Docaitis)

 

Palikti amžinybėje, vyras ir moteris blaškomi po visatą. Išlaisvinti nuo žemiško pasaulio jie pradeda jaustis vieniši, priklausomi nuo savo vizijų ir prisiminimų, vis dar suvaržyti žmogiškumo. „Per šešerius metus akademinėje aplinkoje įgijau kino amato žinių, tačiau priėjau tam tikrą akligatvį – supratau, kad apie vizualų kino poveikį žinau per mažai. Tai pastūmėjo ieškoti naujų tiesų, nesilaikant teorinių normų, tradicinių naratyvų, ir papasakoti asmeninę istoriją vaizdiniais bei garsais“, – prisiminė režisierius Mindaugas Docaitis. 

 

„Stovintis vanduo“ (rež. Dagnė Gumbrevičiūtė)

 

Jauna pora atvyksta prie ežero. Paaiškėja, jog ši vieta kupina moters vaikystės prisiminimų. Bandydamas prisijaukinti vandenį, kuriame kadaise nuskendo jos tėvas, moters draugas patenka į realią grėsmę. „Vandens vaidmuo mano šeimoje labai svarbus – bene pusė giminės skendo. Neaiškiomis aplinkybėmis tėčiui paskendus ežere, vis svarstau, kas iš tiesų įvyko“, –sako režisierė Dagnė Gumbrevičiūtė.

 

Taip pat konkursui nominuoti latvių filmai  Kolektyvas. AŠ(rež. Adriana Roze),

„Nemigos užrašai“ (rež. Antons Barons) ir estų filmai Pilni namai(rež. Kristjan Holm),Nenuli ir Gogis(rež. Mariam Agladze),„Gerasis ganytojas“ (rež. Evar Anvelt),„Mitybos grandinė“ (rež. Mari Kivi, Liis Kokk).

 

Šiemet Europos šalių kino forumo „Scanorama“ konkursinei trumpametražių filmų programai „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK) buvo pateikti 59 filmai, iš kurių 33 darbai sukurti Lietuvoje, 12 – Latvijoje, 14 – Estijoje. Jaunųjų kūrėjų konkursui pateiktus filmus atrinko ir Tarptautinei žiuri vertinti pateikė Atrankos komisija (kino kritikai Neringa Kažukauskaitė ir Narius Kairys, prodiuseris Audrius Kuprevičius ir režisierė, NBK konkurso koordinatorė Akvilė Gelažiūtė). Geriausią lietuvišką filmą ir geriausią viso konkurso nugalėtoją „Scanoramos“ metu rinks tarptautinė žiuri. Nugalėtojams bus įteikti Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos „AVAKA“ ir „Scanoramos“ įsteigti piniginiai prizai.

 

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 8–25 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

 

Kadras iš filmo „Kolektyvas. AŠ“
Kadras iš filmo „Kolektyvas. AŠ“
Kadras iš filmo „Stovintis vanduo“
Kadras iš filmo „Stovintis vanduo“