7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Liza, namo!“ Prancūzijos trumpametražių filmų festivalio programoje

 

Pagal rengėjų inf.
Nr. 6 (1020), 2013-02-08
Kinas Anonsai
„Liza, namo!“
„Liza, namo!“

Vasario 1 d. prasidėjusio 35-o tarptautinio trumpametražių filmų festivalio Klermone-Ferane (Prancūzija) konkursinėje „Labo“ programoje bus rodomas lietuvių režisierės Oksanos Burajos dokumentinis filmas „Liza, namo!“. Trumpametražių filmų Kanais vadinamame festivalyje įvyks 8 „Liza, namo!“ seansai. Šiame festivalyje režisierė pristatoma ne pirmą kartą: Klermone-Ferane svarbiais prizais buvo apdovanoti jos filmai „Mama“ (2001) ir „Dienoraštis“ (2003). Konkursinėje „Labo“ programoje kviečiami dalyvauti filmai, išsiskiriantys vizualiniu ar garso sprendimu. Toks konkursas rengiamas jau dvyliktą kartą. „Liza, namo!“ konkuruos su 29 filmais iš viso pasaulio.

„Liza, namo!“ pasaulinė premjera įvyko 2012 m. rudenį Tarptautiniame Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje, o nacionalinė premjera – Europos šalių kino forume „Scanorama“ Vilniuje. „Scanoramos“ konkursinėje programoje „Naujasis Baltijos kinas“ filmas pelnė geriausios lietuviškos juostos apdovanojimą.
 
„Liza, namo!“ herojė dažnai pabėga iš namų, konfliktuoja su artimaisiais. „Kodėl nuolat bėgi? Ko tau trūksta?“, – girdi klausimus mergaitė. Kaip paaiškinti tai, kas aišku tik labai trapiai vaikiškai sielai, nes Lizą supa grubi, brutali realybė. Filmas klausia, ar ilgai vaikas pajėgs priešintis aplinkai ir išsaugos svajonę.
 
„Norėjau mąstyti ir kalbėti apie ploną mūsų vilčių kiautą, apie pažeidžiamas svajones, kurios asocijuojasi su vidiniu vaiko pasauliu. Norėjau įsižiūrėti į tai, kas žlugdo ir slopina pačius šviesiausius jausmus, norus, ketinimus. Labai gaila, kai sielos lūkesčiai priklauso nuo nesuvoktos, bet asmenybės savastį slopinančios, žlugdančios jėgos. Ir turbūt kiekvienas žmogus tą jėgą anksčiau ar vėliau pajunta“, – sako filmo režisierė.
 
Filmo „Liza, namo!“ operatorė Kristina Sereikaitė, garso režisierius Giedrius Aleknavičius. Filmas sukurtas bendradarbiaujant Lietuvos ir Estijos kinematografininkams (prodiuseriai Uljana Kim ir Arko Okk). Tai septintas dokumentinis O. Burajos filmas. Garsiausių jos filmų „Mama“, „Dienoraštis“, „Išpažintis“ herojai atsiveria prieš režisierės kamerą (ji pati šių filmų operatorė), jie neslepia savo fantazijų, sapnų, dažnai mistifikuoja kasdienybę, įžiūri joje stebuklingus dalykus.
 
O. Buraja yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, studijavo aktorinį meistriškumą, televizijos ir kino režisūrą. Jau pirmas režisierės filmas „Mama“ (2001) kino festivalyje „Visions of Life“ Norvegijoje bei kino mokyklų festivaliuose Estijoje ir Kroatijoje buvo įvertintas apdovanojimais.
Sėkmė lydėjo ir kitus O. Burajos filmus. „Dienoraštis“ (2003) buvo pakviestas į vieną didžiausių ir svarbiausių dokumentinio kino renginių – Amsterdamo tarptautinį dokumentinių filmų festivalį, filmas rodytas festivaliuose Belgijoje, JAV, Norvegijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Dokumentinis eksperimentinis dviejų dalių filmas „Išpažintis“ (2009) pelnė specialų žiuri prizą NVS šalių, Latvijos, Lietuvos ir Estijos festivalyje „Kinošok“ (Rusija), dalyvavo konkursinėje Tarptautinio trumpametražių filmų festivalio Oberhauzene (Vokietija) programoje.

 

„Liza, namo!“
„Liza, namo!“