7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„TSEKH“ galerijoje atidaroma ukrainiečio Rustamo Mirzoevo pirmoji personalinė tapybos paroda

Rengėjų inf.
Nr. 26 (1518), 2024-06-28
Dailė Anonsai
Rustamas Mirzoevas, „Berniukas su portfeliu“. 2021 m.
Rustamas Mirzoevas, „Berniukas su portfeliu“. 2021 m.

„TSEKH“ galerijoje atidaroma Rustamo Mirzoevo tapybos paroda. Tai pirmoji jo personalinė tapybos paroda Lietuvoje. Parodos autoriui šios kolekcijos kūrimas yra labai asmeniškas ir introspektyvus meninis darbas, kuriame autorius žiūrovus kviečia į pasaulį kuriame išties daug kas yra kitaip nei turėtų būti, nurodo žvilgsnį į pasaulio suvokimą kuris dar buvo matomas prieš karo pradžią, lyg pranašyste rašoma organizatorių pranešime. 

 

Rustamas Mirzoevas savo naująjį projektą pradėjo kurti dar prieš karo pradžią – 2021 m. rugsėjį. Šiuos budriai atrodančius vaikus ir suaugusiuosius dailininkas nutapė dirbtuvėse Nikolajevo centre, kurį, karui prasidėjus, apšaudė Rusijos kariuomenė. Menininkas buvo priverstas palikti gimtąjį miestą, todėl projektą užbaigė atsitiktinėse vietose įvairiuose šalies regionuose. Tačiau nepaisant visų aplinkybių R. Mirzoevas liko ištikimas savo požiūriui į darbą: kiekvienas paveikslas kuriamas lėtai, kiekvienas potėpis apgalvotas.

 

„Berniukas su portfeliu“ yra vienas spalvingiausių Rustamo Mirzoevo projektų. Vis dėlto tai nėra blizganti mozaika. Ryškios mėlynos, geltonos ir raudonos spalvos dėmės atrodo tarsi pavojaus signalai.

 

Projektą persmelkia nuojauta, kad įprastas gyvenimas artėja prie bedugnės. Apskritai Rustamo Mirzoevo vaizdai dažnai kelia nerimą. Personažai yra sutrikę ir vieniši, atrodo, kad jie laukia žiūrovo patarimo. Aplinkinė erdvė tarsi išstumia šias mergaites ir berniukus. Iš tikrųjų nėra abstraktaus fono – erdvė, kurioje atsiduria žmogus, dažnai yra pagrindinis paveikslo veikėjas. Ir ši erdvė konfliktuoja su žmogumi, kelia nerimą.

 

Jei lygintume su kinematografija, Rustamo Mirzoevo darbai primena Davido Lyncho filmus. Analizuojant psichodelinį siužetą smegenys neturi kuo pasikliauti. Menininkas kuria mozaiką iš, atrodytų, nesusijusių gabalėlių ir fragmentų. Pažįstamų ženklų ir bet kokių kitų orientyrų trūksta, jūsų vaizduotė plūduriuoja tarp vaizdų. Tai intelektuali tapyba. Menas tiems, kurie ieško prasmės. 

 

Vienas iš centrinių paveikslų – „Berniukas su portfeliu“ – buvo sukurtas 2021–2022 m. Tai turėjo būti įžūlus berniukas su portfeliu, pilnu dolerių. Dabar jis išsigandęs, o su savimi turi tik dokumentus ir „būtinus daiktus“.

 

Per karą ypač norisi gauti atsakymus į įvairius pasaulėžiūrinius klausimus. Kartais pasikliaujame tokiais chimeriškais dalykais kaip menas. Tačiau Rustamo Mirzoevo herojai atsakymų neturi. Jie pasakys tik tai, ką norite išgirsti. Jie padės jums šiek tiek geriau suprasti save.

 

Parodos koordinatorius – Karolis Gužas

 

Lokacija: Meno galerija TSEKH, Vytenio g. 6, Vilnius

Darbo laikas: III – VI 16:00 – 20:00

Paroda veiks iki liepos 13 dienos.

 

Žymos:
Rengėjų inf.,
Rustamas Mirzoevas, „Berniukas su portfeliu“. 2021 m.
Rustamas Mirzoevas, „Berniukas su portfeliu“. 2021 m.