Grupės „Iš reikalo“ paroda „Made in „Dūmų fabrikas“ & Co. Meno salos ir salelės“
Du praėję savaitgaliai meno gerbėjams buvo išties intensyvūs – vyko „Kultūros nakties“, komplekso „Sodas 2123“ renginiai, atidaryta tarptautinė meno mugė „ArtVilnius ’20“. Šiame veiksmo lauke sudomino specifinė kultūrinė erdvė – Naujojoje Vilnioje įsikūręs Dūmų fabrikas.
Apie šioje vietoje rengiamas parodas sužinojau dar pernai. Tuomet senajame, nerenovuotame, XIX a. statytame buvusiame dalgių ir vinių fabrike, kuriame kadaise gaminti garsieji lietuviški dalgiai „litovkos“, buvo organizuoti net keli menininkų grupės „Iš reikalo“ renginiai, juos inicijavo tapytoja ir parodų kuratorė Rasa Noreikaitė-Miliūnienė. Turbūt labiausiai man įsiminė 2019 m. per Vilniaus galerijų savaitgalį pristatyta grupinė paroda „Meno salos“, kurioje buvo eksponuojami ir Dūmų fabrike tais pačiais metais vykusio plenero (vasaros dirbtuvių) metu sukurti darbai. Apleistos pastato erdvės su paliktais gamykliniais rakandais suteikė tuometei parodos ekspozicijai ypatingą aurą, skatinančią specifinėje aplinkoje atrasti naujas kūrinių prasmes, apskritai susimąstyti visuomeniniais meno vertės ir menininko padėties klausimais.
Istorinę Naujosios Vilnios tematiką grupės „Iš reikalo“ menininkai kryptingai interpretuoja jau nuo 2006 m., kai Lietuvos geležinkelių muziejuje buvo pristatytas projektas „Naujoji Vilnia pro traukinio langą“. 2019–2020 m. Dūmų fabrike surengtose parodose rodyti tiek naujai sukurti, tiek rinktiniai chrestomatiniai šios grupės kūriniai, be to, eksponuojama vietinių ar kaip nors su Naująja Vilnia susijusių autorių kūryba. Čia verta prisiminti grupės „Iš reikalo“ deklaraciją: „Grupė buvo sukurta tik reikalui prispaudus – 2005 m. Grupė kuria aktualiomis ir nesvarbiomis temomis savo Tėvynėje. Emigruoti jau per seni. Grupės narių skaičius neskelbiamas, nežinomas, kai kurie nariai net nenujaučia, kad jai priklauso. Grupė organizuoja projektus, parodas, plenerus, akcijas.“
Taigi grupės „Iš reikalo“ menininkai dažnai domisi ribinėmis situacijomis ar meno marginalijomis, neretai ieško netradicinių erdvių kūrybai eksponuoti. Todėl natūralu, kad dabartinei parodai pasirinktas vos prieš porą mėnesių atidarytas renovuotas senasis Dūmų fabrikas, kuris pamažu tampa nauja įvairių pramoginių ir kultūrinių renginių vieta. Visų pirma, čia įsikūrusi modernaus „kraftinio“ alaus darykla su gamybiniais įrenginiais ir degustavimo baru. Likusi erdvė išsiskiria ypatingu aukščiu ir pro stogo langus krintančia šviesa, tad joje eksponuoti meno kūrinius taip pat yra nemenkas iššūkis. (Smalsu, kaip parodos architektūros problemą spręs būsimos Vilniaus tapybos trienalės, kurios dalį numatyta rodyti Dūmų fabrike, organizatoriai.)
Parodos „Made in „Dūmų fabrikas“ & Co. Meno salos ir salelės“ ekspoziciją gamybinėje Dūmų fabriko dalyje rengęs tapytojas Kristijonas Miliūnas, manau, parinko gana įtaigų kūrinių išdėstymo variantą, konceptualiai ir vizualiai „salelėmis“ grupuodamas atskirų autorių darbus. Gana komplikuotos aplinkos vieta ne tik atskleidžia netikėtus atskirų kūrinių stilistikos bruožus, bet ir atnaujina jų tarpusavio dialogus, turint omeny, kad greta naujausių eksponuojami ir „archyviniai“ darbai.
Šįkart parodoje dalyvauja 14 skirtingų sričių menininkų, tarp kurių nemažai LDS narių, dažnai, protarpiais arba pirmą kartą pasirodančių grupės „Iš reikalo“ projektuose. Tai Eglė Vertelkaitė, Marta Vosyliūtė, Jurgita Jasinskaitė, Ieva Paltanavičiūtė, Rasa Noreikaitė-Miliūnienė, Kristijonas Miliūnas, Vida Regina Sevrukienė, Robertas Gritėnas, Rasa Brazauskaitė, Agnė Kulbytė, Lidija Pakonaitytė, Laura Milevičiūtė-Černiauskienė, Zita Filimonovienė, Gražina Jurgelevičiūtė. Nelygios grublėtos baltos pastato sienos ir pilkšva betoninė grindų danga savitai išryškina eksponuojamų darbų formas, spalvas ir paviršius. Kita vertus, netikėtai atsiveria dydžių kontrastai, kai didelis objektas suvokiamas kaip mažas, ir atvirkščiai. Manau, tai unikali galimybė tiek pasitikrinti, tiek praplėsti fizinio ir jausminio kūrinių poveikio galias.
Reikia pasidžiaugti, jog Dūmų fabrikas pamažu tampa vienu iš Naujosios Vilnios laisvalaikio centrų, kuris domina įvairių kultūrinių ir meninių renginių organizatorius. Be to, svarbu ne tik konstatuoti daugiatautės vietinės bendruomenės konsolidavimo faktą, bet ir kalbėti apie įvairiapusio bendradarbiavimo tarp verslo ir meno žmonių perspektyvas.
Spalio 11 d., sekmadienį, 14 val. ir 16 val. parodos uždarymo proga po ekspoziciją Dūmų fabrike rengiamos dvi ekskursijos.