7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

MO muziejuje – garsusis Šarūno Saukos paveikslas

Mo inf.
Nr. 27 (1306), 2019-09-06
Dailė Anonsai

Didžiausias ir tikriausiai daugiausia karštų diskusijų Lietuvoje sukėlęs Šarūno Saukos kūrinys „Paveikslas Lietuvos vardo tūkstantmečiui“ visą rugsėjo mėnesį eksponuojamas MO muziejuje. Lankytojai žymųjį ir dešimtmetį Prezidentūroje rodytą paveikslą gali pamatyti nuo rugsėjo 4 iki rugsėjo 30 dienos.

Milžiniška tapybos drobė Prezidentūroje buvo eksponuota nuo 2010 metų – abiejų Prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijų metu. Pasibaigus Prezidentės kadencijai, kūrinys laikinai saugomas MO muziejuje suteikiant išskirtinę galimybę pagaliau pamatyti jį iš arti.

Visos Lietuvos paveikslas
Š. Saukos kūrinys papildo šiuo metu MO muziejuje eksponuojamą MO muziejaus ir „Lewben Art Foundation“ bendrą parodą „Mūsų asmenukė“.

„Garsusis Š. Saukos kūrinys praturtino ir papildė dabartinę mažąją parodą MO muziejuje. Tai visos Lietuvos paveikslas, portretas. Viešai eksponuojamas kūrinys yra pirma ir gali būti, kad vėl negreitai pasitaikysianti proga pamatyti kūrinį gyvai. Paveikslas pats iš savęs kelia diskusijas, tarsi provokuoja atrasti save šiame portrete, pamąstyti, kaip atrodo tas Lietuvos tūkstantmetis. Taigi jis ir MO muziejaus lankytojus kvies turėti savo nuomonę“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Atpažįstami veidai paveiksle
Prieštaringa, istorinė drobė savaip iliustruoja pastarojo šimtmečio Lietuvos istoriją. Dvejus metus kurtas paveikslas yra didžiausias Š. Saukos nutapytas darbas, kurį sudaro devynios dalys. Pirmą kartą žvelgiant į kūrinį, ištapyta žmonių minia atrodo neatpažįstama, tačiau geriau įsižiūrėjus galima pastebėti istorines asmenybes: Joną Basanavičių, Simoną Daukantą, Žemaitę, Maironį, Petrą Cvirką, Vaižgantą, Šatrijos Raganą, Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, Antaną Smetoną ir daugelį kitų.

D. Grybauskaitei išsirinkus šį paveikslą, kilo visuomenės aistros. Diskutuota, ar galima taip vaizduoti istorines asmenybes. Garsius visuomenės veikėjus menininkas pavaizdavo be jokių atributų ar išskirtinių ženklų – nuogus. Pats autorius savo kūriniu norėjo parodyti, kad nepaisant nuopelnų ar įgyto statuso visi esame žmonės ir nei vieno iš mūsų neaplenkia baimės, vienatvės ar kaltės jausmas.

Ir perteikia istoriją, ir pats jau tapo istorija
Prezidentūros salė, kurioje buvo žymusis paveikslas, buvo netgi neoficialiai vadinama Saukos sale. Taip ją vadino darbuotojai ir netgi svečiai. O svečių būta daug. Prezidentūroje paveikslą apžiūrinėjo prezidentai, princai, politikai, vyskupai.

Kaip prisimena D. Grybauskaitės patarėja Marija Dautartaitė: „Saukos salėje svečių būdavo nemažai – ji buvo viena pagrindinių erdvių darbiniams susitikimams. Visi jie prasidėdavo nuo paveikslo aptarimo. Kad ir koks svarbus ar rimtas susitikimas laukia, atvykus į salę paveikslo tiesiog neįmanoma nepastebėti. Jis praplečia erdvę ir kartais atrodydavo, kad susitikime dalyvauja visa nutapyta minia.“

Kai prezidentė D. Grybauskaitė išsirinko šį kūrinį, buvo teigiama, kad ji norėjo netipiškai paminėti Lietuvos vardo tūkstantmetį, netgi šiek tiek visus sukrėsti. Tokiu būdu buvusi šalies vadovė kvietė kitaip pažvelgti į praeitį ir į dabartį bei visuomenei priminti nelengvą Lietuvos istoriją.

Daugiau nei 6 metrų pločio Š. Saukos kūrinį „Paveikslas Lietuvos vardo tūkstantmečiui“ MO muziejuje galima pamatyti ir įdėmiau apžiūrėti iki rugsėjo 30 dienos.

Apie MO
MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Per pirmąjį muziejaus veiklos pusmetį jame apsilankė maždaug 150 000 lankytojų.

MO muziejus – gero laisvalaikio vieta, pasakojanti istorijas apie mus. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

Žymos:
Mo inf.,