Paroda „Vaikas manyje“ Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje
Įsikūrusi Mokytojų namų pakraštyje Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerija, pasirodo, švenčia 15-ąjį gimtadienį. Šioje galerijoje dažniausiai vyksta vaikų darbų parodos, bet vyksta ir jų mokytojų, kurie yra žinomi menininkai. Galerija susijusi su Jūratės Stauskaitės įkurta Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykla. Stauskaitė kartu su Justina Gražyte yra ir šios parodos kuratorės. Siekdamos išryškinti sukaktį, kuratorės pasikvietė žymių autorių: parodoje dalyvauja Agnė Kuzmickaitė, Algirdas ir Remigijus Gataveckai, Andrius Miežis, Birutė Zokaitytė, Eglė Ganda Bogdanienė, Eglė Lekevičiūtė, Jolanta Kyzikaitė, Jurga Šarapova, Kęstutis Grigaliūnas, Kristina Norvilaitė, Linas Liandzbergis, Rokas Dovydėnas, Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, Vilmantas Marcinkevičius.
Mąstant pragmatiškai, prisikvietus tokių žvaigždžių blogai būti negali. Taip ir yra: ekspozicija, nors didžioji dalis kūrinių jau matyti, dalis ir visai neseniai, atrodo tikrai šauniai, gerai apšviesta, kūrinių požiūriu spalvinga ir įvairu – nėra kaip nuobodžiauti. Bendras vaizdas netgi pranoksta itin paviršutinišką parodos koncepciją, kurios pagrindinis šūkis – „Menininkas tol jaučiasi juo esąs, kol savyje jaučia esant vaiką“. Vaikas deklaruojamas kaip konstanta, kažkas savaime labai aiškaus, tyro ir trapaus. Bet ar tikrai taip jau ir yra?
Menininkams „buvo leista“ ieškoti savo sąlyčio su tema, ir jie, be abejo, jį jau turėjo: primenu – rodyti anksčiau sukurti darbai. Mano nuomone, „vaikas“ yra labiausiai manipuliuojamas objektas ir kare, ir politikoje, ir, pasirodo, mene. Religijoje bei humanitariniuose moksluose jo samprata patyrė labai daug mutacijų. Prigimtinė nuodėmė ar prigimtinis tyrumas, siekis subręsti ar sekis išsaugoti kažką „tikro“ – neaišku, apie kokią vaiko sampratą kalbame. Tai toks tuščias indas, į kurį pridedame to, ko reikia. Vaikas, ką nors propaguojant ar stengiantis sulaukti dėmesio, naudojamas su šauktuku ir daugtaškiu, tačiau tikri vaikai tų šauktukų stokoja, kaip ir tikro susidomėjimo, kas jiems geriausia. Parodos kūriniai stiprūs būtent tuo, kad remiasi ne abstrakčia samprata, o savo vaikystės išgyvenimais, kitaip tariant, konkrečiu vaiko problematikos patyrimu.
Su antru kuratorių pasiūlymu – pažiūrėti į viską vaikų akimis – sutikti lengviau. Vaiko optika yra geras pratimas, ne todėl, kad aš įsivaizduoju suprantanti pasaulio vaikus, bet todėl, kad vaikams gana įprasta ne viską suprasti, dėl to ne itin kremtantis, juk tai norma, tik paauglystėje perauganti į „viską žinau“. Su tokia optika lengviau mėgautis menu ir spėlioti, kas ir kaip čia pavaizduota. Tačiau amžinai tokio požiūrio taikyti nesiūlyčiau, nes taip ir liksime prie infantilaus meno supratimo, kai apsiribojama tuo, kiek žinai, o juk visada verta orientuotis į tai, ką gali sužinoti.
Manau, kad paroda išėjo ne apie vaiko savyje paieškas, o apie dorojimąsi su sudėtingesniais vaikystės išgyvenimais, ir todėl, ko gero, ji labiausiai rekomenduotina tėvams, sukantiems galvą, kaip netraumuoti savo vaikų. Birutė Zokaitytė patars, kad nereikia mergaičių versti grožio robotais, Rokas Dovydėnas – kaip vidinius siaubukus paversti juokingais personažais, Vilmantas Marcinkevičius primins, kad susidomėjimas užpakaliais yra nieko baisaus, Gataveckai – kad save galiausiai turi nusipiešti pats, net jei tėvai nepadeda, o Jurga Šarapova – kad viskas padaryta iš mažulyčių dalelių, net jei iš pirmo žvilgsnio to nematome.
Paroda veikia iki kovo 30 d.