7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: VGMC inf.

VGMC inf.

Šiuolaikinės serbų grafikos paroda „Subjektyvi ir objektyvi realybė“

2019 m. liepos 3–20 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks šiuolaikinės serbų grafikos paroda „Subjektyvi ir objektyvi realybė“.  
Atidarymas 2019 m. liepos 3 d., 18 val. VGMC (Latako g. 3)

Nenad Zeljic. Pastatas. Ofortas, akvatinta
Nenad Zeljic. Pastatas. Ofortas, akvatinta
VGMC inf.

Paroda „Vytautas Jurkūnas ir šeimos rinktinė: Jurqnizmas“

2019 m. birželio 11–22 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje
„Kairė-dešinė“ pristatoma paroda „Vytautas Jurkūnas ir šeimos rinktinė: Jurqnizmas“. Atidarymas 2019 m. birželio 11 d., 18.00 val. VGMC (Latako g. 3)


Paroda aprėpia Jurkūnų šeimos trijų kartų kūrybinį palikimą. Ekspozicijoje pristatoma tik nedidelė privataus rinkinio dalis – nuo  XX a. vid. Eugenijos Jurkūnienės (1907–2005) sukurtų aliejinės tapybos darbų iki Vytauto Jurkūno vyresniojo (1910–1993), Vytauto Jurkūno jaunesniojo (g. 1946), Andriaus (g. 1975) ir Jono (g. 1982) Jurkūnų piešinių.


Gausiausią ekspozicijos dalį sudaro šios parodos sumanytojo ir kolekcijos autoriaus Vytauto Jurkūno jaunesniojo įvairaus laikotarpio piešiniai ir keletas estampų. Jais dailininkas permąsto ir siūlo pagalvoti apie kiekvienam menininkui kylančius klausimus, nesvarbu, kokiu laikotarpiu dailininkas gyventų: ką piešti, tapyti, rašyti? Ką vaizduoti? Ką sukurti ar vaizduoti, kad sukuri? Ar tai turi būti kažkas naujo, ar naujai suprasto seno? O gal tokio nesuprantamo, kad neaišku bus – sena tai ar nauja? Pasak parodos iniciatoriaus, tokios ir panašios depresiją sukeliančios mintys (beje, sunkiai išvejamos lauk) nors ir gerokai nusibodusios, bet tokios savos, kamuoja dažną menininką.

Kalbėdamas apie parodoje rodomus savo piešinius, Jurkūnas teigia, jog dabar, tarp daugybės kitų darbų ieškodamas autoportretų parodai, suprato, jog yra nupiešęs tai, ką seniai norėjo, bet nežinojo, kaip nupiešti. „Tai ne tik veidai, žvilgsniai, judesiai, šviesos ir šešėliai. Pasirodo, tarp eilučių aš visada piešiau laiką“ – sako menininkas.


Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos rytas

 

VGMC inf.

Galerijoje „Kairė-dešinė“ pristatoma Augusto Bidlausko kūrybos paroda „Tiek tos gamtos“

2019 m. birželio 7–22 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje
„Kairė-dešinė“ pristatoma Augusto Bidlausko kūrybos paroda „Tiek tos gamtos“.
Atidarymas 2019 m. birželio 7 d., 18.00 val. VGMC (Latako g. 3)


Anot parodos autoriaus, žmonėms svarbu turėti aiškias taisykles ir raciją. Gamta – tai fonas arba kilimas: gražu, bet turi būti ir funkcionalu; malonu padams, bet kaupia dulkes. Todėl periodiškai prisireikia siurblio, reiškiančio pasaulio sutvarkymą. Tokiu būdu buitis ima viršų, bet nervas tarp kultūros ir natūros išlieka jautrus. Šiame kontekste ne mažiau prieštaringa ir žmogaus anatomija, balansuojanti tarp pilvo ir galvos. Tai veda prie siužetų su gamtos reiškiniais, kūnais, kultūriniais artefaktais, klausiant, kuris iš šių elementų dominuoja.


Augustas Bidlauskas (g. 1981) 2010 m. Vilniaus dailės akademijoje baigė grafikos magistrantūrą. Nuo 2007 m. dalyvauja parodose. Kūryboje naudoja išskirtinai mecotintos techniką. Beveik dešimtmetį Augusto kūriniams yra būdinga žmogaus tema, kurią dailininkas interpretuoja pasitelkdamas alegorijų kalbą, su neslepiama ironija tyrinėdamas žmogiškumo ribas ir silpnybes. Naujausiame kūrinių cikle autorius imasi jam sudėtingiausios temos – peizažo. Paradoksalu, tačiau sąmoningas siekimas atsitraukti nuo žmogaus veda į daugiasluoksnį pasakojimą būtent apie jį.


Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

 

Augustas Bidlauskas. Iš serijos "Tiek tos gamtos". 2019 m.
Augustas Bidlauskas. Iš serijos "Tiek tos gamtos". 2019 m.
VGMC inf.

Camillos Borghese fotoinstaliacija Miesto dialogai / Dialoghi urbani


2019 m. gegužės 28 – birželio 22 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje
„Kairė-dešinė“ pristatoma fotografės, architektės Camilla Borghese fotoinstaliacija Miesto dialogai / Dialoghi urbani (2014).
Atidarymas 2019 m. gegužės 28 d., 18.00 val. VGMC (Latako g. 3)


Fotoinstaliaciją sudaro 16 spalvotų fotografijų kompozicija, reprezentuojanti XX a. vidurio Romos modernizmo architektūrą per vieno tipo pastato – keliabučio gyvenamojo namo, kuris itališkai vadinamas palazzina, fasadus.  


Camilla Borghese (g. 1977) – architektė ir fotografė, gimusi ir gyvenanti Romoje. 2005 m. Venecijos Ca’Foscari ji baigė paveldosaugos magistrantūrą. Nuo 2000 m. fotografuoja architektūrą. Darbas fotografo Andrea Jemolo studijoje ją pastūmėjo pasukti profesionalios architektūros fotografės keliu. Nuo 2007 m. Camilla dirba pagal užsakymus ir kaip laisva menininkė, bendradarbiauja su Romos galerija „Spazio nuovo“. Surengė parodų Italijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Katare. Fotoinstaliacija Miesto dialogai / Dialoghi urbani 2018 m. rugsėjį tarptautinio architektūros forumo „Modernizmas ateičiai“ proga buvo pristatyta Kauno menininkų namuose.


Atidarymo proga galerijoje „Kairė-dešinė“ vyks pokalbis su fotoinstaliacijos autore. Savo patirtimi dalinsis Camilla Borghese, architektas Audrius Ambrasas ir architektūros fotografas Norbertas Tukaj. Pokalbį moderuos dailėtyrininkė Giedrė Jankevičiūtė ir architektė Julija Reklaitė.


Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga
Partneriai Architektūros fondas, 7 meno dienos, Vilniaus dailės akademija

 

VGMC inf.

LDS galerijoje „Kairė-dešnė“ aštuntoji kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ paroda

2019 04 30 – 2019 05 25
LDS galerija „Kairė-dešinė“, Latako g. 3, Vilnius

Balandžio 30 dieną, 18 val., LDS galerijoje „Kairė-dešnė“ (Latako g. 3, Vilnius) atidaroma aštuntoji šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ paroda. Ją sudaro menotyrininkės Ritos Mikučionytės atrinktų kūrinių kolekcija „Spalva-Šviesa“.

Terminas memorabilia apibrėžia tai, kas pateikia įrodymų ar informacijos apie praeities įvykius. Tai gali būti suvokiama ir kaip tam tikrų objektų kolekcionavimas, siekiant kažką prisiminti. Q19 koncepcijoje atmintis funkcionuoja kaip skirtingus praeities fenomenus atskleidžiantys ir saugantys požiūriai: šiuolaikinis menas kryptingai skleidžiasi per įvairias atminties formas, kurios gali būti sisteminamos ir per asmenines atminties reikšmes, ir per kolektyvinės atminties ženklus.

Kolekcijos „Spalva-šviesa“ kuratorė Rita Mikučionytė:
„Mano akiratyje – prisiminimai ir šviesa. Šviesa yra spalva.
Pildydama savuosius spalvų „portalus“ ir šviesos kapsulę mąsčiau apie realią ir anapusinę šviesą, apie liūdesio ir ilgesio ūkuose paskendusius kūrinius, kartais ironiškus, kartais istoriškus, kartais retoriškus...


Dėliojau savąjį parodos vaizdų žemėlapį, siekdama išsaugoti nostalgiškų praeities įvykių ir melancholiškų įspūdžių spindesį bei švytėjimą.


Išgryninus šviesą kaip kūrinio formavimo estetinį vienetą, grįžau prie fizikinių ir anapusinių „šviesoraščio“ savybių. Viena vertus, šviesa eksponuojamuose dailės kūriniuose yra neišvengiamai atviras emocinių būsenų atspindys. Kita vertus, įprastus kasdienybės vaizdinius betarpiškai keičia abstraktūs, dažnai intensyvūs spalvų deriniai tarsi ekranų atšvaitai.


Šviesa yra spalva. Ji sklinda stingdančiais, lyg seniai mirusio šviesulio spinduliais. Todėl stengiausi šią efemerišką, kartu esamą ir nesamą šviesą gaudyti ir talpinti į uždarą, šįkart – parodos, „konteinerį“.“


Kolekcijoje „Spalva-šviesa“: Dovydas Alčauskis, Arvydas Baltrūnas, Linas Blažiūnas, Eglė Einikytė-Narkevičienė, Milda Gailiūtė, Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė, Vytautas Kaunas, Mantas Kniubas, Inga Likšaitė, Simona Merijauskaitė, Saulė Želnytė.

Kolekciją galite apžiūrėti iki gegužės 25 dienos.
***
Q19 parodose 8-ose galerijose dalyvauja 128-ų menininkų kūriniai. Kiekvienai ekspozicinei erdvei sudaromos atskiros kolekcijos pagal kuratorių suformuotas potemes.

Kitos Q19 parodos:
2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius); 2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. LDS Arkos dailės galerijoje (Aušros Vartų g. 7, Vilnius); 2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. LDS Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius); 2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. LDS Šv. Jono gatvės galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilnius); 2019 m. balandžio 19 – gegužės 12 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (Didžioji vandens g. 2, Klaipėda); 2019 m. balandžio 24 d. – gegužės 18 d. LDS Meno parko galerijoje (Rotušės a. 27, Kaunas); 2019 m. balandžio 29 d. - gegužės 16 d. LDS „GalerijaXX“ (Laisvės a. 7, Panevėžys);
2019 m. balandžio 30 d. – gegužės 25 d. LDS Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius).

Q19 organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga.

Partneriai: Dailininkų sąjungos galerija, Vilniaus grafikos meno centras, Šv. Jono gatvės galerija, Arkos dailės galerija, Klaipėdos galerija, Meno parkas, GalerijaXX, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Kuratorės: Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė.

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, 7 meno dienos, M-puslapiai, bernardinai.lt.

www.ldsajunga.lt
www.kvadrienale.lt

 

 

 

Inga Likšaitė, Kelionė. 2015 m.
Inga Likšaitė, Kelionė. 2015 m.
VGMC inf.

Austrų menininkų kūrybos paroda „Linija po linijos“

2019 m. balandžio 9–27 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje
„Kairė-dešinė“ veiks austrų menininkų kūrybos paroda „Linija po linijos“.
Parodos atidarymas 2019 m. balandžio 9 d. (antradienį) 18 val.

Paroda žymi jau 30 metų trunkančią Lietuvos ir Austrijos kultūrinę partnerystę. Per minėtą laikotarpį Vilniuje ir Zalcburge vyko abiejų šalių vaizduojamojo meno parodos ir renginiai, inicijuoti Lietuvos dailininkų sąjungos ir Zalcburgo kūrybinės sąjungos Berchtoldvilla. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo užsimezgęs glaudus menininkų bendruomenės ryšys yra sėkmingai palaikomas lig šiol.
  

Šį pavasarį VGMC rodoma austrų menininkų paroda Linija po linijos atkreipia dėmesį į piešinį. Anot parodos kuratorių, ekspozicijoje siekiama pristatyti įvairias medijas, kurios padeda savitai išreikšti piešinio galimybes – nuo parengiamųjų eskizų iki laisvų kompozicijų, demonstruojančių autoriaus išmonę, meninės išraiškos galimybių įvairovę, žadinančių vaizduotę. Kuratorių teigimu, linijos terminas parodos pavadinime perteikia tarpusavio ryšių idėją – piešinių, tapybos, grafikos darbų vienovę ekspozicijoje. Tuo pačiu akcentuoja ir kultūrinių ryšių tęstinumą, suteikiantį progą pažinti šiandieninio Zalcburgo meninio gyvenimo dalį.

Dalyviai Erwin Auer, Eva Baker, Rupert Gredler, Monika Hartl, Sonja Haslinger-Aberer, Brigitte HauckDelmondo, Gabrielle Helmke-Becker, Gerlinde Hochmair, Petra Korte, Barbara Kubitschek-Bulian, Albert Lindenthaler, Sylvia Mehnert-Kalenda, Karin Puchinger, Edith Richter, Marlene Schaumberger, Christine Todt, Rauthgundis Zieser

Kuratorės Monika Hartl, Karin Puchinger Organizatoriai Vilniaus grafikos meno centras, art bv Berchtoldvilla Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga
Informacija +370 5 261 19 95, graphic.lt

 

Monika Hartl, iš serijos "Gedimo"
Monika Hartl, iš serijos "Gedimo"
VGMC inf.

Meninės knygrišystės paroda „Dezideratai„ arba „Jei menotyrininkas būtų kolekcionieriumi

2019 m. kovo 5–30 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairėdešinė“ veiks meninės knygrišystės paroda „Dezideratai" arba „Jei menotyrininkas būtų kolekcionieriumi".

Atidarymas 2019 m. kovo 5 d., 18.00 val. VGMC (Latako g. 3)

 

Dezideratas – trokštama, trūkstama knyga. Ta, kurios kolekcionierius nori ypatingai stipriai, ta, kurią jis „medžioja“ ilgai ir kantriai, nes kaip tik jos trūksta jo numatytam rinkiniui užpildyti. Tai knygos siekiamos, ir ne visada pasiekiamos. Ne kiekvieną teigiamai įvertintą kūrinį kritikas norėtų pats turėti. Braidant po gero meno jūrą kai kuriais sutiktais objektais stebiesi, grožiesi ir nueini, tačiau kai kuriuos iš jų mintyse imi aistringai savintis. Knygos atveju tai gali būti puikus įrišimas, tačiau knygos turinys asmeniškai neaktualus, nejaudinantis bet gali būti atvirkščiai – nuostabus įrišimas dengia dar daugiau – tavo geidžiamą dezideratą. Ši paroda, galima sakyti, subjektyvus ir savanaudiškas noras suburti į vieną rinkinį ir vienoje vietoje apžvelgti visas asmeniškai trokštamas meniškai įrištas knygas.

Šiose knygose vienodai aktualus ne vien įrišimas (jo kokybė ir/ar meninis sprendimas), bet ir jų turinys (literatūros klasika, meno albumai, istorinės monografijos), daugiausia sietinas su Lietuvos ar pasaulio kultūra. Kai kurie leidiniai numeruoti, riboto tiražo ar net vienetiniai. Vienos knygos patrauklios labiau dėl iliustracijų, kitos – dėl profesinių temų, trečios dėl reikšmės kultūrai, ketvirtos dėl retumo, penktos dėl spaudos savybių, etc.

Taigi tiek menotyrinis objektyvumas, tiek subjektyvus skonis ir pomėgiai čia yra neišvengiamai persipynę. Kartu nuoširdžiai tikint, kad būtent toks rinkinys būtų vertingas kaip pakankamai išsamiai ir taikliai pristatantis mūsų šiuolaikinės bibliofilinės (ar tradicinės) meninės knygrišystės raidą ir pasiekimus. Parodoje surinkti geriausi lietuvių atlikti prancūziško įrišimo pavyzdžiai (sudėtinga, tvari ir ilgaamžė konstrukcija), kurių Lietuvoje apskritai daroma itin nedaug. Pažvelgus atidžiau matyti, kad parodoje visi prancūziško įrišimo autoriai šių amato žinių įgijo užsienyje (Čekijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje, Estijoje). Prancūziško įrišimo kokybė labiausiai akivaizdi Tado Lomsargio (1905–1942) darbuose – po daugybės dešimtmečių knygos ne tik neplyšo, bet net nesideformavo, jų amžių išduoda tik išblukusios nugarėlės. Kiti parodoje surinkti meniniai įrišimai, reikšmingi lietuvių knygrišystės raidai, vienokiam ar kitokiam kontekste geriausi ar tipiniai pavyzdžiai. Kuratorė Rūta Taukinaitytė-Narbutienė Dalyviai: Matas Dūda, Rimantas Dūda (1953–2017), Sigita Kavaliauskaitė, Virginija Ligeikienė, Tadas Lomsargis (1905–1942), Dalia Madrona Lopez, Relita Mielė, Ieva Rusteikaitė, Ferdinandas Saladžius, Gražina Smaliukienė, Rūta Taukinaitytė-Narbutienė, Ramutė Toliušytė, Aušra Vaitiekūnaitė.

Organizatoriai Vilniaus knygrišių gildija, Vilniaus grafikos meno centras Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

Tadas Lomsargis (1905–1942)
Tadas Lomsargis (1905–1942)
VGMC inf.

Danutės Gražienės kūrybos paroda „Žvilgsnis

2019 m. kovo 5–30 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks Danutės Gražienės kūrybos paroda Žvilgsnis. Atidarymas 2019 m. kovo 5 d., 18.30 val. VGMC (Latako g. 3)

Danutė Gražienė kūrybinį kelią pradėjo 8 dešimtmetyje. Išmėginusi įvairius spaudos būdus (linoraižinį, litografiją, giliaspaudę), ilgainiui dailininkė pasirinko ir ištobulino spalvoto oforto ir akvatintos technikas. Šiuose grafikos lakštuose vyravo metaforiški, šešėlių gaubiami miestovaizdžiai. Vėlesnėje kūryboje pasakojimai prabilo kadruotėmis, atsirado neskaitomo šrifto detalių, reljefo – taip meistriškai Lietuvoje jį eksploatuoja nedaugelis. Pastaraisiais metais Gražienė daugiau tapė, tačiau pamažu vėl grįžta prie estampo, šįkart – linoraižinio. Šioje parodoje pristatomi naujausi, 2015–2019 m. laikotarpiu sukurti menininkės atspaudai. Kokią formą bepasirinktų, dailininkė geba sukurti jautriai autobiografišką istoriją, subtiliais pustoniais, šešėliais ar optiniu paviršiaus virpėjimu pavaizduoti jausmus. Autorė teigia stebinti žmonių veiksmus, judesius, užmezganti pokalbį, po to apie tai galvoja, piešia, karpo, dėlioja ir klijuoja figūras, raižo, voluoja dažus, kelis kartus atspaudžia, kol erdvė popieriaus paviršiuje pradeda virpėti, kol figūrų buvimas joje virsta būsenomis. Pastebiu, kad visai nepriklausomai nuo to, kokias grafikos technologijas naudoju, atvaizdas žmogaus, su pergyvenimais ir didžiuliu savo šešėliu klajojantis po begalinę erdvę, kaip ir anksčiau lieka mano akiratyje.

Neišvengiamai jo egzistencija, jo judėjimo trajektorija įtraukia mane į tą pasaulį, kuris, atrodo, neturi nei pradžios, nei pabaigos – sako autorė. Danutė Gražienė (g. 1950) – grafikė, 1974 m. baigė dailės pedagogiką Vilniaus valstybiniame dailės institute. Surengė 18 asmeninių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Dalyvauja lietuvių dailininkų estampo, piešinių, ekslibrisų, mažosios grafikos ir knygos meno parodose. Nuo 9 dešimtmečio iliustruoja mokslinės ir grožinės literatūros knygas.

Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

VGMC inf.

Gabrielės Vingraitės kūrybos paroda „Trajektorijos“

2019 m. sausio 22 – vasario 23 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks Gabrielės Vingraitės kūrybos paroda „Trajektorijos“.
Atidarymas 2019 m. sausio 22 d., 18.30 val. VGMC (Latako g. 3)

Trajektorijos – tai tęstinio jaunosios kartos menininkės Gabrielės Vingraitės projekto „Pasivaikščiojimas heterotopija“ dalis. Projekte akcentuojamos kitokios vietos (dar vadinamos heterotopijomis) ir su jomis susiję išgyvenimai, būsenos, pojūčiai. Išvertus iš senovės graikų kalbos, heterotopija reiškia „kitokią erdvę“. Pastaruosius kelis metus vykdyto projekto metu menininkė formavo savo pačios heterotopijos sąvoką, stebėjo erdves. Pagrindiniai darbai buvo sukurti pietų Vokietijoje, šalia Bodensee ežero, kuris yra tarp Vokietijos, Šveicarijos ir Austrijos. Tai yra vienintelė Europos vieta, kurioje nėra jokio legalaus susitarimo, žyminčio šių šalių ribas. Ši patirtis galiausiai išsivystė į fotografijų ciklą ir instaliaciją, kurios pagrindinis tikslas – sukurti pojūtį, kurį Gabrielės  darbe įkūnija iš peršautų drobių suformuotas koridorius.


Pristatytame projekte pasivaikščiojimo laukas buvo labai konkretus – tas pats žemėlapyje nubrėžtas kelias, vedantis link konkrečių objektų, įprastų kasdieninei rutinai. Tačiau pasivaikščiojimo ritualas, kuris vyksta šiuo metu, neturi jokios konkrečios geografinės linijos: būsena, kuomet nepriklausai jokiai erdvei. Anot autorės, trajektorijos nebuvimas tapo patirtis, o asmeninės erdvės paieškos privertė suabejoti, ar mes apskritai priklausome konkrečiam geografiniam taškui, miestui ar teritorijai.
Parodoje greta instaliacijos eksponuojamas ir fotografijų ciklas, kuris buvo pristatytas Lietuvos fotomenininkų sąjungos organizuojamos parodos-konkurso DEBIUTAS 2018 metu ir apdovanotas specialiu naujienų portalo 15.min prizu. Instaliacija Pasivaikščiojimas heterotopija buvo eksponuojama Jaunojo tapytojo prizas (2018) konkurso parodoje, bei apdovanota papildomu agentūros Autoriai įsteigtu specialiuoju prizu.

Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

 

VGMC inf.

Nijolės Šaltenytės piešinių paroda

2019 m. sausio 22 – vasario 23 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks Nijolės Šaltenytės piešinių paroda.
Atidarymas 2019 m. sausio 22 d., 18 val. VGMC (Latako g. 3)

Tęsiant ilgametę piešinio parodų tradiciją, VGMC pristatoma Nijolės Šaltenytės piešinių ekspozicija, kurioje didžioji kūrinių dalis žiūrovams bus rodoma pirmą kartą. Lietuvių grafikos XX a. 9 ir 10 dešimtmečiai neįsivaizduojami be Šaltenytės estampų, reprezentuojančių lyriškąją, metaforišką grafikos kryptį. Šioje parodoje dalis piešinių papildo tai, ką atpažįstame kaip individualų menininkės braižą. Greta jų eksponuojami ir darbai, žymintys kūrybinio kelio pradžią, gerai žinomo stiliaus ištakas.
Ankstyviausi parodoje – 8 dešimtmečio piešiniai. Juose – studijų metams būdingos formos paieškos: greta laisvų portretinių eskizų eksponuojami uoliai detalizuotų Salako kaimo trobų vaizdai, piešti praktikos metu, po trečiojo kurso Vilniaus valstybiniame dailės institute baigimo. Pluoštas tušo ir pieštuko kompozicijų iš 9 dešimtmečio turi ryškias sąsajas su menininkės grafika. Jos byloja apie individualią raišką, čia lengvai atpažįstami Šaltenytės grafikos veikėjų tipažai, vizualinės metaforos. 10 dešimtmečio piešinius ne atsitiktinai reprezentuoja tušu ir plunksnele atliktos iliustracijos Kazio Sajos fantastinių apsakymų rinkiniui Stulpininkas (Rašytojų sąjungos leidykla, 1999). Šiuo laikotarpiu menininkė sukūrė iliustracijas beveik visoms jos apipavidalintoms knygoms. Subtilios Stulpininko miniatiūros iškalbingai liudija, jog tai – Šaltenytės piešinio stichija, kurioje darniai veikia tiksli forma, lakoniškas vaizdas ir talpios metaforos. Naujausią pastarojo laikotarpio piešimą autorė prilygina meditacijai, rankos pratyboms. Šįkart menininkė tikrinasi didelio formato lakštuose, pasitelkia daugiau išraiškos priemonių. Akivaizdu, kad procesu mėgaujasi, tarpusavyje jungdama fantastinius žmonių ir gyvūnų pavidalus, kuria asociatyvių vaizdinių pasaulį.

Nijolė Šaltenytė (g. 1946) – grafikė, 1973 m. baigė grafiką Vilniaus valstybiniame dailės institute. Nuo 1974 m. yra surengusi per 30 asmeninių parodų, dalyvauja Lietuvoje ir užsienyje rengiamose parodose. Ilgametė Tarptautinės mažosios grafikos ir Knygos meno trienalės organizatorė. Dirba estampo, ekslibriso, mažosios grafikos ir iliustracijos srityse.

Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjai LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

 

  PUSLAPIS IŠ 8  >>> Archyvas