Vasario 26 d. 18 val. kviečiame į paskaitą, kurioje susipins Man Ray kūryba ir jo laikotarpio kontekstas. Fotografas Artūras Morozovas ir menininkė Aleksandra Jacovskytė aptars, kaip Man Ray (Emmanuelis Radnitzky, 1890–1976) pavertė fotografiją poezijos forma ir drąsiai laužė meno normas. Sužinosite, kaip jo kūryba paveikė fotografijos istoriją ir kaip jo idėjos rezonuoja su šiuolaikine praktika.
Praeitis, vis dar netapusi istorija, – taip būtų galima pasakyti apie ką tik pasirodžiusį Vilniuje gimusio litvakų dailininko Samuelio Bako meno albumą „Gydantys simboliai“. Patyręs geto siaubą, gyvenęs Izraelyje, Prancūzijoje, Italijoje, Šveicarijoje, nuo 1993-iųjų apsistojęs JAV – dailininkas tebejaučia glaudų ryšį su gimtuoju miestu, skelbia Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus pranešimas žiniasklaidai.
Vasarį skelbiame Meilės mėnesiu ir nuo rytdienos, vasario 7-osios, kviečiame į Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejaus parodą „Pasimatymas su Man Ray“.
„Kasdien ryšėjau skarelę. Vėjas, šaltis ir sniegas ją draskė, aš saugojau skarelę, buvau jauna moteris, puošiausi skarele, eidama kasti apkasų.“ Artėjant Holokausto aukų atminimo dienai, nuo sausio 25 d. Holokausto ekspozicijoje pristatomas unikalus, jaudinantis istorijos liudininkas – Ditos Sperlingienės skarelė, kurią ji vilkėjo Štuthofo koncentracijos stovykloje ir išsaugojo iki šių dienų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Lapkričio 28 d. 18 val. Samuelio Bako muziejaus Anatolijaus Šenderovo koncertų salėje neprilygstamą pasirodymą rengia „Ąžuolų“ klubo vyrų choras. Koncerte, skirtame legendinio „Ąžuoliuko“ vadovo Hermano Perelšteino (1923–2023) šimtmečiui, skambės užsienio ir lietuvių kompozitorių kūriniai.
Juos vienija Lenkija, Prancūzija ir žydiškos šaknys, tačiau jų gyvenimo patirtis skirtinga. Juos vienija meninės raiškos poreikis, tačiau skiriasi jų kūrybos priemonės. Juos sieja juoda ir balta, pozityvo ir negatyvo spalva, tačiau į pasaulį jie žvelgia kiekvienas savaip: rugsėjo 6 dieną Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejuje atidaroma žymaus litvakų tapytojo Rafaelio Chvoleso anūkės, Paryžiuje gyvenančios Idos Chwoles, ir iš Lenkijos kilusio menininko Richardo Bilano paroda „Pozityvas – negatyvas“.
Nuo birželio 18 dienos Samuelio Bako muziejuje atidaroma reikšmingiausia 2024 metų paroda „Samuelis Bakas. Paryžius ir Roma, 1956–1965“ / Eglė Ridikaitė „Atidengimai“.
Sausio 18 d. atidaromas Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejus (LŽKTM). Tai naujas ir didžiausiais Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus padalinys, lakoniškai, neoficialiai vadinamas Litvakų muziejumi.
Rugsėjo 12-ąją, antradienį, 18 valandą maloniai kviečiame Jus į Varšuvos geto muziejaus parodos „Gyvųjų miestas / Mirusiųjų miestas“ atidarymą VGŽIM Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10). Paroda rengiama Lenkijos instituto Vilniuje iniciatyva.
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus, minėdamas Tarptautinę muziejų dieną, gegužės 18-tą, kviečia lankytojus nemokamai aplankyti muziejaus padalinio Naugarduko g. 10/2, Vilnius) ekspozicijas: paskutinę dieną veikiančią parodą „Boris Schatz: „Izraelio meno tėvas“ iš Varnių“ ir paskutines savaites skaičiuojančią „Knygos ant medžių neauga“: išsaugoti ir perduoti atmintį“ ekspoziciją.