7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: ArtVilnius‘18

ArtVilnius‘18

„Lewben Art Foundation“ pristatomas „GoraParasit“ performansas kvies žiūrovus į latekso lovą

Birželio 9 d., šeštadienį, 14.30 val. šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’18“, „Litexpo“ 4 salėje, „Lewben Art Foundation“ ekspozicijoje „Pasakos? Kodėl gi ne“ vyks „GoraParasit“ gyvos skulptūros-performanso „Pipe Dreaming“ premjera Vilniuje.
„Pipe Dreaming“ – tai gyva skulptūra-performansas, kurios metu ant grindų bus sukonstruota 3 x 3 metrų vakuuminė nepermatomo latekso lova, kurioje du aktoriai su virtualiosios realybės akiniais ir juose rodoma „realybe“ įlįs į lovos maišą ir suformuos skulptūrą. Iš maišo bus ištrauktas visas oras ir lateksas priglus prie aktorių kūnų. Po performanso žiūrovai turės galimybę patys išbandyti latekso lovą.
Pasak „Pipe Dreaming“ autorių, performansu klausiama, ar virtuali realybė iš tiesų gali pakeisti realybę, ar VR plitimas kenkia žmogaus natūraliam sąlyčiui su pasauliu; ar VR galėtų padėti švietimui, medicinai, mokymuisi, psichikai?
Gyva skulptūra „Pipe Dreaming“ atskleidžiamos abi virtualiosios realybės pusės: pirma, kaip mes, vartotojai, grėsmingai sumažiname natūralias taktilines patirtis iki minimalaus kūno judėjimo; antra, kaip mes tuo pačiu neribotai pripumpuojame savo smegenis ir pojūčius įvairia pertekline informacija, vaizdais ir žiniomis.
Vilniečiai su „GoraParasit“ galėjo susipažinti visai neseniai vykusiame šiuolaikinės operos festivalyje NOA, kuriame režisieriai pristatė operą „a”, sužavėjusią tiek žiūrovus, tiek ir kritikus.
Performansas yra „Lewben Art Foundation“ kuruotos ekspozicijos „Pasakos? Kodėl gi ne“ dalis. Ekspozicijoje šiuolaikinio pasaulio pasakas savo kūriniais seks ir magiją kurs trys žymūs menininkai – Vadimas Fishkinas (Rusija–Slovėnija), Andrea Crespo (JAV), Reza Arameshas (Iranas–Jungtinė Karalystė).

Ekspozicijos kuratorė – Francesca Ferrarini
Ekspoziciją pristato „Lewben Art Foundation“
Ekspozicijos architektūra – „I M P L M N T architects“
Dizaineris – Vilius Dringelis

Rėmėjai: „Lewben Group“, „Enercom Capital“, „Lewben Investment Management“, „Strategy Labs“, „Nordgain“, „Orion Asset Management“, „Ellex Valiunas“, Živilė ir Jonas Garbaravičiai

Informaciniai rėmėjai: Artnews.lt, „Echo Gone Wrong“

Kontaktinis asmuo – Ugnė Bužinskaitė, +37062184256, [email protected]

 

 

 

ArtVilnius‘18

„ArtVilnius’18“ edukacinėje programoje – nuo „Kaltūnautikos“ iki sidabro dulkių dirbtuvių

„Litexpo“ erdvėse birželio 7–10 dienomis vyksianti meno mugė „ArtVilnius’18“ kviečia sudalyvauti interaktyvioje edukacinėje programoje „Tarp kūrėjų“. Didelio populiarumo kasmet sulaukiančiose dirbtuvėse dalyvauti galės įvairaus amžiaus lankytojai: ir vaikai, ir paaugliai, ir suaugusieji.

Meno mugės komanda siekia, kad „ArtVilnius‘18“ lankytojai patys prisiliestų prie meno, dirbtuvių metu pamatytų, kaip gimsta menas ir patys pabandytų kurti. Šiemet edukacinėje programoje dalyvaus Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla, Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykla bei meno galerija ir edukacinės programos rėmėja – dailės reikmenų parduotuvė „Skizze“.

Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla kvies susipažinti su Lietuvos menininkų kūryba ir ją savaip interpretuoti. Menotyrininkė  Kristina Stančienė siūlys kurti saulės vaizdinį interpretuojant Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus sienų tapybos ligoninėje „Pušelė“ fragmentą.  Tapytoja Vida Sevrukienė supažindins su Antano Samuolio kūryba, o Rasa Noreikatė-Miliūnienė lankytojams siūlys interpretuoti ir apjungti garsių Baltijos šalių menininkų – Jüri Arrak, Aija Zarina ir Vyganto Paukštės paveikslų personažus.  

Lankytojai Ramintos Šumskytės Sum bus mokomi monotipijos technikos, architektūros dirbtuvėse su Mantu Maziliausku galės sukurti erdvinį įsivaizduojamo pastato  maketą, Rūtos Kukevičienės dizaino dirbtuvėse visi norintys galės pavaizduoti savo vardo ar pavardės raidę kaip trimatę „gamtišką“ skulptūrą. Mugės šurmulyje, fotografijos pamokoje Aurelija Maknytė siūlys sukurti  netradicinį autoportretą ar draugų atvaizdą.

Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerija ir dailės mokykla „ArtVilnius‘18”  parengė edukacinę programą, kurioje savo kūrybos paslaptimis pasidalins jaunosios kartos menininkai (Antanas Šeronas, Dalia Juodakytė ir Goda Lukaitė), taip pat galėsite išbandyti įvairias technikas: grafiką (Inga Dargužytė), tapybą ant vandens (Dovilė Stasiulytė), Šarūnė Pečiukonytė rengs „Kaltūnautikos“ arba kosmonauto dirbtuves, Vida Židonienė ir Sigita Emilė Bausienė kvies kurti savo meno miestą iš molio. Pati didžiausia staigmena – edukacinis projektas „Meno portalas“, kuriame lankytojai kartu su režisiere Saule Norkute ir scenografe Šarūne Pečiukonyte bus kviečiame tapti detektyvais.
Edukacinės programos rėmėja dailės reikmenų parduotuvė „Skizze“ į kūrybines dirbtuves kviečia meno studentus, dizainerius ir menininkus. Jiems bus siūloma išbandyti įvairias garsiųjų „Winsor&Newton“ žymeklių technikas, japonų MT waši juostos grafitis, „Lefranco Bourgeois“ vandens pagrindo grafikos dažus. Japonų dailininkas Tetsuo Kitamura atskleis japonų tušo tapybos paslaptis, o „Dambergs Design Studio” (Latvija) juvelyras parodys, kaip dirbti su sidabro pudra.
Meno mugės „ArtVilnius‘18” lankytojai visose edukacinės programos „Tarp kūrėjų“ dirbtuvėse galės dalyvauti nemokamai, o reikalingomis medžiagomis parūpins „Skizze“. Vaikams iki 7 metų įėjimas į mugę nemokamas. Visą „ArtVilnius‘18” ir edukacinės dalies programą rasite mugės interneto puslapyje www.artvilnius.com. Bilietus į meno mugę platina bilietai.lt.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba; Globoja – Vilniaus miesto savivaldybė.

 

ArtVilnius‘18

Meno mugė „ArtVilnius‘18“ kvies atsipalaiduoti ir pamatyti pasaulines premjeras

Trečiadienį tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘18“ meno mylėtojus pakvietė į džiazo klubą „Paviljonas“, kuriame pristatytos šių metų meno mugės naujienos ir programa. Devintą kartą vyksiantis tarptautinis renginys lankytojų lauks birželio 7–10 dienomis, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Spaudos konferencija prasidėjo „ArtVilnius’18” komandos šūkiu „0 % Work ir 100 % Relax” (0 % Darbo ir 100 % Atsipalaidavimo), kurį įkvėpė „ArtVilnius‘18“ dalyvis, estų menininkas Marko Mäetamm. Į orą paleisti geltoni popieriniai lėktuvėliai siuntė kvietimą atsipalaiduoti su menu. Marko mugėje pristatys savo naujausią, niekur dar nerodytą  projektą „Sit back, relax and enjoy the rest of your life” („Atsisėskite, atsipalaiduokite ir pasimėgaukite likusiu gyvenimu“), frazę, kurią tik su skirtinga pabaiga turbūt dažnai girdite lėktuve. „Menas visuomet eina paskui realybę, todėl reikia mokėti atsipalaiduoti ir priimti tą realybę tokią, kokia yra”, – spaudos konferencijos metu teigė garsus estų menininkas.

„ArtVilnius‘18“ vis dar išlieka didžiausiu vizualiųjų menų renginiu visame regione, o iš mugės pavyzdį ima ir mokosi kaimyninės šalys. „Nors ir intensyviai ruošėmės „ArtVilnius“, apsilankėme neseniai Kijeve vykusioje meno savaitėje bei Tbilisio meno mugėje. Jų organizatoriai prisipažino, kad būtent „ArtVilnius” buvo šių renginių inspiratorius bei mokytojas”, – džiaugėsi mugės vadovė DIana Stomienė, pabrėždama, kad „ArtVilnius” tikslas išlieka ne vien pritraukti menu besidominčius, bet ir skatinti juos įsigyti meno kūrinių.

Meno mugėje „ArtVilnius‘18“ dalyvaus 55 galerijos, 250 menininkų iš 20 pasaulių šalių (Lietuva, Latvija, Baltarusija, Lenkija, Estija, Prancūzija, Danija, Italija, Rusija, JAV, Ukraina…).  Šių metų „ArtVilnius“ akcentas „Focus–Baltic“: Lietuva, Latvija, Estija, kurios šiemet mini svarbius šimtmečius.  Iš Estijos atvyksta šešios meno galerijos: „Foku“, „Haus“, „Okapi“, „Positiiv“; „Avangard“, „Kogo“ bei šiuolaikinio meno platforma „Noar“, pristatysianti ir  Estijos „Banksy“ vadinamo menininko Edwardo von Lõngus projektą.  Latvijos meno sceną atstovaus keturios svarbios galerijos: „Maksla XO“, „Agijas Sunas“, „Alma“, „Tifana“.

Iš lietuviškų galerijų programos mugės meno vadovė Sonata Baliuckaitė išskyrė „Meno parką“, kuris rodys visą Kauno menininkų desantą.  „Mugėje ne viena galerija pristatys ir jaunuosius menininkus, kaip kad „The Rooster gallery“, VDA galerijos „Titanikas”, „Artifex”. Įdomi bus ir galerijų „Countour“, „Meno Niša“ ekspozicija. O štai galerija „Arka“ eksponuos jau chrestomatiniais vadinamas fotografo Rimanto Dichavičiaus fotografijas iš ciklo „Žiedai tarp žiedų“, – teigė Sonata Baliuckaitė.  Mugėje pirmą kartą dalyvaus Amerikoje gyvenančius Lietuvos išeivius suvienijusi Niujorko galerija „SLA307 art space“, kurios pakvietimas į mugę irgi svarbus „Focus–Baltic“ programos akcentas.

Šalia pagrindinės galerijų programos, mugėje bus pristatyta ir išaugusi projektų zona, kurioje – kviestinės tarptautinės meno institucijos ir menininkai.  Ypatingojo „ArtVilnius“ partnerio „Lewben Group“ įsteigtas fondas „Lewben Art Foundation“ jau penktus metus bendradarbiauja su mugės organizatoriais ir šiemet pristatys dalį savo kolekcijos italės Francescos Ferrarini kuruojamoje ekspozicijoje „Pasakos? Kodėl gi ne“.  „Pasakų motyvas mus visus lydėjo nuo pat vaikystės , o ir šiuolaikinės pasakos susideda iš tų pačių elementų. Pasakas savo kūriniais seks trys žymūs menininkai – Vadimas Fishkinas, Andrea Crespo, Reza Arameshas”, – spaudos konferencijos metu pasakojo Ugnė Bužinskaitė, „Lewben Art Foundation“ ekspozicijos koordinatorė, dukterinio meno fondo vadovė.

Jau trečią kartą Krokuvos Šiuolaikinio meno muziejus MOCAK  grįžta į „ArtVilnius” ir atveža tarptautinę menininkų iš Lenkijos, Izraelio, Norvegijos, Rumunijos ir  Ukrainos programą, kurios ašis – video menas. Vieno iš MOCAK rodomų menininkų ukrainietis Nikita Shalennyi  buvo pastebėtas būtent meno mugėje „ArtVilnius’15”, kurioje Lenkijos muziejus įsigijo menininko eksponuotą instaliaciją.
 
Kasmetinėje tarptautinėje didelio formato skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodoje „Takas“ bus pristatyta 30 menininkas iš 9 pasaulio šalių. Šiais metais dalyvauti „Takas“ komisija sulaukė virš 100 menininkų paraiškų, o iš dalyvių gabaritais išsiskiria praėjusių metų geriausiu mugės menininku išrinkto Mindaugo Navako 14 tonų sverianti skulptūra „Šliaužikas“.

„ArtVilnius’18“ solinių projektų zonoje dauguma menininkų pristatys specialius, mugei sukurtus projektus. Dauguma jų bus premjeros.  Projektų zonoje dalyvaus menininkai Svajonė ir Paulius Stanikas,  Gintaras Makarevičius, Jurga Barilaitė, Katrīna Čemme ir Jurga Barilaitė.  Jono Meko vizualiųjų menų centras pristatys pasaulinę premjerą – Jurgio Mačiūno niekur nerodytą kūrinį.

„ArtVilnius’18“ programoje bus tęsiama geriausių galerijų bei menininkų rinkimo tradicija, geriausią jaunąjį menininką pinigine premija tradiciškai apdovanos mugės mecenatas advokatų kontoros „Cobalt“. Visų amžių lankytojus kvies edukacinė programa ir kūrybinės dirbtuvės, diskusijos, paskaitos apie meno rinką ir Baltijos šalių meną. „ArtVilnius’18“ jau antrą kartą organizuos renginį „Naktis galerijoje“, kuris vyks birželio 8 dieną, penktadienį. Kaip ir praėjusiais metais, „Naktis galerijoje“ meno mylėtojams Vilniaus galerijų duris atvers iki 23 val.

„ArtVilnius'18“ adovė ,Diana Stomienė, meno vadovė Sonata Baliuckaitė, menininkas Marko Mäetamm, „Lewben Art Foundation“  Ugnė Bužinskaitė
„ArtVilnius'18“ adovė ,Diana Stomienė, meno vadovė Sonata Baliuckaitė, menininkas Marko Mäetamm, „Lewben Art Foundation“ Ugnė Bužinskaitė
„ArtVilnius'18“  meno vadovė Sonata Baliuckaitė,  estų menininkas Marko Mäetamm, „ArtVilnius'18“  vadovė Diana Stomienė
„ArtVilnius'18“ meno vadovė Sonata Baliuckaitė, estų menininkas Marko Mäetamm, „ArtVilnius'18“ vadovė Diana Stomienė
Marko Mäetamm kūrinių fragmentai
Marko Mäetamm kūrinių fragmentai
Mark Mäetamm
Mark Mäetamm
Meno mugės „ArtVilnius'18“ pristatymo akimirka
Meno mugės „ArtVilnius'18“ pristatymo akimirka
Ugnė Bužinskaitė iš „Lewben Art Foundation“
Ugnė Bužinskaitė iš „Lewben Art Foundation“
ArtVilnius‘18

Į „ArtVilnius‘18“ atvykstančios meksikietės Niña Yhared performansą įkvėpė Baltijos kelias


Birželio 7-10 dienomis vyksianti tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’18“ šiemet pristato specialią Baltijos šalių meno programą „Focus–Baltic“. Jau trečius metus į Vilnių atvykstanti Talino galerija „Okapi“ savo stende rodys performansą „Via Baltic“, kurį atliks charizmatiška menininkė iš Meksikos Niña Yhared. Ji papasakojo, kaip atrado Baltijos šalis, kas ją atvedė į Vilnių ir kodėl savo performansui ji pasirinko Baltijos kelio temą.

–  Nina, esi kilusi iš Meksikos, o „ArtVilnius‘18“  tave pristatys Estijos „Okapi“ galerija. Kaip atsidūrei Estijoje ir kodėl susidomėjai Baltijos šalių istorija?

– Mano susidomėjimas Baltijos šalimis prasidėjo 2014 metais, kuomet  vienoje Niujorko galerijų susipažinau su  tarptautine menininkų iš Pernu grupe „Non Grata“. Jie mane pakvietė į  „Diverse Universe“ festivalį. Keliavau kartu su „Non Grata“ Baltijos keliu ir atlikau  performansus Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir kitose Europos šalyse.

– Kurį laiką gyvenai Vilniuje. Kodėl nusprendei čia atvykti?

– Lankantis Baltijose šalyse susipažinau su Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Gintautu Mažeikiu,  kuris mane, kaip menininkę-tyrėją,  pakvietė į savo vadovaujamą Filosofijos ir socialinės kritikos katedrą. Tuo metu Meksikoje rinkau medžiagą savo daktaro disertacijai „Moterų migracijos“. Mane labai domino moterų migracijos tema, sienų sociopolitinės ir kultūrinės reikšmės. Iš savo universiteto Meksikoje gavusi tarptautinę stipendiją turėjau galimybę pasinerti į Baltijos šalių kultūrą, pabendrauti su jaunosios kartos performanso menininkėmis moterimis Lietuvoje. Taip pat domėjausi ir tyrinėjau „Fluxus“ kabinetus Vilniuje ir Kaune.

– „ArtVilnius‘18“ metu rodysi projektą „Via Baltic“, kurio pagrindinė ašis yra istorinis Baltijos kelias. Kaip kilo projekto sumanymas?

– Savo paroda ir performansu „Via Baltic“ norėjau apžvelgti tautybės, laisvės, sienos ir migracijos klausimus mūsų šiuolaikiniame pasaulyje. Performanse apmąstau šį epinį Baltijos šalių įvykį, nutikusį prieš beveik 30 metų, 1989-ųjų rugpjūčio 23 dieną. Juk Baltijos kelias buvo didžiausia  visų laikų regiono piliečių akcija, už rankų sujungusi šimtus tūkstančių Baltijos gyventojų.

–  „Via Baltic“ projektas jau buvo pristatytas Taline. Kaip reagavo publika?

– Taip, performansą „Okapi“ galerija surengė  Taline, premjera įvyko 2017 metais Talino muzikos savaitės metu. Antrą kartą projektas parodytas Pernu „Linnagalerii“ galerijoje. Performansą sudarė video projekcijos ir gyvas pasirodymas. Pirmojoje parodoje vienintelis vaizdinys buvo vonioje cukrumi padengtas mano kūnas. Žmonių reakcijos buvo neįtikėtinos, jie sąveikavo su cukrumi ir parodos reikšmėmis.

– „Via Baltic“ turi daugybę metaforiškų ir simbolinių reikšmių. Ar galėtum plačiau paaiškinti, pavyzdžiui, ką tavo performanse reiškia cukrus?

– Cukrumi aš noriu priminti tuštumą. Kartu cukrus yra laiko metafora. Sąveikaudamas su moters kūnu cukrus įgauna simbolines prasmes, kritikuojančias smurtą prieš moterų kūnus, ypač Lotynų Amerikoje ir Meksikoje. Be to, cukrus gali būti saldus, estetiškas arba, priešingai, reikšti išnaudojimą, skausmą, tuštumą. „Via Baltic“ projekte mano kūnas tampa teritorija, klajoklišku subjektu, prirašytu žemėlapiu ir konceptualia migracijos erdve. „Via Baltic“ paroda ir performansas leidžia reflektuoti lytį ir migraciją. Geopolitinių ir kultūrinių sienų kirtimas reiškia kūnų judėjimą anapus tapatybių ir tautų.

„ArtVilnius’18“ metu menininkės  Niños Yhared performansą „Via Baltic“ galėsite pamatyti birželio 9 dieną,  šeštadienį, 15 val, galerijos  „Okapi“ stende  nr.3.30.  Bilietus į meno mugę platina bilietai.lt


„ArtVilnius“ projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba; Globoja – Vilniaus miesto savivaldybė.