7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: NMKČ inf.

NMKČ inf.

Išleista monografija „Tautinės modernybės architektas: Vladimiro Dubeneckio gyvenimas ir kūryba 1888–1932“

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus išleido Lietuvos valstybingumo 100-mečiui ir V. Dubeneckio 130-osioms gimimo metinėms dedikuotą monografiją „Tautinės modernybės architektas: Vladimiro Dubeneckio gyvenimas ir kūryba 1888–1932“.

Humanitarinių mokslų daktarė, architektūrologė Lina Preišegalavičienė leidinyje išsamiai atskleidžia mūsų krašte gerai žinomo architekto, dailininko, pedagogo, „tautinio stiliaus“ ir moderniosios architektūros pradininko bei propaguotojo Vladimiro Dubeneckio gyvenimą ir kūrybą.

Žinomo menininko kūrybinis laikotarpis trumpas, trukęs vos daugiau nei dešimtmetį, bet įspūdingai ryškus. Vienas iš išskirtinių V. Dubeneckio kūrybinės biografijos bruožų, kad, būdamas nelietuvis, jis tapo pirmuoju „tautinio stiliaus“ ieškotoju Nepriklausomoje Lietuvoje.

Rusų kilmės menininkas, gyvenęs ir dirbęs Kaune 1919–1932 m., paliko Lietuvai solidų kūrybinį palikimą. Brandžiausias architekto kūrinys – Vytauto Didžiojo muziejaus pastatas Kaune (šiuo metu – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir Vytauto Didžiojo karo muziejus) tapo Lietuvos valstybingumo ikona, o pasiūlyta „tautinio stiliaus“ formuluotė daugeliu aspektų virto šiuolaikiniu kolektyviniu Lietuvos gyventojų skoniu. V. Dubeneckio asmenybės, gyvenimo ir kūrybinio palikimo gerbimas yra fenomenalus reiškinys, nes prasidėjo iš karto po menininko mirties 1932 m. ir vyko nepriklausomai nuo besikeičiančios kultūrinės-politinės situacijos.

Paradoksalu, kad iki šiol neturėjome monografijos, nagrinėjančios visų gerbiamos asmenybės gyvenimą ir kūrybą. Vienoje vietoje sukaupta žinoma ir nežinoma istorinė medžiaga daugelį paskatins iš naujo pergalvoti iki šiol nusistovėjusias Lietuvos architektūros ir dailės istorijos žinias. Tyrimas pristatomas su gausia archyvine, bibliografine ir iliustracine medžiaga (272 psl., 712 pozicijų ir 376 iliustracijos). Knyga skirta menotyrininkams, kultūrologams, architektams, dailės studijų studentams ir plačiajai visuomenei besidominčiai Nepriklausomos Lietuvos nacionaline kultūra.

Preišegalavičienė, Lina. Tautinės modernybės architektas: Vladimiro Dubeneckio gyvenimas ir kūryba 1888-1932. Kaunas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, 2018. 272 p.: iliustr. Tekstas lietuvių kalba. Santr. angl., rus. Bibliogr. iliustr. sąrašai, asmenvardžių r-klė.: p. 244-271. ISBN 978-9955-471-66-0

Knygos leidimą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Vasario 16 fondas (MG Baltic).

 

 

NMKČ inf.

Leono Striogos paroda „Geležies amžius“

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune gruodžio 8 d., penktadienį, 16 val. įvyks Leono Striogos parodos „Geležies amžius“ atidarymas.
Iš pirmo žvilgsnio šaltoki ir labai šiuolaikiškai, moderniai atrodantys kūriniai prabyla pačiomis jautriausiomis temomis ir kalbomis. Menininko darbuose atsispindi jo išgyventi įvykiai bei jį supanti aplinka. Geležinės Leono Striogos skulptūros pasakoja įdomiausias istorijas pranešdamos svarbiausias žinias iš praeities ir dabarties. Darbų temos ir pavadinimai puikiai iliustruoja meistro minties galią, laikotarpio suvokimą ir tikrąsias vertybes: „ Į karužę “, „Karys“, „Rūpestis“, „Angelas“, „Saulės žirgas“, „Angelas su fleita“ ir daugelis kitų.


L. Striogos kūrybinėje biografijoje būta gilių stiliaus paieškų, domėjimosi ankstyvąja antika, Afrikos tautų menu, Henrio Moore‘o, Pablo Picasso, Marino Marini modernizmu. Skulptorius surado unikalią medžio kapojimo techniką, prilygstančią impresionistų teptuko kalbai.


Išbandęs dekoratyvią kamerinę ir monumentalią skulptūrą, XXI a. autorius atsiskleidė kaip mažosios plastikos virtuozas ir sukūrė per 1600 vertingų kūrinių, įvardijamų kaip vėlyvojo modernizmo klasika. Menininko kūrinių turi įgsiję Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Rusijos dailės muziejai, privatūs kolekcininkai JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Danijoje ir kitur, o daugelis jo darbų sudaro nacionalinės skulptūros aukso fondą, jam skirta Nacionalinė kultūros ir meno premija, o kūrybos viršukalnes ženklina stipendijos ir medaliai. Tačiau, nepaisydamas įvertinimų ir nuopelnų, garbaus amžiaus sulaukęs skulptorius vis nepaliauja dirbti, vis imasi naujų eksperimentų ir kuria darbus iš, rodos, jo kūrybai nebūdingos medžiagos – grubaus rūdimis padengto metalo, geležies. O juos išpildyti padeda kūrybiniame procese dalyvaujantis Leono sūnus Aidas Strioga.

Paroda veiks: 2017 12 08–2018 01 07

Papildomą informaciją teikia: Kristina Civinskienė tel. +370 686 19 606.