7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Šv. Jono g.inf.

Šv. Jono g.inf.

Ludo Segerso fotografijų paroda „Past Present Béguinages”

Lapkričio 20 d., šeštadienį, 14 val. Šv. Jono gatvės galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilnius) atidaroma fotomenininko, žurnalisto Ludo Segerso (Ludo Segers, Belgija) fotografijų paroda „Past Present Béguinages” (liet. Beginažai. Praeitis ir dabartis). Parodos kuratorius – profesorius Ianas Damerellas (Ian Damerell).

Šv. Jono g.inf.

Paroda „Nevilniečiai"

Didžioji dalis Vilniaus menininkų ankščiau ar vėliau yra atvykę gyventi
iš kitų Lietuvos vietų. Ilgainiui, natūraliai jie tampa sostinės
kultūrinio gyvenimo dalimi ir identifikuojami kaip vilniečiai,
nepriklausomai nuo savo gimtinės įtakos individualumui, kuri
dažniausiai išlieka visam gyvenimui. Ši nevilnietiškų autentikų
mozaika, pamaišiui su sostinės gyvenimo įtaka ir suformuoja
Vilniaus miesto kultūrinį fenomeną. Vilniečių menas. Menininkai,
gyvenantys ir kuriantys ne Vilniuje, dažnai sakosi susiduriantys su
neformalia nuostata: kas ne Vilnius - tas provincija. Didmiesčio
kultūrą visaip stengiamasi skleisti provincijoje, o provincialų
menininkų kūriniai, nelengvai prasiskinantys kelią į sostinės
erdves, dažnai sutinkami su tam tikru įtarumu. Projekto
"Nevilniečiai" sumanytojas ir kuratorius Algirdas Mikutis
neplanuoja akcentuoti menininkų gyvenamosios vietos geografinio
identiteto. Esminė projekto idėja - ieškoti šalies provincijoje
talentingų autorių kūrinių, ir pristatant juos Vilniuje, suvokti,
ar egzistuoja kultūrinis endemizmas Lietuvoje? Endemizmas gamtoje,
tai gyvybės rūšių prisitaikymas gyventi geografiškai izoliuotose
erdvėse, pavyzdžiui salose, ežeruose, senose pelkėse. Ar kartais
nujaučiama Vilniaus auditorijos reakcija į provincialų kūrybą
nėra vilnietiško kultūrinio endemizmo išraiška? Ar Vilnius
atpažįsta savo kūrybines šakneles provincijoje?

Parodoje „Nevilniečiai“ bus pristatomi šie autoriai:
• Rimantas Galeckas iš Alytaus, tapyba;
• Renata Kasiulytė iš Pagėgių, fotografija/koliažai;
• Virgis Ruseckas iš Pagėgių, tapyba;
• Vytautas Butas iš Jonavos, tapyba;
• Vidmantas Jažauskas iš Biržų, tapyba.

Parodos atidarymas spalio 15 d., 18 val. Šv. Jono Gatvės Galerijoje.
 

 

 


 

Šv. Jono g.inf.

Teresės Jankauskaitės paroda “Ledonešis jūroje”

Atidarymas birželio 20 d., 18 val. LDS Šv. Jono gatvės galerijoje. Paroda veiks iki liepos 12 d.

Teresė Jankauskaitė – dailininkė, keramikė, tapytoja – gimė Žemaitijoje 1949 m., Pakuršėlių kaime, Šiaulių rajone. Užaugo Vilniuje, gyvena ir kuria atokioje, miškų apsuptoje sodyboje Pelekiškių kaime, Merkinės seniūnijoje, Varėnos rajone. 1973 metais baigė Lietuvos Dailės Akademiją ir įgijo keramikės specialybę. 1978 metais buvo priimta į Lietuvos dailininkų sąjungą. Studijų metais Teresė dalyvavo etnografinėse ekspedicijose. Susipažinusi su juodąja keramika, jau žinojo, ką dirbs. Meilė juodajai keramikai išliko iki šių dienų. Ekspedicijų metu pabuvojo įvairiuose Lietuvos kampeliuose.

Menininkė taip pat dalyvavo archeologijos ekspedicijose Vidurinės Azijos dykumose, kopė į kalnus, grožėjosi gamta plaukiodama baidarėmis įvairiomis upėmis. Likę prisiminimai netiesiogiai atsispindi jos įvairiapusėje kūryboje. Ypatingai menininkę patraukė Dzūkijos kraštas. Miškingose upių ir ežerėlių išvagotose Merkinės apylinkėse archeologinių ekspedicijų metu rasta juodosios keramikos puodų šukių iš VII – VIII amžiaus prieš Kristų. Juodosios keramikos gamybos tradicijos išliko iki šių laikų. Nepaprastas molio kelias. Teresė Jankauskaitė susipažino su senaisiais juodosios keramikos liaudies meistrais Stasiu Mašala (jis prisiminė kaip degė juodąją keramiką jo močiutė) ir Miku Miliausku. Jie dalijosi su menininke juodosios keramikos degimo paslaptimis ir sukauptomis iš kartos į kartą perduodamomis žiniomis. Teresė, visuomet mylėjusi gamtą, apsigyveno viduryje miškų, pasistatę dirbtuvėlę ir juodosios keramikos degimo krosnį. Jau prieš gerą keturiasdešimtmetį Merkinė traukė dailininkus, besidominčius juodąja keramika. Keramikės darbai – paprasti ir stebuklingi.

Vienspalviai, bet juose žaidžia faktūra ir forma. Dvasiukų, juodųjų šviestuvų, dubenų, riedulių, kerėplų ir kitų formų tradicija bei gamtiškumas jungiasi su individualumu. Tik su jai būdingu kruopštumu ir kantrybe Teresė išgauna ypatingą molio kūrinių blizgesį ir ornamentus, o sujungta į ekspoziciją, juodoji keramika dažnai sukuria paslapties ir įdvasintos erdvės įspūdį. Teresė Jankauskaitė yra surengusi per penkiasdešimt autorinių parodų daugelyje Lietuvos miestų ir kitos šalyse: Prancūzijoje, Šiaurės Osetijoje, Lenkijoje, Latvijoje. Tačiau pačios svarbiausios, surinkusios šimtus žiūrovų, įvyko Bedugnio ežere, ant plaukiojančių salų ir pakrantėje, 1993 ir 2009 metais. O „skambanti“ suknelė, nulipdyta iš molio žvynų, sverianti apie 6 kilogramus, įrašyta į Lietuvos Gineso rekordų knygą. Menininkė taip pat dalyvavo kolektyvinėse parodose, kūrė kūrinius interjerams. Teresės Jankauskaitės vaikystės svajonė būti žoliautoja. O neišsipildantis noras – pasėdėti ant vaivorykštės. Į klausimą kas esi, keramikė atsakė“ dirbanti juodai – gyvenanti baltai.

 

 

 

Šv. Jono g.inf.

Latvijos menininkų Uldis Rubezis/Egons Persevics paroda

Misijos svarba augo minutėmis.

Lyg banga užliedama kiekvieną.
Tūkstančiai buvo įtraukti.
Niekas neliks nuošalyje!
Mes pasieksime savo tikslą!
Tik truputis abejonės. Tik mažas sutapimas sulaikė srovę. Sumaištis prieš pabudimą.
14320 prarastų… turbūt dėl oro sąlygų!

Viduryje Niekur yra dviejų žinomų latvijos menininkų grupinė paroda. Joje pamatysite Egono Persevics skulptūrą ir Uldžio Rubezio tapybą. Parodoje eksponuojami kūriniai yra meninkų darbo vaisius, pasiektas diskusijomis apie realybių konfrontaciją bei suvokimą. Paklaustas apie projektą, Egons Persevics papasakojo apie Uldžio Rubezio tapybos darbą, kuris išpravokavo parodos idėją. ``Jis parodė nebaigtą paveikslą, prie kurio dirbo. Paveiksle pamačiau situacija kuri galėtų nutikti senuose video žaidimuose, kuriuose žaidėjas vaikšto po simuliuotą pasaulį, jam kažkaip pavyksta nesilaikyti iš anksto parašyto scenarijaus ir atsiduri žemėlapio pakraštyje. Taigi žaidėjas stovi ant krašto ir žvelgi nuo savo pasaulio į kažką neapibrėžto ir neparašyto. Jau anksčiau galvojau apie šį subjektą, bet neprisiverčiau pradėti dirbti ta kryptimi. Dabar atėjo laikas pradėti.``
Paroda veiks nuo sausio 18 d. iki gegužės 31 d. Šv. Jono gatvės galerijoje.

Atidarymas sausio 18 d. 19 val.

Šv. Jono g.inf.

Skulptūros simpoziumo „Gurgutis 2017 ir kitaip” paroda

2017 gegužės 17 d. (trečiadienį) 17 val. LDS Šv. Jono gatvės galerijoje atidaroma skulptūros simpoziumo „Gurgutis 2017 ir kitaip” paroda. Parodoje pirmą kartą dalyvauja autoriai: Donatas Norušis, Gediminas Endriekus, Dalius Drėgva, Aurelija Šimkutė. Pakartotinai į simpoziumą pakviesti jau mums žinomi Martynas Gaubas ir Kęstutis Dovydaitis. Projekto kuratorė – Regina Šimulynienė.
Darbų sukūrimo simpoziumai ir parodos skirti jauniems skulptoriams iki 35 metų, vykdomi nuo 2010 metų. Simpoziumų tikslas skatinti jaunus skulptorius kurti naujus darbus laisvai pasirinkta tema, naudojant kuo įvairesnes tvarias medžiagas: bronzą, akmenį, medį, gipsą ir kt. Nuo 2010 m. simpoziumuose dalyvavo: Vidas Simanavičius, Martynas Gaubas, Liutauras Griežė, Kęstutis Dovydaitis, Marius Zavadskis, Mindaugas Junčys, Simonas Dūda, Mindaugas Jurėnas, Darius Šidlauskas, Tomas Vosylius, Mindaugas Jakučionis.


Projektą tęsti paskatino pastaraisiais metais įvykę konkursai skulptūroms viešose erdvėse, kurie susilaukė pakankamai daug negatyvių atgarsių. Tokio tipo konkursuose nebuvo sudarytos sąlygos dalyvauti jauniems autoriams. Skulptūros, kaip meno srities populiarumas menksta. Manome, kad yra aktualu skatinti šios meno srities populiarinimą, sudaryti kad ir minimalias sąlygas jaunimui dalyvauti projektuose. Tad kviečiame pasidairyti po jaunimo kūrybinių idėjų erdves Šv. Jono gatvės galerijoje.


Pagal projekto nuostatus kiekvienas autorius turėjo sukurti specialiai šiai parodai po vieną naują darbą ir papildomai eksponuoti dar kelis darbus iš praeito laikotarpio. Parodos tikslas, pagal ekspozicinių erdvių galimybes, šiek tiek išsamiau pristatyti ne tik sukurtą simpoziume darbą, bet kiekvieną iš skulptorių. Kai kurių projekto dalyvių visi dabai yra naujai sukurti. Tai – šešių autorių mini pristatymai.


Tiems kurie neturės galimybių apsilankyti parodoje, parodos elektroninio varianto katalogą bus galima pavartyti galerijos tinklapyje bei socialiniame tinklapyje Facebook. Ekspozicijoje bus demonstruojamas Rusnės Dominykos Šimulynaitės bendradarbiaujant su skulptoriumi Donatu Norušiu sukurtas video filmas apie tai kaip gimsta naujas skulptūrinis darbas, jo sukūrimo etapai. Tikimės šis video darbas įneš daugeliui lankytojų aiškumo apie skulptūros atsiradimo etapus.


Naujų darbų sukūrimui projektą remia LR Kultūros ministerija, parodines erdves remia LDS.
Paroda veiks nuo 2017 gegužės 17 d. iki 2017 birželio 3 d. Šv. Jono g. 11, LT-01123, Vilnius , Tel.: 85 212 41 54, m. t. +370 61074869 [email protected] / www.svjonogatvesgalerija.com / www.facebook.com/jonugalerija Darbo laikas: II – V nuo 12 iki 19 val.; VI nuo 12 iki 16 val.

Šv. Jono g.inf.

Rasos Staniūnienės tapybos paroda „Tėviškės spalvos“

2017 balandžio 27 d. – 2017 gegužės 13 d.

2017 balandžio 27 d. (ketvirtadienį) 17val. LDS Šv. Jono gatvės galerijoje atidaroma žinomos tapytojos Rasos Staniūnienės tapybos ant drobės sukurtų 2011-2016 laikotarpiu bei keleto senesnių darbų paroda „Tėviškės spalvos“.
Rasa Staniūnienė 1991 m. baigė tapybos studijas Vilniaus dailės akademijoje. Rasos diplominio darbo vadovas buvo ata prof. A. Savickas. Nuo 1999 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narė.
R. Staniūnienė surengė ir dalyvavo 22-jose tapybos bei specifinių vietų projektų parodose Vilniuje, Rygoje, Suomijoje, Švedijoje, Kanadoje, JAV. Po nelaimės 1995 m Toronte darant parodą, Rasa vėl grįžo į gyvenimą ir į tapybą, ir jau 1999 m. surengė tapybos parodą „Akademijos“ galerijoje Vilniuje, po to dar 10 tapybos parodų. 2011 m. dalyvavo D. Mikšio projekte Venecijos bienalėje, 2013 m. – tarptautinėje parodoje „Art Vilnius 13“. 2013 m. surengė parodą Vilniaus Šv. Jono gatvės galerijoje, 2014 m. – Kauno galerijoje „Aukso pjūvis“.

Apie šią parodą Rasa rašo: „Norėčiau pristatyti žmonėms apie 40 savo tapybos darbų akrilu ant drobės, atliktų 2011-2016 metais ir keletą senesnių darbų aliejumi ant drobės.
Šie darbai apie man brangią Tėviškės žemę, kaip toje dainoje „...miškas, pieva, kelias, upė...“. Čia mano pastebėjimai, prisiminimai iš vaikystės ir vizijos.
Vaizduodama gamtą, gyvenimą ir kt. remiuosi spalvų simbolinėmis prasmėmis. Kaip sakė menotyrininkė V. Lukauskienė, šie darbai žybsi spalvų gamomis, alsuoja vitališkumu, tirpstantys natūros kontūrai neturi ribų. Tapydama mišką, medį, jūrą, upę ar kitus gamtos vaizdus, nekuriu paprasto paveikslo, o balansuoju tarp realaus ir abstraktaus, tikrovės ir vizijos. Jeigu žvelgdami į juos pajusite Tėviškės gamtos grožį, virpesį, poetinę dvasią ir gaivališką vitališkumą, džiaugsiuosi...

Šią parodą skiriu Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečiui.“

Rasa Staniūnienė

Paroda veiks nuo 2017 balandžio 27 d. iki 2017 gegužės 13 d. Šv. Jono g. 11, LT-01123, Vilnius , Tel.: 85 212 41 54, m. t. +370 61074869 [email protected] / www.svjonogatvesgalerija.com / www.facebook.com/jonugalerija Darbo laikas: II – V nuo 12 iki 19 val.; VI nuo 12 iki 16 val.