7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Debesų užteks

Krėsle prie televizoriaus

Jonas Ūbis
Nr. 46 (1152), 2015-12-25
„Ištrūkęs Džango“
„Ištrūkęs Džango“

Pamatęs šventines televizijų programas pagalvojau, kad jų planuotojai arba yra visiški mizantropai, arba gerai pažįsta savo žiūrovus. Jie, matyt, įsitikinę, kad tomis dienomis visus pradžiugins lietuvių filmai. Jei esate mazochistai ir niekad nevaikštote į kiną, galėsite pasižiūrėti į seksualinių problemų turintį lietuvį, kuris atranda tikruosius malonumus Londone su striptizo šokėja, taip pat lietuvaite (filmas „Nepatyręs“, rež. Julius Paulikas, TV3, sausio 1 d. 23 val.). Pamatysite problemas dėl alkoholio, narkotikų, provincialios šlovės ir tariamos nesantuokinės dukrelės sprendžiantį gražuolį – Ričardo Marcinkaus filme „Pakeliui“ (TV3, 26 d. 22.30) jį suvaidino Mantas Jankavičius. Pamatysite ir debilų, kurie net nesuvokia turintys problemų, bet Emiliui Vėlyviui („Zero 2“, BTV, sausio 3 d. 23.30) tokia yra visa Lietuva. Donato Ulvydo filme „Kaip pavogti žmoną“ (TV3, 31 d. 14.05) pamatysite žmoną ir du jos vyrus, kurie atsidūrė sudėtingame meilės ir pinigų trikampyje.

 

Pasižiūrėję šiuos filmus, kur kiekviename kadre vis kas nors reklamuojama, dar kartą įsitikinsite, kad gyvenate keistoje šalyje. Ji – lyg atgijęs vodevilis, o kvailoki šalies gyventojai galvoja tik apie seksą ir maistą. Tikri lietuviai tokiuose filmuose – lyg triušiai. Jų vienintelis tikslas – patirti kūnišką malonumą, kuris yra savigarbos bei aplinkinių pagarbos pagrindas. Tokio kino gerbėjams, manau, bus malonu išgirsti Ingos Valinskienės ar Ryčio Cicino koncertus, juolab kad juos rodys ne koks nors regioninis kanalas, o šventą misiją atliekanti LRT Kultūra, arba pasimėgauti TV3 pasiūlymu „Atrask beždžionę savyje!“ (31 d. 22 val.).

 

Jei ši perspektyva nedžiugina, bet televizorius vis tiek įjungtas, siūlau prisiminti Quentino Tarantino „Ištrūkusį Džango“ (LNK, 27 d. 22.30), nes kitų metų pradžioje laukia naujausias režisieriaus filmas. Pasakojimas apie vergą Džango (Jamie Foxx), kuris, išlaisvintas vokiečio Kingo Šulco (Christoph Waltz), tampa laukinių Vakarų „galvų medžiotoju“ ir siekia išvaduoti savo žmoną Brumhildą iš sadistiško plantatoriaus Kelvino (Leonardo DiCaprio), kimšte prikimštas aliuzijų, citatų, kraujo ir kitokių „tarantinizmų“. „Ištrūkęs Džango“, be abejo, ir dar viena alternatyvi istorija, kurią pasakoja Tarantino. „Negarbinguose šunsnukiuose“ jis susprogdino Hitlerį Paryžiaus kino teatre, šiame kuria vergų išlaisvinimo istoriją prieš prasidedant Pilietiniam karui, kuris panaikins vergiją JAV.

 

LRT kultūra, laimė, rodo ne tik Ciciną. 27 d. 18.30 bus galima pasižiūrėti pokalbį su lenkų aktoriumi Robertu Więckiewicziumi, kuris filmavosi ne viename garsiame filme, kad ir Agnieszkos Holland „Tamsoje“ ar Andrzejaus Wajdos filme „Valensa“. Rudenį aktorius viešėjo Vilniuje. Tada su juo ir kalbėjosi Izolda Keidošiūtė.

 

Netikėtą filmą LRT kultūra parodys ir 30 d. 22.30. Tai iš brolių Coenų filmų pažįstamo amerikiečių aktoriaus Johno Turturro režisuota „Aistra“ (2010). Šis dokumentinis filmas buvo kurtas Neapolyje, jis pasakoja apie muzikinę miesto kultūrą, kurioje susiliejo Europos, Afrikos ir arabų šalių įtakos. Iš jų gimė canzone napoletana tradicija. Dainos istoriją, šiuolaikinius atlikėjus ir kolektyvus Turturro užfiksavo filme.

 

Lapkričio pabaigoje daug kalbų sukėlė vokiečių parduotuvių tinklo „Edeka“ reklama (https://www.youtube.com/watch?v=V6-0kYhqoRo). Jos herojus – pagyvenęs vyras – švenčių išvakarėse sulaukia vaikų ir anūkų laiškų, kad šie yra užsiėmę ir negalės atvykti per Kalėdas. Netrukus jie gauna telegramas apie vyro mirtį, o suvažiavę į laidotuves randa papuoštą švenčių stalą... Reklama gana kontroversiška, bet vienišų pagyvenusių žmonių prie Kalėdų stalo vis daugiau. TV1 (27 d. 17.05) parodys Thomas Gilou filmą „Viktoras“ (2009) apie niekam nereikalingą 85-erių senuką (Pierre Richard), kuris laimi vienos redakcijos surengtą konkursą. Prizas – senuką įsivaikina viena šeima.

 

Pagyvenusio beisbolo agento (Clint Eastwood) istoriją filme „Gyvenimo vingiai“ (BTV, 31 d. 00.05 ir 1 d. 16.10) pasakoja Robertas Lorenzas. Eastwoodo herojus anka, bet prieš pasitraukdamas jis nusprendžia išsirengti į kelionę, kurios tikslas – rasti talentingus žaidėjus. Nemėgstu sporto, nes tai pati korumpuočiausia šių dienų pasaulio sfera, ir toli pavyzdžių tikrai nereikia ieškoti, bet filmuose apie sportą vis dėlto kalbama ir apie gyvenimą, o šiame vaidina ne tik Eastwoodas, bet ir talentingoji Amy Adams bei Justinas Timberlake’as.

 

Jei ne šventės, gal ir nerekomenduočiau gana literatūriško ir per tris valandas trunkančio Tomo Tykwerio, Lanos ir Andy Wachowsky „Debesų žemėlapio“ (TV3, 27 d. 22.30). Filmo kūrėjai nusprendė ekranizuoti Davido Mitchello knygą ir pabandyti sukurti pasakojimą apie amžiną mūsų pasaulio cikliškumą.

 

Filmą sudaro šešios iš pirmo žvilgsnio tarpusavyje nesusijusios istorijos, kurias skiria erdvė ir laikas. „Debesų žemėlapyje“ knibžda įvairių epochų personažų – iš dabarties, praeities ir ateities. Juos suvaidino (kartais net po kelis) Tomas Hanksas, Halle Berry, Jimas Broadbentas, Benas Whishaw, Susan Sarandon, jie taip tarsi pabrėžia, kad gyvenimas yra begalinis deja vu, o žmonės nuolat sugrįžta ten pat, tik kituose gyvenimuose. Žinoma, erzina, kai filmo kūrėjai bando sugrūsti į jį kuo daugiau minčių, tiesų ir apskritai paaiškinti pasaulį. Ypač jie nori pabrėžti, kad žmonės nuo gimimo iki mirties yra susiję su kitais. Bet per šventes, kai patiri nuolatinį deja vu, toks filmas gal nuteiks net filosofiškai. Būtent tokio nusiteikimo ir linkiu visais ateinančiais metais.

Jūsų –

Jonas Ūbis

„Ištrūkęs Džango“
„Ištrūkęs Džango“
„Gyvenimo vingiai“
„Gyvenimo vingiai“
„Debesų žemėlapis“
„Debesų žemėlapis“