7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Linos Ringelienės paroda „Marškiniai Juditai“

VDA Tekstilės galerijoje „Artifex“

VDA inf.
Nr. 27 (1088), 2014-07-11
Dailė Anonsai

VDA Tekstilės galerijoje „Artifex“ liepos 15–26 dienomis veiks Linos Ringelienės paroda „Marškiniai Juditai“. Parodos atidarymas – liepos 15 d. 18 val. 

 

„Marškiniai Juditai“ – tai pasakojimas, bet ne žodžiais, o meno objektais. Kiekvienas jų yra gal net labiau meninis gestas, vien jau dėl santykio tarp naudojamos medžiagos – kiaulių ilgosios žarnos – ir išorinio kūrinių grakštumo, kone tyrumo. Parodos audinyje susipina biblinės herojės maištas su visai kita – šių laikų Judita, kuri, kaip paaiškėjo, kadaise gyveno bute, dabar tapusiame galerijos „Artifex“ patalpomis. Nors kovingoji žydaitė turi visas teises klajoti po Gaono gatvę ieškodama Holoferno, pirmiausia marškinius autorė siuvo bendraklasei Juditai. Prieš daugelį metų padėdama draugei atsiskaityti buities darbų pamokos užduotį ir dabar. Atsitiktinių veiksmų seka virsta logišku ratu.

 

Į ir taip jau painią, o gal labiau ciklišką istoriją dar įsiterpia eskimai, kurie iš žarnų siūdinasi apsiaustus uogavimui ir grybavimui – vilki antrą odą, kad apsisaugotų nuo uodų, galbūt lietaus. Liną Ringelienę, paprastai vengiančią antropomorfinių kūrinių, daugiausia kuriančią dviprasmiškas miniatiūras, įkvepia eskimų tradicija, tačiau kūrybos procesas nuveda visai kitais keliais – apsiaustai virsta moteriškais marškiniais. O šie turi ryškią ikonografiją, kurios menininkė nemato jokio reikalo nepaisyti. Kone perregimu baltumu plazdantys apdarai gali būti skirti ir biblinei, ir dabartinei suvedžiotojai, tie patys moteris nukūnijantys, bet ir nakties geismus kurstantys kevalai švysčioja kad ir Gabrielio Garcíos Márquezo romanuose. Visa Linos Ringelienės kolekcija balansuoja tarp grožio ir keistumo, tyrumo ir fiziologinio drebulio. Autorė leidžia medžiagai kalbėti už save ir stengiasi, kad prasmių paieškose žiūrovas eitų tiek toli, kiek gali ir nori. Tačiau žiūrintysis privalo suvokti, kad tos beveik nežemiškos struktūros yra sutvertos iš vidurių materijos. Čia galima įžvelgti ir gyvenimo filosofiją, ir Kristaus tapimo gyvu kūnu istorijos atspindžių.  

 

Lina Ringelienė – aktyviai kurianti, bet dažniau užsienio parodose dalyvaujanti menininkė, Lietuvos edukologijos universiteto dėstytoja, parašiusi vadovėlį apie kilimų audimo ir rišimo istoriją. Vis dėlto pirmiausia ji yra aistringa tekstilės pačia plačiausia prasme gerbėja, savo „Facebook’o“ profilį pavertusi pažintiniu šios srities įstabumą atskleidžiančiu srautu. Dėl pasirodymų Lietuvoje fragmentiškumo personalinė paroda tampa įvykiu šios ryškios asmenybės gerbėjų būriui ir galimybe plačiajai publikai atrasti dar vieną originalią kūrėją.

 

Monika Krikštopaitytė

 

VDA galerija „Artifex“ (Gaono 1, Vilnius)

Dirba antradieniais–penktadieniais 12–18 val., šeštadieniais 12–17 val.