7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Parodos „Kraupios istorijos: Aleksandra Waliszewska ir Rytų bei Šiaurės Europos simbolizmas“ lydinti programa

Adomo Mickevičiaus institutas
Nr. 10 (1459), 2023-03-10
Anonsai Kultūra

Nuo vasario 3 d. Kaune veikia paroda „Kraupios istorijos: Aleksandra Waliszewska ir Rytų bei Šiaurės Europos simbolizmas“. Ekspoziciją sudaro daugiau kaip 200 darbų, sukurtų 36 menininkų iš Lenkijos, Čekijos ir Baltijos šalių nuo XIX a. iki šių dienų, o parodos ašis – Aleksandros Waliszewskos kūriniai.

Adomo Mickevičiaus institutas, kino teatras „Romuva“, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus bei Lenkijos institutas Vilniuje parengė specialią parodą lydinčią filmų programą, paruoštą Tomaszo Kolankiewicziaus. Joje bus rodomi filmai, tarp jų ir lenkiški, kuriuos intuityvus ryšys sieja su menininkės darbais. Jos paveiksluose tikrovė ir sapnas susijungia su mitologija, ir šitaip sukuriami nepakartojami jos pasauliai.

„Peržiūrai pasirinkti patys įvairiausi filmai: vieni – senesni skirtingų kultūrinių regionų filmai, tiek arthausiniai, tiek ir žanriniai, siaubo filmai ir simbolistiniai arthausiniai „Naujosios bangos“ filmai, kiti – naujesni filmai, sukurti tuo pačiu pagrindu kaip Waliszewskos darbai: autoriniai kūriniai, priklausantys tarpiniam siaubo ir pasakos žanrui“, – sako Tomasz Kolankiewicz.

Programos filmuose gvildenamos tokios temos: brendimas, santuoka, meilė, mirtis ir perėjimas iš gyvųjų pasaulio į mirusiųjų pasaulį. Juose atskleidžiami Baltijos, Vidurio Europos ir Balkanų šalių kultūriniai aspektai – iš čia sąsajos su regionų ikikrikščioniškaisiais tikėjimais. 

Po paskutinio seanso gegužės 9 d. vyks susitikimas su režisiere Agnieszka Smoczyńska.

 

Repertuaras:

Kovo 10 d. – „Vilkė“ („Wilczyca“), rež. Marek Piestrak, Lenkija, 1983 (prieš filmą – vieša Tomaszo Kolankiewicziaus paskaita)

Kovo 29 d. – „Baltas elnias“ („Valkoinen peura“), rež. Erik Bromberg, Suomija, 1952

Balandžio 5 d. – „Valerija ir stebuklų savaitė“ („Valerie a týden divů“), rež. Jaromil Jireš, Čekoslovakija, 1972

Balandžio 20 d. – „Peteliškė“ („Leptirica“), rež. Đorđe Kadijević, Jugoslavija, 1973

Gegužės 9 d. – „Šokių aikštelės dukros“ („Córki dancingu“), rež. Agnieszka Smoczyńska, Lenkija, 2015

 

Tomasz Kolankiewicz – kinotyrininkas, kino istorikas, Gdynės lenkų vaidybinių filmų festivalio meno direktorius, Lodzės ir Varšuvos kino mokyklų dėstytojas. Kino kuratorius, bendradarbiaujantis su televizijomis, kino festivaliais, Varšuvos naujuoju teatru.

 

Žiniasklaidos atstovas 

Klaudiusz Gomerski 

kgomerski@iam.pl

 

Adomo Mickevičiaus institutas (Varšuva), jo tikslas – skatinti ilgalaikį susidomėjimą lenkų kultūra visame pasaulyje. Nuo 2022 m. institutas įgyvendina projektus daugiau nei 70 šalių šešiuose žemynuose. Adomo Mickevičiaus instituto veiklą koordinuoja Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.