7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Šiluva taps ne tik maldininkų, bet ir šiuolaikinio meno piligrimų traukos vieta

Rengėjų inf.
Nr. 23 (1302), 2019-06-07
Dailė Anonsai

Lietuvos bienalių paletėje atsiranda dar viena nauja spalva – šiemet rengiama pirmoji Šiluvos meno bienalė. Oficialus atidarymas vyks birželio 13 dieną Šiluvos bazilikoje – čia nuskambės specialiai bienalei sukurto šiuolaikinės muzikos opuso „Atverkite man teisumo vartus“ premjera (kompozitorius Arnas Mikalkėnas).

Bienalės programoje – parodos, įvietintos skulptūros, objektai, instaliacijos, žemės meno kūriniai, kūrybinės dirbtuvės ir po miestelį su molbertais nomadiškai klajojantys tapytojai.
Bienalė ir muzika – šie du raktiniai žodžiai pastaruoju metu sklando mūsų pokalbiuose ir mintyse, du žodžiai, koduojantys vieną svarbiausių metų aktualijų Lietuvos mene. Atiduodami pagarbą Lietuvos kūrėjams, laimėjusiems pagrindinį apdovanojimą Venecijoje už operą-performansą „Saulė ir jūra“, ir mes simboliškai bienalę pradedame muzikiniu kūriniu.

Antrasis stebuklas
Lietuva tiesiog kunkuliuoja meniniais įvykiais, čia nestinga ir bienalių tipo renginių. Kuo gi ypatinga bus Šiluvos bienalė? Pirmiausia, šios bienalės temą pasufleravo unikali vietos istorija, kurią nulėmė daugiau nei prieš 400 metų įvykęs stebuklas. Kalvinų dvasininkas, prisiartinęs prie akmens, paklausė verkiančios mergelės: „Mergaite, ko verki?“ Ji atsakė: „Verkiu dėl to, kad prieš tai šioje vietoje buvo garbinamas mano sūnus, o dabar čia ariama ir sėjama.“ Tai tarusi, ji pranyko.

Raseinių rajono savivaldybė puoselėja viltį matyti Šiluvą ne vien kaip tikinčiųjų susibūrimo vietą tradicinių atlaidų metų, bet ir garsinti ją kaip Europos piligrimystės  centrą,  kuriame savo nišą rastų ir solidūs kultūros, meno renginiai. Stebuklas gali šioje vietoje pasikartoti, tik šį sykį – jau kitu pavidalu – kūrybinės energijos proveržiu. Kviečiame prisidėti prie stebuklo ir Šiluvos meno bienalę kartu paversti reprezentatyviu plataus spektro tarptautiniu renginiu, pristatančiu įvairių meno sričių kūrinius, autorius, meno tyrinėtojus ir kuratorius.

Komandinis darbas

Tad Šiluva nori atnaujinti savo veidą, neatsisakydama savo unikalumo. Todėl 2019 metų bienalės tema – citata iš Psalmių knygos: „Akmuo, kurį statytojai atmetė, tapo kertiniu akmeniu“ (Ps 118:22). Pirmapradis akmuo,  į kurį remiasi  visos žmogiškosios ir dangiškosios vertybės, aiškus ir nekintantis, kaip pirmasis tuščioje erdvėje ištartas Žodis. Bet kuri kūryba yra visatos sutvėrimo tęsinys, ir koks bus tas Naujasis Pasaulis priklauso tik nuo mūsų pačių. Giluminė meno esmė, slypinti už jo performatyvios funkcijos, gali  tapti tuo kertiniu akmeniu, ant kurio guls visi vėlesni egzistenciniai sluoksniai.

Išskirtinis šios, pirmosios, bienalės bruožas – ji neturi vieno kuratoriaus, renginio programą, įvaizdį ir stilistiką kuria grupė kultūros ir meno atstovų iš kelių Lietuvos miestų ir organizacijų. Ar Šiluva galėtų tapti ne tik tikinčiųjų, bet ir meno piligrimų gausiai lankoma vieta? Ar Lietuvos meno pasaulis priims Šiluvą kaip dar vieną vietą, kurioje puoselėjamos šiuolaikinio meno tradicijos? Tai yra pagrindiniai klausimai, į kuriuos atsakys ši pirmoji bienalė.

APIE PROGRAMĄ

Du bienalės ciklai

Birželio 13 dieną atidarymo muzikos kūrinyje „Atverkite man teisumo vartus“ persipins klasikos, džiazo, post folkloro, sakralinės muzikos  motyvai. Šį postmodernų derinį įgyvendins VU Kauno fakulteto  merginų ansamblis  „Veni  Gaudere“ (vad. Adelė Mikalkėnienė), džiazo trio „Ąžuoliniai berželiai“ (Tomas Razmus – saksofonas, Simonas Kaupinis – tūba, Arnas Mikalkėnas – perkusija) ir solistė Dana Indane (LV). Tą pačią dieną Piligrimų centro muziejuje atidaroma Agnės Jonkutės tapybos darbų  paroda.

Antrasis bienalės ciklas liepos 13 d. prasidės tarptautiniu meno simpoziumu, kuriame dalyvaus kelių šalių menininkai. Jo programa labai įvairi, apimanti pagrindines šiuolaikinės kūrybos sritis. Toliau bus tęsiamas parodų ciklas – Šiluvoje planuojamos Algimanto Šlapiko skulptūrų ekspozicija, Sauliaus Vaitiekūno objektų paroda, Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės tapybos darbų paroda Raseinių krašto istorijos muziejuje, Evaldo Mikalauskio didelio formato skaitmeninės grafikos pristatymas  atvirose miestelio erdvėse.
 
Universali meno kalba
Bienalės svečias iš Portugalijos – dailininkas, fotografas, iliustratorius  Bruno Gaspar. Šiluvoje  jis planuoja pristatyti platų savo kūrybos spektrą: gatvės meną, tapybos darbus ir dailės objektus, sukurtus iš kartono pakuočių. Šio dailininko sukurti objektai bus eksponuojami Piligrimų centro galerijoje kartu su panašios stilistikos Aistės Juškevičiūtės darbais. Juk meno kalba yra labai universali, panašių prasminių ar formos štrichų galime atrasti skirtingų šalių menininkų darbuose.

Meno simpoziumo metu skirtingose  Šiluvos vietose gims ir kelios erdvinės instaliacijos. Gretos Kardišiūtės  žemės meno objektas – tūkstančiais medinių pagaliukų ant žemės paviršiaus „išaustas“ tekstilės rašto fragmentas, kuris papuoš kalvelę prie įvažiavimo į miestą. Audiovizualinio meno grupė „Bionics“ (Lina Pranaitytė, Urtė Pakers) tuščioje istorinio pastato erdvėje eksponuos vaizdo-garso instaliaciją „Išlikti / prisiminti“. Andrius Kviliūnas, vienas nuosekliausiai videomeną Lietuvoje plėtojančių kūrėjų, tikras videomeno grynuolis, pakvies į savo darbų peržiūrą. Tuomet menininkas atliks performansą kartu su trio ONE TWO Free. Šią programos dalį užbaigs A. Kviliūnio specialiai bienalei sukurto videomeno kūrinio premjera.

Prisilietimas prie paveldo
Bienalės kūrybinėse dirbtuvėse – skirtingų meno žanrų studijos. Boriso Jakubauskio seminare bus kalbama apie tai, kas yra „Šiuolaikinė ikonografija, ikonografijos  ištakos  ir  technologijos“. Kviesime sudalyvauti Vaivos Koveraitės-Trumpės „trasfer“ grafikos technikos laboratorijoje. Viešnia iš Baltarusijos VeraYahoudzik pristatys senąją primityvistinę „maliavankos“ tapybos techniką.
Garsiuosius Šilinių atlaidus, kiekvienais metais vykstančius rugsėjo 7–14 dienomis, savo fotografijose įamžins Tadas Kazakevičius, pelnęs kelis reikšmingus apdovanojimus tarptautiniuose spaudos fotografijos konkursuose. Šiluvos tradicijos juk taip pat ateityje keisis, labai svarbu užfiksuoti šią unikalią aplinką su jos žmonėmis, nematerialiojo paveldo turtą.

Pleneristų desantas
Dar vienas bienalės akcentas – tapytojų iš įvairių šalių „desantas“. Klajojančius su molbertais ir drobėmis lyg tikrus nomadus juos bus galima sutikti įvairiose Šiluvos vietose. Oksana Svizhak (UA), Valerija Moskvitina-Dmytriieva (UA), Daniel Gromacki (PL), Valentinas Varnas (LT) – tai tik dalis iš šios tarptautinės tapytojų kompanijos, kurie bandys Šiluvoje sukurti tikrą Paryžiaus Monmartro atmosferą.
Tokią atmosferą turėtų dar labiau sustiprinti bienalės klubas kavinės „Šiluvos karūna“ terasoje, kur menininkai galės pabendrauti  su vietos bendruomene ar čia užklystančiais piligrimais, skambant džiazo muzikai...

Tegul kokybiškas šiuolaikinis menas gyvuoja ne tik Vilniuje, bet ir atokesniuose Lietuvos kampeliuose. Sukurdami įvairovę ir alternyvą, mes ugdome vieni kitus, skatiname iniciatyvumą, kūrybiškumą. Savo piligriminiame maršrute, netikėtų meno erdvių žemėlapyje pasižymėkime Šiluvą ir atkeliaukime čia idėjų ir smalsos pilnais krepšiais.         

Visa informacija apie bienalės renginius – svetainėje www.menopiligrimai.lt ir FB paskyroje.       
 

2019 metų Bienalės kalendorius:

Birželio 13 d.: bienalės  atidarymas. Liepos 12 – liepos 27 d.: meno simpoziumas. Birželio 13 – spalio 12 d.: parodos, pristatymai, meninės akcijos.

PROGRAMA:
Bienalės atidarymas – šiuolaikinės muzikos opusas „Atverkite man teisumo vartus“ birželio 13d. 19 val. Šiluvos bazilikoje (Kompozitorius Arnas Mikalkėnas).
Birželio 13 d. 17 val. – Agnė Jonkutė. Tapybos darbų paroda Piligrimų informacijos  centre  (M.Jurgaičio g. 17 a, Šiluva). Paroda veiks iki liepos 17 d.
Nuo liepos 13 d. – tarptautinis meno simpoziumas.
Liepos 14 d. 15  val. Algimatas Šlapikas. Paroda-įvietinta skulptūra  skverelyje  priešais Šiluvos gimnaziją.
Rugsėjo 6 d. 17 val. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė. Tapybos darbų paroda Raseinių krašto istorijos muziejuje (Muziejaus g. 3, Raseiniai).
Liepos 19 d. - rugsėjo 15 d.  Saulius Vaitiekūnas. Objektų paroda keliose Šiluvos erdvėse.
Nuo liepos 13 d. Evaldas Mikalauskis. Didelio formato skaitmeninės grafikos pristatymas  atvirose miestelio erdvėse.

Liepos 21 d. 15 val. Bruno Gaspar (Portugalija). Instaliacija (ready-made), tapyba, gatvės menas. Šluvos piligrimų informacijos centras (M. Jurgaičio g. 17 a, Šiluva). Kartu savo darbus eksponuos Aistė Juškevičiūtė.
Liepos 19-26 d.  Greta Kardišiūtė. Žemės menas, instaliacija (kalvelė prie įvažiavimo į miestą).
Liepos 13 d. 19 val.  BIONICS (Lina Pranaitytė, Urtė Pakers). Erdvinė audiovizualinė instaliacija (ūkiniame pastate  Naujoji g. 22).
Liepos 21 d. 18 val. Andrius Kviliūnas. videomenas, performansas kartu su trio ONE TWO Free. A. Kviliūnio specialiai bienalei sukurto videomeno kūrinio pristatymas Šiluvos kultūros namuose (J.Pauliaus II g. 12).
Rugsėjo 27 d. Tadas Kazakevičius. Šiluvos atlaidų fotografijų parodos atidarymas Šiluvos Jono Pauliaus II piligrimų namuose (M.Jurgaičio g. 5).

Kūrybinės dirbtuvės
Liepos 18–19 d. Vaiva Koveraitė-Trumpė. Kūrybinės dirbtuvės-projektas „Transfer grafikos technika“  Šiluvos parapijos namuose (Raseinių g. 14). Liepos 19–20 d. Borisas Jakubauskis. Seminaras „Šiuolaikinė ikonografija, ikonografijos  ištakos  ir technologijos“ Šiluvos parapijos namuose (Raseinių g. 14).
Liepos 22–23 d. VeraYahoudzik. Senosios primityvistinės „maliavankos“ tapybos technikos pristatymas Šiluvos parapijos namuose (Raseinių g. 14).

Plenerinės tapybos seansai
Oksana Svizhak (UA) Valerija Moskvitina-Dmytriieva (UA) Daniel Gromacki (PL) Valentinas Varnas (LT)
Bienalės programoje galimi nedideli pakeitimai, papildymai, naujausia informacija svetainėje www.menopiligrimai.lt ir fb paskyroje.

 

Žymos:
Rengėjų inf.,