7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Latvijos menininkų grafikos paroda „Keisti kaimynai“

 Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė–dešinė“

VGMC inf.
Nr. 42 (1010), 2012-11-23
Dailė Anonsai

 2012 m. lapkričio 27 – gruodžio 15 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė–dešinė“ pristatoma jaunųjų Latvijos menininkų grafikos paroda Dīvainie kaimiņi/Keisti kaimynai. Atidarymas lapkričio 27 d. (antradienį), 18 val.

 
 
[...] *
Parodos pavadinimas – „Keisti kaimynai“.
[Tolesnė pastraipa turėtų būti skaitoma su humoro gaidele]
„Keisti kaimynai“ atspindi liūdną menininkų, laikomų „keistaisiais”, likimą. Visuomenė paprasčiausiai mūsų nesupranta. 
Kai tik pradedame kažkur gyventi, mus supanti kaimynystė nusprendžia, jog „elgiamės keistai”. Mes keistai rengiamės, klausomės keistos muzikos ir elgiamės keistai. Žinoma, neįprasčiausias dalykas yra mūsų kuriamas menas. 
Nėra jokios prasmės apsimetinėti – mes esame keistieji kaimynai.
 
Aš bandžiau šią frazę išversti į lietuvių kalbą – „Keisti kaimynai“.
Svarbu: lietuvių kalboje turėtų būti žymimoji galūnė žodyje „keistas”. Latviški būdvardžiai turi žymimąsias galūnes. Pateiksiu ir latvišką versiją: „Dīvainie kaimiņi“. Galbūt tai padės.
 
Mėginau atrasti pavadinimą, kuris atspindėtų abi parodos puses – temą bei Latvijos menininkų pristatymą. 
Parodos dalyviai dirba su skirtingomis medžiagomis ir su skirtingomis idėjomis, tačiau rezultatas yra labai džiuginantis ir šviežias. Jie ne visada mato ir vaizduoja pasaulį tradiciniu būdu, t.y. kaip mes visi esame įpratę jį matyti. Taip, tai truputį keista. 
Taip pat noriu pabrėžti, kad mes esame svečiai, tačiau tuo pačiu, gyvename labai arti. Kaimyninės šalys visada viena į kitą žvelgia humoristiškai, taigi, štai ir mes – jūsų keisti kaimynai. [...]
 
• • •
 
 
[...] Sluoksniai. Sluoksniai. Sluoksniai.
Šiuo metu sluoksniai ir sluoksniavimas tapo mano mėgstamu aspektu grafikos mene, ir čia galima susitikti platų technikų diapazoną.
Ypatingai man patinka „klasika” + „pop”, taigi pateikiu keletą pavyzdžių piešinių, matomų iš skirtingų perspektyvų – nuo eskizų iki kruopščių piešinių pieštuku ir piešinių ant erdvinio paviršiaus. Tradicinės technikos, kaip litografija ir lino raižinys, pakankamai gerai dera eksperimentuojant su šilkografija ir monotipija.
 
Grafikos meno kūrėjams darbo paviršius yra ypatingas dalykas. Tradiciškai, naudojamas popierius – subtili ir lengvai pažeidžiama medžiaga.  Čia norėčiau atskleisti daugelį popieriaus veidų. Jis gali būti švarus, plonas ir baltas, taip pat nelygus, naudotas ir turintis savo istoriją. Be to, popieriaus menininkai naudoja daugybę skirtingų medžiagų, ir kai kurios iš jų pristatomos ekspozicijoje.
 
Aš neįtraukiau medijų meno dėl… Na, dėl to, kad aš paprasčiausiai nemėgstu ekranų parodose. Nepaisant šios labai rimtos priežasties, medijų menas yra palyginti „šviežias” Latvijos grafikos mene, taigi aš norėčiau palaukti ir pamatyti, kas galiausiai išlys iš triušio landos. [...]
 
* Iš susirašinėjimų su parodos kuratore Ausma Šmite
 
 
Dalyviai: Baiba Kalniņa, Butlers, Dārta Hofmane, Elīna Brasliņa, Evija Ķirķe,  Katrīna Čemme, Lāsma Pujāte, Līva Rutmane, Margarita Kovarzina, Paulis Liepa, Reinis Eglītis, Zane Putniņa
 
Kuratorė: Ausma Šmite
 
Organizatoriai: Vilniaus grafikos meno centras, Latvijos dailės akademijos Grafikos katedra
Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Valsts kultūrkapitāla fonda 
Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje 
 
 
Vilniaus grafikos meno centras 
Latako g. 3, Vilnius 
Tel./faks.: 85 2611995
El. paštas: [email protected]
www.graphic.lt