7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Vilniaus teatre „Lėlė“ – vizualaus spektaklio suaugusiems ir jaunimui premjera

Rengėjų inf.
Nr. 35 (1229), 2017-10-27
Teatras Anonsai
„Kryptis“. D. Matvejevo nuotr.
„Kryptis“. D. Matvejevo nuotr.

Dar spalio viduryje praūžus pirmajai sezono premjerai – Ainio Storpirščio režisuotam spektakliui „O Viešpatie, Vilnius!” – Vilniaus teatras „Lėlė“ kviečia savo žiūrovus į dar vieną kelionę. Spalio 27 d. 18:30 val. su suaugusiais ir jaunimu klaidžiosim ne po miesto, o po paties gyvenimo, taigi labiau laiko nei erdvės diktuojamus, labirintus.

Spektaklį be žodžių Didžiojoje teatro salėje pastatė garsios Šarlevilio-Mezjero nacionalinės lėlių teatro mokyklos Prancūzijoje auklėtinė, buvusi „Lėlės“ teatro aktorė – Jūratė Trimakaitė. Menininkė šiuo metu intensyviai kuria Prancūzijoje bei dėsto lėlių teatro praktiką Žiulio Verno universitete. Tad nieko keisto, kad kūrybinę spektaklio grupę sudaro tarptautinė jaunų menininkų komanda. Dailininkė - Cerice Guyon ir kompozitorius Thomas Demay šiam pastatymui atvyko iš Prancūzijos. Spektaklio choreografė – Sigita Mikalauskaitė, aktoriai: Sigita Mikalauskaitė, Lijana Muštašvili, Asta Stankūnaitė ir Deivis Sarapinas.

„Kryptis“ sukurta pagal prancūzų dailininko, scenografo ir knygų autoriaus Marc-Antoine Mathieu komiksą „Sense“. Prancūziškas šio kūrinio pavadinimas koduoja dvi reikšmes: kryptis ir prasmė. Žongliruodamas tarp jų autorius kuria paprastą siužetinę liniją: žmogus seka rodykles, kažko ieško, o gal eina link kažko jam jau pažinto? Taip keliaudamas jis pakliūna į įvairias absurdiškas situacijas, kurios jį augina, brandina, veda į akistatą su pačiu savimi.

Spektaklio idėją inspiravo pagrindinė Marc-Antoine Mathieu komikso mintis – gyvenimo kelionės metafora. Kelionės – beieškant krypties, beieškant prasmės. Pasak režisierės: „Šis komiksas – labai aktualus šiuolaikiniam žmogui. Daugelis iš mūsų ieško savo gyvenimo krypties: kokias studijas pasirinkti, kokį darbą dirbti, kurioje šalyje gyventi ir t.t. Mes blaškomės, ieškome, kas mums geriausia... Esam lyg laikini gyvenimo turistai: atvykstame į šį pasaulį, tyrinėjame jį, ieškom prasmių. Atrandam, pasiklystam, ieškom išeičių, kopiam, krentam ir vėl stojamės ant kojų. O kai ateina laikas ir mūsų „viza“ šiam pasauliui baigiasi – iškeliaujam... Kur? Nežinau...“

Labai vizualus, estetiškas spektaklis „Lėlės“ teatro repertuare, pasak aktoriaus Deivio Sarapino, išsiskiria tuo, kad Didžiojoje šio teatro scenoje tokios mažos lėlės dar nebuvo. Tačiau žiūrovams ji puikiai matosi. Ir tam labai svarbus tampa spektaklio apšvietimas. Kaip teigia aktorius, kūrybinio proceso metu „režisierė, kaip ir visa komanda, su lėle dirbo labai skrupulingai, iki pačių smulkiausių detalių. Jautėsi ypatinga šios režisierės mokykla. Niekam nebuvo leista atsipalaiduoti, dirbome intensyviai ir produktyviai. Žinoma, būta ir kūrybinių ieškojimų, prie kurių prisidėjo visi.“

Jūratės Trimakaitės kūryba lietuvių publikai jau pažįstama. Klaipėdos lėlių teatre 2015 m. ji pastatė spektaklį „Kas tu?“, be to, Lietuvoje buvo parodyti ir jos darbai „1 for 2“, „Neišvengiami žvėrys“, „Mirtis? Aš ja netikiu“.

Spektaklis „Kryptis“ Vilniaus teatro „Lėlė“ Didžiojoje scenoje vyks spalio 27 d. 18:30 val.

„Kryptis“. D. Matvejevo nuotr.
„Kryptis“. D. Matvejevo nuotr.
„Kryptis“. D. Matvejevo nuotr.
„Kryptis“. D. Matvejevo nuotr.