7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: LNDT inf

LNDT inf

Gegužės 20 dieną Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaroma menininkių grupės „Baltos kandys“ paroda „Rytai Vakaruose“

Gegužės 20 dieną Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaroma menininkių grupės „Baltos kandys“ paroda „Rytai Vakaruose“

Paroda „Rytai Vakaruose“ – meno grupės „Baltos kandys“ kūrybos pristatymas Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje. Tai pirmas kartas Lietuvoje, kai visa apimtimi eksponuojamos aštuonios instaliacijos, kuriose susipina tekstilės, fotografijos, vaizdo ir performanso menai.

Kūrinio „Spartakas“ fragmentai. Fotografas Modestas Ežerskis
Kūrinio „Spartakas“ fragmentai. Fotografas Modestas Ežerskis
LNDT inf

Ar galima neštis namus su savimi – klausia teatro kūrėjai

Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje gegužės 24 d. įvyks antroji šių metų Jaunųjų kūrėjų programos konkurso laimėtojų premjera. Spektaklį-instaliaciją „Shell-ter“ kuria performanso ir videomeno kūrėja iš Niujorko Monica Duncan ir choreografas, šiuolaikinio teatro kūrėjas iš Lenkijos Romuald Krężel, reziduojantis Berlyne.

Romuald Krężel ir Monica Duncan. LNDT nuotr.
Romuald Krężel ir Monica Duncan. LNDT nuotr.
Spektaklio „Virimo temperatūra 5425“ kūrybinė grupė. D. Matvejevo nuotr.
Spektaklio „Virimo temperatūra 5425“ kūrybinė grupė. D. Matvejevo nuotr.
LNDT inf

Lietuvos nacionalinio dramos teatro „Tartiufas“ išvyko į Avinjoną

Ankstų sekmadienio, liepos 15 dienos, rytą Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorių grupė ir būrys techninių bei spektaklių aptarnavimo darbuotojų išvyko į Avinjoną, kur liepos 17 d. pradės penkių Molière’o komedijos „Tartiufas“ spektaklių seriją. Šis Oskaro Koršunovo režisuotas spektaklis įtrauktas tarptautinio Avinjono festivalio pagrindinę programą.

 

Festivalis, įkurtas 1947 metais žinomo prancūzų aktoriaus ir režisieriaus Jeano Vilaro, šiandien vertinamas kaip pats svarbiausias šiuolaikinio teatro forumas visame pasaulyje. Kiekvienų metų liepą Avinjonas, pietryčių Prancūzijos miestas, kuriame gyvena arti šimto tūkstančių gyventojų, virsta milžinišku miestu-teatru su daugybe scenų pačiose įvairiausiose vietose.

 

Festivalio vadovą skiria festivalio taryba, jį tvirtina Avinjono meras ir Prancūzijos kultūros ministerija. Festivalio meno vadovas atsakingas už meninę šio didžiulio renginio koncepciją, kurią privalo gerbti visos bet kokių politinių pakraipų viešosios institucijos.

Oficialus Avinjono festivalio 2018 m. leidinys. LNDT nuotr.
Oficialus Avinjono festivalio 2018 m. leidinys. LNDT nuotr.
Oskaras Korsunovas Avinjone. Nuotrauka iš asmeninio archyvo
Oskaras Korsunovas Avinjone. Nuotrauka iš asmeninio archyvo
Scena iš spektaklio „Tartiufas“. D. Matvejevo nuotr.
Scena iš spektaklio „Tartiufas“. D. Matvejevo nuotr.
„Tartiufas“ oficialiame Avinjono festivalio leidinyje. LNDT nuotr.
„Tartiufas“ oficialiame Avinjono festivalio leidinyje. LNDT nuotr.
LNDT inf

Netikėti Šalčininkų atradimai – naujame LNDT spektaklyje

„Ką žinote apie Lietuvos periferiją? Kada ten buvote? Ką girdėjote apie Šalčininkus ir Šalčininkų rajoną? Sakote, ten visi kalba lenkiškai ir valdo lenkų partija? Ten pasienis, taip pat ir kontrabanda? Daug baltarusių. Kas dar?“ – klausia naujo Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklio kūrėjai.

 

Pirmasis 2018 metų LNDT spektaklis „Nežinoma žemė. Šalčia“ kvies trumpam nusikelti į daugybe mitų ir stereotipų apaugusį, pasienyje įsikūrusį Šalčininkų miestą. Spektaklio režisieriui Jonui Terteliui tai – ne pirmas bandymas atrasti periferijoje slypinčias autentiškas istorijas ir perkelti jas į sceną: jo kartu su kūrybine grupe praėjusį sezoną LNDT pristatytas spektaklis „Žalia pievelė“ atskleidė, kuo gyvena uždaromos Ignalinos atominės elektrinės darbuotojai ir Visagino gyventojai. LNDT dokumentinio teatro debiutas „Žalia pievelė“ sulaukė labai palankių kritikų vertinimų ir gerų žiūrovų atsiliepimų. „Nežinoma žemė. Šalčia“ yra kuriamas panašiais principais, t. y. dramaturginė medžiaga renkama klausant autentiškų vietinių gyventojų pasakojimų, rengiant kūrybines dirbtuves su vietos bendruomene. Vis dėlto nuo „Žalios pievelės“ naujasis spektaklis skirsis tuo, kad scenoje bus ne pasakojamas istorijas išgyvenę žmonės, o aktoriai. Naujausioje LNDT premjeroje vaidins Gailė Butvilaitė (vaidinanti Eglę „Išvaryme“), Airida Gudaitė (šokėja, choreografė, apdovanota „Auksiniais scenos kryžiais“ už šokio spektaklius „Kelionė namo“ ir „Žaidimas baigtas“), Laurynas Jurgelis (vaidinanti Romeo spektaklyje „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“), Miglė Polikevičiūtė (vaidinanti Dorą ir Rachelką spektaklyje „Mūsų klasė“ bei Agniešką „Trijose seseryse“) ir Oskar Vygonovski (žinomas iš spektaklių „#beskambučio“ bei „Jelizaveta Bam“).

 

Rinkti medžiagą spektakliui režisierius Jonas Tertelis, tekstų kūrėjai Andrius Jevsejevas ir Eglė Vitkutė, scenografė Paulė Bocullaitė bei spektaklio vadybininkė Agnė Pulokaitė Šalčininkuose pradėjo 2017 metų rudenį. Į kvietimus ateiti į kūrybines dirbtuves, pasakoti apie savo miestą, šalčininkiečiai iš pradžių reagavo vangiai (lygiai taip pat kaip ir Visagine), tačiau pradėjus megzti tikslinius kontaktus, kūrybinis procesas įsibėgėjo.

Jonas Tertelis su „Žalios pievelės“ dalyviais. D. Matvejevo nuotr.
Jonas Tertelis su „Žalios pievelės“ dalyviais. D. Matvejevo nuotr.
LNDT inf

Paskutinė LNDT sezono premjera „Timonas“ – apie išlaisvėjimą nuo turtų


Gegužės 19 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) Mažojoje salėje įvyks paskutinė 76-ojo sezono premjera. Spektaklį „Timonas“ pagal Williamo Shakespeareʼo pjesę „Timonas Atėnietis“ pristatys jauna režisierė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos režisūros ketvirtakursė Kamilė Gudmonaitė. Ji 2014 m. LNDT debiutavo spektakliu „Sapnas“ pagal to paties pavadinimo Augusto Strindbergo pjesės ištraukas.


„Nors pjesėje kalbama apie pinigus ir keliamas klausimas, ar egzistuoja žmonių tarpusavio santykiai, negrįsti asmenine nauda, man, visų pirma, tai kūrinys apie universalios, amžinos meilės paieškas, žmogaus, nusivylusio susvetimėjusiu ir pinigams tarnaujančiu pasauliu, tikrosios meilės atradimą. Tai žmogaus išlaisvėjimo istorija. „Timonas“ – tarsi archetipinė pasaka apie nūdieną, šiandienos mitas apie priklausomybę, laisvę ir meilę“, – sako režisierė.

 

Spektaklio „Timonas“ repeticija. T. Ivanausko nuotr.
Spektaklio „Timonas“ repeticija. T. Ivanausko nuotr.
LNDT inf

Prasidėjo „Oidipo mito“ repeticijos

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre prasidėjo antrosios 76-ojo sezono Didžiosios salės premjeros repeticijos. Spektaklį „Oidipo mitas“, atskleidžiantį Tėbų karaliaus Labdako šeimos prakeikimą, kuria režisierius Gintaras Varnas. Spektaklyje pagrindinius veikėjus vaidins Valentin Novopolskij, LNDT trupės nariai Arūnas Sakalauskas, Vytautas Anužis, Nelė Savičenko ir pradedantys aktoriai. „Oidipo mito“ premjera LNDT Didžiojoje salėje įvyks balandžio 29 dieną.

 

Labdakidų šeimos – Tėbų karaliaus Labdako palikuonių – prakeikimas yra vienas svarbiausių antikinių Graikijos mitų, taip pat laikomas ir dalimi viso teatro ištakų. Trys didieji graikų tragikai Sofoklis, Euripidas ir Aischilas parašė kūrinių apie šiuos mitinius asmenis. „Oidipas Karalius“, „Septynetas prieš Tėbus“, „Foinikietės“ ir „Antigonė“, vokiečių dramaturgo Johno von  Düffelio sujungti kartu, sukuria Oidipo karaliaus (akt. Valentin Novopolskij), jo besivaržančių sūnų Eteoklio ir Polineiko, dukterų Antigonės ir Ismenės šeimos sagą. Šioje valdovų šeimos sagoje vaizduojamos jų nesėkmės, ydos, žlugimas, čia smurtas gimdo smurtą, galia kelia pavydą, o baimė maitina baimę. Netgi Kreontas (Arūnas Sakalauskas), gudrus politikas-patarėjas, visą laiką buvęs „antru-trečiu“, o galiausiai sėdęs į sostą, padaro tragišką klaidą ir sulaukia atpildo – netenka artimiausių žmonių ir sunaikina miestą, kurį turėjo apsaugoti.

D. Matvejevo nuotr.
D. Matvejevo nuotr.
LNDT inf

LNDT skelbia pjesių konkursą jauniesiems kūrėjams

Lietuvos nacionalinis dramos teatras skelbia atvirą jaunųjų kūrėjų dramaturgijos idėjų konkursą, kuriam paraiškas galima teikti iki kovo 15 dienos. Dalyvių pateiktas pjesių idėjas vertins kompetentinga komisija, o trims geriausiems autoriams bus suteikta galimybė su garsiais dramaturgais Piotru Gruszczynskiu (Lenkija) ir Sigitu Parulskiu kurti pjesę, vėliau gal išvysti ją Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje. Šių metų konkurso tema – mitas. 


Jaunieji autoriai šiemet savo būsimųjų tekstų pagrindu kviečiami rinktis mitą (gr. μύθος, pasakojimas, padavimas) ir pasitelkiant klasikinės literatūros kūrinius ar šiuolaikines mito interpretacijas konstruoti autentišką pasakojimą geriau ar mažiau žinomais siužetais bei plėtoti savo idėją kūrybinėse dirbtuvėse. Rašantiesiems siūloma per konkrečius mitologinius personažus ar žinomų mitų naratyvus perteikti šiandieninės tikrovės atspindį. 

 

D. Matvejevo nuotr.
D. Matvejevo nuotr.