Fotografija

3xpozicija.lt: kviečia braižyti Lietuvos fotografijos žemėlapius

Naujas kolektyvinio meno projektas

Vytautas Michelkevičius

iliustracija

Prasideda projektas „Lietuvos fotografijos žemėlapiai“, dar kitaip vadinamas „foto-, karto-, istoriografijos“. Juo siekiame re-, de-, perkonstruoti Lietuvos fotografijos archyvą ir istoriją pasitelkdami žemėlapių kūrimo strategijas. Tai ne tiek mokslinio pobūdžio projektas, ieškantis objektyvios tiesos, kiek meninis tyrimas, virsiantis daugybe įvairialypių pasakojimų ir vizualizacijų.

Projekto pradžia – tinklaraštyje [weblog] www.3xpozicija.lt/kartografija, pabaiga – dviejose parodose ir knygoje-kataloge 2007 metų gruodžio mėnesį. Projekte dalyvauja ne tik iniciatoriai, bet ir visi norintys bei prisijungę internete.

Projektas funkcionuoja kaip tęstinis meninis tyrimas, generuojantis daugiau klausimų nei atsakymų, ir apibūdinamas šiais raktažodžiais: archyvas, poistorė, postmodernybė, kartografija, chronografija, laiko reprezentacija, laikiškumas, periodizacija, stilizacija, istoriografija, informacijos vizualizacija, tinklai, sąryšiai/sąsajos, ideologija, kontekstualizacija, atvaizdavimas, psichogeografija, kultūrinė atmintis, fotografinė atmintis, idėjų žemėlapiai, idėjų topografija, istorijos filosofija, istorijos konstravimas, naratyvų kūrimas, istorijos kalbantysis, stilių genealogija.

Projekto vizuali forma bus sudaryta iš fotografijos žemėlapių, foto grafijos archyvų, videoarchyvų ir instaliacijų dviejose galerijose. „Prospekto“ galerijoje planuojama žemėlapių instaliacija, tuo tarpu Vilniaus fotografijos galerijoje jauni menininkai ir fotografai, peržaidę minėtus raktažodžius, sukurs tai vietai specifinį meno kūrinį.

Žemėlapių kūrimo strategijos

Žemėlapis, kartografija pasitelkiami kaip meninio tyrimo įrankiai, o fotografijų ir idėjų archyvas – kaip duomenų bazė projektui. Archyvas yra drauge ir begalinis, ir labai ribotas. Jį plečia elementų skaičius, tačiau riboja geografinė vieta. Archyvas apima visas kada nors Lietuvoje (arba lietuvių) padarytas fotografijas.

Mes mėginame įvairiais būdais pajusti Lietuvos fotografijos žemėlapio aktyvias ir pasyvias zonas. Vienas jų yra Lietuvos fotografijos raidos lyginimas su pasauliniu kontekstu, kitas – su meno idėjų kontekstu. Žvelgdami iš skirtingų kampų norime atsakyti į klausimus:

– Kas yra meninis tyrimas ir kokią teisę/galią jis turi permąstyti ir peržaisti idėjų istoriją?

– Kaip žemėlapių kūrimo strategijos ne tik leidžia vizualiai reprezentuoti idėjas, sąryšius, kontekstus, bet ir tampa įrankiu jiems atrasti, suprasti ir perkurti?

Žemėlapis funkcionuoja ne tik kaip vizuali projekto forma, bet ir kaip metafora, leidžianti pasinerti į fotografijos archyvą, jame atrastas idėjas ir jas vienijančius ar priešinančius sąryšius.

Archyvo atvėrimo ir komponavimo strategijos

Archyvą planuojame atverti parodose per idėjų kartografiją. Pirmiausia norime perprasti fotografijos temas, stilius, žanrus, idėjas, varomąsias jėgas, kūrėjus, o tuomet mėginti visa tai konceptualizuoti ir jungti tarpusavyje bei braižyti jungčių vaizdinius – žemėlapius. Koncepcijų žemėlapiai padės ne tik pavaizduoti žinių sankaupas, susijusias su projekte keliamais klausimais, bet ir suteiks tai medžiagai vizualią formą, pateisinamą ir savaime estetišką.

Archyvu projekte vadinamas fotografijų, tekstų, įrašų ir kt. rinkinys, turintis du perskaitymo būdus: galima arba sekti autoriaus suformuotu naratyvu, arba kurti savo pasakojimą iš esamų elementų ir ryšių. Pats paprasčiausias pavyzdys būtų keliasdešimties fotografijų, sudarančių vientisą mozaiką, eksponavimas ant vienos plokštumos: menininkas gali pateikti vieną jų supratimo kelią (eiliškumą), paremtą vienokiais ar kitokiais kriterijais, o žiūrovas gali susidėlioti asmeniškus fotografijų skaitymo takelius.

Istorijos konstravimas vs. istorijų pasakojimas

Projektas nesiekia konstruoti istorijos, jis tiesiog pasakoja istorijas apie Lietuvos fotografiją. Kiekvienas sukurtas žemėlapis ar kitokia vizualizacija pasakos arba asmeninę (autoriaus), arba kolektyvinę istoriją. Istorijos, kaip fragmentų lipdinio, o ne vienos linijos, traktavimas leis kurti daugiasluoksnes realias ir fikcines istorijų sankaupas.

Projekte keliame klausimus ir ieškome atsakymų į jau iškeltus:

– Kaip gimsta istorija ir kokį vaidmenį šiame gimimo procese atlieka individas, bendruomenė, institucija?

– Kas ir kaip kuria (kūrė) Lietuvos fotografijos istoriją?

– Kokiais vizualiniais, tekstiniais, garsiniais ženklais ši istorija „įtekstinama“ dabar?

– Kokią savo fotografijos istoriją aš, žvelgiantis iš čia ir dabar, galiu nubraižyti?

– Kaip vaizdai kuria istoriją ir kaip istorija kuria vaizdus?

Knyga-katalogas

Galutiniu projekto rezultatu taps knyga, atliekanti dvi funkcijas: pirma, straipsnių rinkinio, kuriame menotyrininkai, istorikai, sociologai, filosofai ir eseistai aptars nagrinėjamas problemas ir sudarys platesnį kontekstą projektui, antra, parodos katalogo, dokumentuojančio parodą ir kūrimo procesą. Kviečiame visus rašančius prisijungti siūlant temas ir esė knygai.

Viešasis kuravimas ir dalyvavimas

Projektas ir paroda (kaip ir pernai vykęs [email protected]) prasideda anksčiau, nei atsidarys paroda galerijoje. Jau nuo rugpjūčio mėnesio internete kaupiamas projekto tekstų ir vaizdų archyvas bei nagrinėjama ir diskutuojama projekto problematika. Interneto puslapis yra ir projekto kontekstas, kuris padeda rinkti nuorodas į tekstus ir meninius projektus, nagrinėjančius archyvus, istoriją, žemėlapių kūrimo strategijas ir t.t.

Kviečiame menininkus, dizainerius, fotografus, kartografus, menotyrininkus, istorikus, filosofus ir visus kitus norinčius prisijungti, skaityti, rašyti ir siūlyti idėjas žemėlapiams ar tiesiog pačių sukurtus žemėlapius projekto tinklaraštyje http://www.3xpozicija.lt/kartografija arba el. paštu [email protected].