Knygos

Artojiška erotika

Algio Griškevičiaus fotografijų paroda ir astrologinis kalendorius

Ieva Dilytė

iliustracija
Algis Griškevičius. „Šaulys“. 2006 m.

Neapsirikite. Tai ne dar vienas Rimanto Dichavičiaus fotografijų albumas (nors panašumo esama), tai visai kas kita. Tai – naujas kalendorius, iliustruotas tapytojo Algio Griškevičiaus fotografijomis su Juozo Erlicko astrologinėmis prognozėmis kitiems (asilo?) metams. Žvėrių nuotraukose daug, tiksliau, žmogžvėrių, nors žmogus šiuo atveju būtų per daug „universali“ ir todėl tuščia kategorija. Nes kūnas, kuris yra pagrindinis fotografijų veikėjas, dar kūdikystėje yra įvertinamas ir priskiriamas kuriai nors lyčiai: vyriškajai arba moteriškajai. Taip, kartais sakoma: „žmogaus kūnas“, tik kažkodėl tokiais atvejais dažniausiai numanomas vyriško (toks tvirtas, mieželaitiškai krasauskiškas) kūnas.

Taigi fotografijose daugiausia matome vyrų kūnų, moterų čia tik kelios: viena surištomis kojomis guli užsisvajojusi su grėsmingu pjautuvu, pritvirtintu prie kojų, kita įsitaisiusi valdinga poza, ant juosmens užnerta virve, trečia išvis be galvos, stovi įsirėmusi į vyruko užpakalį. Ir dar pora nepatogiai guli išsirietusios ant siauro tiltelio. Moterys čia lyg ir kokios protokiborgės, kurių kūnai transformuojasi į keistus ankstyvosios agrarinės technikos įrankius: pjautuvus, dalgius, peilius ar medines groteles. Ir ką gi žada toks vaizdelis?

Štai liūtės, atrodo, kitais metais mes visas atkinsono, parkinsono ir kitokias dietas, nes pagaliau visi patikės rubensiškomis formomis. Išdidi valdinga povyza, visa matantis ir kontroliuojantis žvilgsnis ir prabangi plaukų kupeta dar nereiškia, kad išstumsite iš savo aplinkos įžūliuosius. Kas nors gali bandyti prisėlinti iš užnugario ir užnerti jums storą riebią virvę. Būkite budrios, liūtės! Žuvys jausis tarsi ištrauktos iš vandens. Ir niekur nuo to nepabėgsite, nes vietoj kojų turite uodegą. Jei sumanysite šokti nuo tilto, neskubėkite, draugė jus tikrai išklausys. Kitais metais skorpionėms suriš kojas ir atims balsą. Galėsite gelti, bet tyliai. Šaulys, atrodo, bandys sugriauti mitą ir įrodyti, kad moteris gimė ne iš Adomo šonkaulio, bet iš jo sėdynės. Jums, šauliai, metai bus geri, jei ir toliau jūsų pati stovės keturiomis, slėps galvą jums už nugaros, išliks tokia pat sveika ir krūtinga ir, žinoma, jei šaudysite ne pro šalį. Žiūrėkite, kokį įspūdingą ginklą ten šitiek laiko slėpėte. Mergelės bus linkusios susidvejinti. Įsivaizduokite, gimti vyru horoskopais šventai tikinčioje visuomenėje ir visą gyvenimą būti vadinamam mergele. Tačiau mergelės pagaliau pripažins ir išreikš savo slaptąsias asmenybės ypatybes ir savo moteriškumą, todėl miškuose gali pagausėti vidutinio amžiaus nuogalių, atliekančių keistus pagoniškus ritualus prie vandens.

Ir taip toliau...

Nors čia ir ne R. Dichavičiaus gražuolės, juntamas tas pats vyriškas žvilgsnis. Moterimis čia grožimasi: jos putlios ir lieknos, sultingų formų ir dailių išlinkimų, svajingos ir tvirtos, supančiotos ir todėl nepavojingos. O ką gi autorius siūlo mano moteriškam žvilgsniui? Kaip galiu žavėtis vyru, kuriam ne tik ant pakaušio, bet ant viso kūno auga ragai, kuris grasina pasikarti lauko vidury, kuris savo vyriškumą slepia po milžinišku arbaletu, kuris draugiškai liečia tik savo brolį dvynį, o prausiasi tik akivaruose ir balose? Tuo čia ir užsiima tuklūs, kresni, plačiapečiai siauraklubiai, šiaurietiškai išbalę, beplaukiai vyrai, lietuviško lapuočių miško ar Aukštaitijos pievų fone atliekantys įvairius kūniškus veiksmus dažniausiai vienas su kitu. Artojišką homoerotiką konceptualizuoja tik šmaikščios Erlicko pranašystės kiekvienam iš trylikos (taip taip!) ženklų.

Apskritai šis Griškevičiaus vaizdo ir Erlicko teksto produktas tampa savikritišku kūriniu apie vyriškumą ir vyriškumo mito griūtį. Iš karto į galvą ateina suomių režisieriaus Aki Kaurismäki „nevykėlių trilogija“ kine arba kai kurie Jevgenijaus Griškoveco monospektakliai teatre.

Griškevičiui fotografui pasisekė, kad įkalbėjo liaudies klasiką pažerti keletą perlų. Ironiškos prognozės – kaip pirštu į akį, o jeigu nepavyks pasijuokti iš savęs, tai astrologo Erlicko pranašystes (kurios iš tiesų yra skirtos vyrams) visada galima dedikuoti savo buvusiajam.