Muzika

Japonijos fondo dovana melomanams

anonsai

Lapkričio 29 d. 19 val. koncertu „Taip plaka Japonijos širdis“ užbaigiamas kultūros renginių ciklas, skirtas Japonijos ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 15-osios metinėms. Šį nemokamą koncertą Kongresų rūmuose Lietuvos melomanams dovanoja Japonijos fondas.

Kongresų rūmus užlies japonų tradicinės ir šiuolaikinės muzikos melodijos ir ritmai, virtuoziškai atliekami jaunų, bet jau pripažintų Japonijos muzikantų, grojančių tradiciniais instrumentais – tsugaru shamisen (liutnia), wadaiko (japonų būgnai), shinobue ir shakuhachi (fleitos).

Koncerte skambės žinomų japonų liaudies dainų aranžuotės, originalios kompozicijos ir improvizacijos. Tokią įvairiapusę programą lėmė aukštas atlikėjų profesionalumas, kūrybiškumas ir plačios japonų muzikos instrumentų techninės galimybės.

Vilniuje koncertą ves ir ansambliui vadovaus Yutaka Oyama (g. 1981), kartu su kitais dviem atlikėjais atstovaujantis prieš keturiasdešimt metų įkurtai „Oyama tsugaru shamisen“ mokyklai. Yutaka Oyama yra trečiasis mokyklos vadovas, Japonijos nacionalinės muzikos asociacijos konkursų laureatas. Jis aktyviai populiarina japonų liaudies muziką, daug koncertuoja Japonijoje ir užsienyje su įvairios sudėties ansambliais, atlieka įvairių žanrų muziką, rengia eksperimentinius muzikos projektus, dalyvauja TV laidose. Pastaruoju metu daug koncertuoja su savo įkurta ir jau spėjusia išpopuliarėti gitarų ir būgnų grupe „Soothe“.

Dažni Yutaka Oyama koncertų partneriai yra būgnininkai Ryohei Kato (g. 1978) ir Takuya Kato (g. 1980). Jie, dar būdami moksleiviais, įkūrė grupę „Kosui“ ir daug koncertavo visoje Japonijoje. Nuo 2002 m. Takuya Kato kaip profesionalus atlikėjas groja mušamųjų ansamblyje „Tokyo dageki dan“, taip pat užsiima pedagogine veikla, kuria kompozicijas japonų būgnams (dvi jų – ritmišką „Laiko bėgimas“ ir energingą „R.T.“ išgirs ir lietuvių publika). Pastaruoju metu koncertuoja su savo įkurta grupe „Dado gokoro“. Ryohei Kato yra daugelio konkursų laureatas, aktyviai dalyvauja muzikiniuose renginiuose su kitais japonų tradicinių instrumentų atlikėjais.

Koncerte dalyvaus ir fleitininkė Makiko Ishitaka, grojanti japonų skersine fleita shinobue ir išilgine fleita shakuhachi. Ji atliks vieną solinį kūrinį, o finale įsilies į ansamblį grojant įspūdingą kompoziciją „Vėjas“.

Koncerto išvakarėse planuojamas japonų muzikų susitikimas su B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos moksleiviais. Susitikimo metu bus pasakojama apie japonų instrumentus, demonstruojami įvairūs grojimo tsugaru shamisen būdai, drauge improvizuojama.

Gabija Žukauskienė