Kinas

„Tindirindžio“ laureatai

kronika

iliustracija
„Perlinis žmogus“

Spalio 19–22 d. Vilniuje jau 4-ą kartą vykusio tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis ’06“ konkursinėje programoje buvo parodyta per 260 trumpametražių ir 3 pilnametražiai filmai, ją vertino 9 savo sričių profesionalai iš visos Europos. Festivalis pateikė netikėtumų ne tik vertinimo komisijai, bet ir apdovanojimų laimėtojams.

Didysis prizas, juodasis „Stiklo riešutas“, vienbalsiai paskirtas britų režisierės Joannos Quinn trumpametražiam animaciniam filmui „Svajonės ir troškimai – šeimos ryšiai“ (2006). Žiuri įvertino filmo pieštinę animaciją, scenarijų, techniką, muziką ir ypač humorą pasakojant apie energingą ir itin monumentalių formų svajotoją Berilę, kuri įsigijusi vaizdo kamerą pasišauna nufilmuoti savo draugės Mendės vestuves.

„Stiklo riešuto“ apdovanojimas už geriausią lietuvišką filmą atiteko šių metų Vilniaus dailės akademijos diplomantui Martynui Dyšai už netikėtą, juokingą ir net filosofišką filmą „Metinės“ apie žmogaus ir kiaulės draugystę. Filmas taip pat nominuotas bendram septynių animacijos festivalių prizui ANOBA (Award of Nordic and Baltic animation festivals). Tai naujai įsteigtas danų, švedų, suomių, norvegų, latvių, estų ir lietuvių festivalių organizatorių prizas, kurio nominantai renkami kiekvienos šalies festivalyje. Šių metų pabaigoje pirmą kartą paaiškės laureatas.

iliustracija
„Sub Rosa“

„Stiklo riešutas“ už geriausią bendros programos trumpametražį filmą paskirtas kroatų filmui „Sub Rosa“ (2004, Kroatija, rež. Katja ir Nikola Šimunič). Filmas dedikuotas kompozitorei Dorai Pejačevič ir jos kūriniui „Mano knygos įrašas“. Kūrėjai siekia atskleisti tai, kas muzikoje visada paslėpta „sub rosa“. Tai elegantiškas, grakštus, muzikalus animuotas pasakojimas.

„Stiklo riešutas“ už geriausią filmuką vaikams „Alavinis kareivėlis“ (2004, Danija) bus įteiktas arabų kilmės režisieriui Moayadui Fahmi.

iliustracija
„Svajonės ir troškimai – šeimos ryšiai“

„Stiklo riešutas“ už geriausią filmą suaugusiems paskirtas olandų režisieriams Michaeliui Pfefferiui ir Uri Kranot už filmą „Dievas su mumis“ (2005). Pablo Picasso tapybos „Gernikos“ įkvėptas filmas pasakoja apie Izraelio ir Palestinos konfliktą.

„Stiklo riešutas“ už geriausią eksperimentinį filmą iškeliavo į Taivaną. Jis skirtas režisieriui Chunfu Ma už filmą „Eliksyras“ (2005, Taivanas) apie veido jaunėjimo problemas. „Stiklo riešutas“ už geriausią animacinį filmą jaunimui paskirtas prancūzų Maxime’o Leduco, Michelio Samretho ir Martino Ruyant’o filmui „Pabaiga“ (2005). Specialusis „Stiklo riešuto“ prizas jaunimui atiteko australų režisieriui ir animatoriui Sejongui Parkui už filmą „Berniuko gimtadienis“ (2004, Australija).

iliustracija
„Ichtys“

Taip pat buvo paskirti penki specialieji diplomai. Jais apdovanoti: Jūratės Leikaitės filmas „Marti iš jaujos“ (2006, Lietuva) už originaliai pateiktą tautinę temą; Algirdo ir Aurikos Selenių filmas „Čigonas ir drakonas“ (2006, Lietuva) už folklorinės temos meninę išraišką; Rao Heidmetso filmas „Perlinis žmogus“ (2006, Estija) už išraiškingą animaciją; Mareko Skrobeckio filmas „Ichtys“ (2005, Lenkija) už originaliai perteiktą istoriją tradicinėmis priemonėmis; Aleksejaus Turkuso filmas „Audronaša“ (2004, Rusija) už originalią klasikinės literatūros animaciją.

Sėkmingai pasibaigus šiųmetiniam „Tindirindžiui“ lieka laukti kitų metų ir ištikimų žiūrovų – mažų ir didelių,vertinančių ne tik „žaislinį“ ar pasakišką animacijos meną, bet ir jos kūrėjų profesionalų originalumą ir meniškumą.

Rasa Gečaitė