Muzika

Pianistų ansamblių varžytuvės

Penktam Kauno tarptautiniam fortepijonų duetų konkursui pasibaigus

Vilma Rindzevičiūtė

iliustracija
B grupės dalyviai su žiuri nariais po koncerto M. Žilinsko dailės galerijoje

Rugsėjo 26 – spalio 2 d. įvyko jau penktas Kauno tarptautinis fortepijonų duetų konkursas. Jį organizavo Lietuvos fortepijono pedagogų asociacija (Lietuvos EPTA) drauge su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Kauno fakultetu. Renginio globėja buvo Kauno miesto savivaldybė. Konkurse varžėsi 22 ansambliai iš Baltarusijos, Kinijos, Pietų Korėjos, Latvijos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Lietuvos. Konkurso renginiai pasklido po įvairias Kauno miesto sales. Spalio 1 d. M. Žilinsko dailės galerijoje surengtas konkurso dalyvių koncertas, skirtas pasaulinei muzikos dienai paminėti, o šio kūrybinio forumo kulminacija tapo iškilminga konkurso uždarymo ceremonija, spalio 2 d. įvykusi Kauno muzikiniame teatre. Konkurso dalyvių perklausos vyko LMTA Kauno fakulteto koncertų salėje.

Atlikėjus vertino pripažinti fortepijonų dueto žanro atlikėjai ir pedagogai: žiuri pirmininkas – LMTA prof. Kęstutis Grybauskas, nariai – prof. Sigrid Lehmstedt (Vokietija), prof. Hansas Schickeris (Šveicarija), prof. Hansas-Peteris Stenzlis (Vokietija), prof. Maris Švinka (Latvija), LMTA prof. Veronika Vitaitė, doc. Rūta Ibelhauptienė. Siekta, kad konkursas nebūtų vien tik įtampos kupinos varžybos, o vyrautų šilta ir draugiška atmosfera. Konkurso žiuri stengėsi ne tik išryškinti pačius geriausius fortepijonų duetus, bet ir pastebėti bei paskatinti perspektyviausius atlikėjus.

Konkurso A grupėje rungėsi jauniausieji – iki 11 metų, ir 11–15 metų dalyviai. Malonu buvo sulaukti žiuri komentarų apie aukštą Lietuvai atstovavusių dalyvių ansamblinio grojimo kultūros lygį – tai išties puikus mūsų pedagogų įvertinimas. Geriausiu tarp jauniausių dalyvių pripažintas Taisijos Kuščenko ir Marijos Mumm fortepijonų duetas iš Klaipėdos J. Kačinsko muzikos mokyklos (mok. T. Žagarienė). Šiam duetui skirta I premija. II premiją laimėjo Skaistės Kašėtaitės ir Kornelijos Tunaitytės fortepijonų duetas iš Šilutės muzikos mokyklos (mok. L. Kašėtienė ir L. Tunaitienė). Diplomantų vardus pelnė J. Kačinsko muzikos mokyklos moksleiviai Ani Albertjan ir Klimentas Jaremčiukas (mok. T. Žagarienė), Robertos Kukytės ir Mato Misevičiaus fortepijonų duetas iš Kauno A. Kačanausko muzikos mokyklos (mok. K. Žilinskienė ir Z. Juciuvienė) bei Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos moksleivės Paola Elizabeta Hermansson ir Karolina Urbanovič (mok. O. Syčeva).

Tarp 11–15 metų amžiaus dalyvių geriausiu buvo pripažintas Agnės Radzevičiūtės ir Jūratės Zabitytės fortepijonų duetas iš Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos (mok. V. Lipniagovienė). Šiam duetui skirta Liudos Grybauskienės I premija. Konkurse atsiskleidė graži jaunųjų ansambliečių ugdymo tęstinumo tendencija. Šioje grupėje Latvijos atstovės Lilita Dunska ir Laila Plakane (prof. M. Švinka) dalyvavo jau antrą kartą. 2004 m. joms buvo paskirta III premija, o šiame konkurse, įgijusios meninės patirties, jos pelnė II premiją. III premiją iškovojo jaunosios pianistės iš Baltarusijos – Irina Černiavskaja ir Olga Popova (mok. E. Achremčik ir T. Gradkova). Diplomantų vardus pelnė Lauros Gudaitės ir Mantės Gužėnaitės (mok. A. Kapučinskienė ir J. Sriubiškytė) fortepijonų duetas iš Panevėžio V. Mikalausko pagrindinės mokyklos.

B amžiaus grupė (15–26 metų pianistai) pasižymėjo ne tik gausa (čia konkuravo daugiausia, 11 duetų iš Latvijos, Lietuvos, Rusijos, Ukrainos bei Vokietijos), bet ir meniniu perspektyvumu. Neabejotinu favoritu šioje grupėje tapo seserų Kamillos Souleimanovos ir Sabinos Souleimanovos (prof. H.-P. Stenzlis) fortepijonų duetas, šiuo metu studijuojantis Rostoko muzikos ir teatro akademijoje. II premiją pasidalijo žavus korėjiečių Hee Jin June ir Hyun Joo June (prof. T. Voronina) fortepijonų duetas, studijuojantis Sankt Peterburgo N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje ir Lietuvos atstovės Sonata Alšauskaitė ir Agnė Railaitė-Jurkūnienė (doc. R. Ibelhauptienė). Žiuri, skirdama III premiją net trims duetams, įvertino šių atlikėjų originalumą ir ryškų perspektyvumą. Premijos paskirtos Irinai Voituchovai ir Jekaterinai Dobrovolskajai (prof. M. Černich) iš Rostovo prie Dono muzikos akademijos, Maskvos centrinės muzikos mokyklos prie P. Čaikovskio konservatorijos pianistėms Marinai Kan ir Annai Kavalerovai (prof. N. Bogdanova) bei LMTA III kurso studentėms Giedrei Grubinskaitei ir Giedrei Špečkauskaitei (lekt. V. Rindzevičiūtė). Diplomantų vardus šioje grupėje pelnė Latvijos atstovės – Svetlana Gridjuško ir Tatjana Grigorjeva (prof. L. Lebedeva).

C grupėje dalyvavo jau diplomuoti specialistai nuo 26 metų. Jie varžėsi dviejuose turuose. Šioje grupėje žiuri sprendimu I ir III premijos nebuvo skirtos. II premiją pelnė ukrainiečių Oleksandros Zaicevos ir Dmytro Tavaneco fortepijonų duetas bei Birutės Bizevičiūtės ir Giedrės Gabnytės fortepijonų duetas iš Lietuvos. Malonu, kad Kauno miesto savivaldybė gražiai pagerbė visus konkurso dalyvius. Savivaldybės kultūros ir švietimo komiteto pirmininkas Gediminas Budnikas visiems dalyvavusiems konkurse įteikė Kauno mero p. Arvydo Garbaravičiaus padėkos raštus. Pinigines premijas konkurso laureatams įsteigė Kauno miesto savivaldybė, S. Karoso labdaros ir paramos fondas, V. Landsbergio fondas, „Senukų“ labdaros ir paramos fondas, AB Hansabankas, Valento Vaičiūno įmonė, Lietuvos EPTA, Kauno verslininkas p. Arvydas Žilevičius. Specialiuosius prizus už geriausią privalomo lietuvių kompozitoriaus kūrinio interpretaciją, klasikos epochos kūrinio bei F. Schuberto opuso atlikimą įsteigė Lietuvos muzikų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjungos Kauno skyrius, Muzikos informacijos ir leidybos centras.

Vienas iš pagrindinių šio konkurso tikslų yra inicijuoti naujus ir propaguoti anksčiau sukurtus lietuvių kompozitorių kūrinius fortepijonų ansambliui. Šių metų konkurso dalyviams taip pat buvo privaloma atlikti lietuvių kompozitorių opusus. A grupės dalyviai skambino J. Karoso pjesę „Šokis su lėle“ fortepijonui keturioms rankoms bei L. Povilaičio „Kujaviaką“ dviem fortepijonams. B grupės dalyviai interpretavo V. Bagdono „Akvareles“ dviem fortepijonams, o vyriausieji – R. Žigaičio Sonatiną (transkripcija dviem fortepijonams K. Grybausko). Tikra konkurso puošmena tapo specialiai jam parašytas kompozitoriaus G. Kuprevičiaus Koncertas dviem fortepijonams su orkestru.

Idėja praturtinti konkurso programą nauju lietuvišku kūriniu fortepijonų duetui su orkestru ir surengti jo atlikimo varžytuves prieš dvejus metus kilo šio konkurso meno vadovui prof. K. Grybauskui, kai buvo paskelbta apie Kauno miesto simfoninio orkestro įkūrimą. Kompozitorius G. Kuprevičius entuziastingai palaikė šią idėją ir sukūrė naująjį opusą. Paraiškas dalyvauti šio kūrinio varžytuvėse buvo pateikę ansambliai iš Rusijos, Vokietijos, Lietuvos, tačiau planuotos varžytuvės, neatvykus kitų šalių atstovams, taip ir neįvyko. Puikiai parengęs šį kūrinį lietuvių B. Bizevičiūtės ir G. Gabnytės fortepijonų duetas kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru ir jo vyriausiuoju dirigentu Modestu Pitrėnu konkurso uždaryme įspūdinga premjera pradžiugino Kauno visuomenę, svečius iš užsienio ir pelnytai laimėjo Kauno miesto savivaldybės premiją, skirtą varžytuvių nugalėtojui.