Muzika

Euroradijo koncerte – Onutės Narbutaitės Antroji simfonija

anonsai

Gegužės 6 d. Lietuvos radijas ir Euroradijas transliuos koncertą iš Lietuvos nacionalinės filharmonijos salės. Koncerte skambės Onutės Narbutaitės Simfonija Nr. 2 ir Richardo Strausso kūriniai. Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui (meno vadovas ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas) diriguos Robertas Šervenikas, jam šis lietuvių autorės opusas ir dedikuotas.

O. Narbutaitės Antroji simfonija baigta ir pirmą kartą atlikta 2001 metais. Pasak autorės, kūrinį sudaro dvi visiškai savarankiškos, bet kartu tarpusavy susietos ir viena kitą kontrastingai papildančios dalys – Simfonija ir Melodija. Dalių pavadinimai nusako jų pobūdį.

Simfoniją puikiai įvertino ne tik Lietuvos, bet ir užsienio muzikos žinovai. "Onutės Narbutaitės kūryba įkūnija viską, kas geriausia dabartinėje Rytų Europos muzikoje... Kompozitorė šiandien atrodo esanti viena iš paskutiniųjų patikimų "naujojo romantizmo" idėjos gynėjų", – rašė lenkų kritikas Michałas Mendykas. Anot vokiečių kritiko Albrechto Thiemanno, "tai, ką lietuviškame Vilniuje gyvenanti kompozitorė per pastaruosius 25 metus sukūrė, neabejotinai priklauso originaliausiems, spalvingiausiems ir kartu lengviausiai suvokiamiems mūsų dienų muzikos pavyzdžiams…"

Onutė Narbutaitė – viena žymiausių lietuvių kompozitorių. 1997 m. už oratoriją "Centones meae urbi" ("Skiautinys mano miestui") ji pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją. 2004 m. kompozitorės simfoninis-oratorinis ciklas "Tres Dei Matris Symphoniae" ("Trys Dievo Motinos simfonijos") buvo pripažintas geriausiu metų simfoniniu kūriniu Lietuvos kompozitorių sąjungos konkurse. 2005 m. šiame konkurse geriausiu vėl išrinktas O. Narbutaitės kūrinys – Bavarijos radijo užsakymu parašyta "La barca" dideliam simfoniniam orkestrui. 2005 m. kompozitorei skirta Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija. 2004 m. Paryžiuje vykusioje "Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje" ("International Rostrum of Composers") O. Narbutaitės "Melodija Alyvų sode" simfoniniam orkestrui buvo išrinkta pirmuoju kūriniu rekomenduojamų transliuoti kūrinių devintuke. Autorė yra pelniusi ir keletą kitų reikšmingų apdovanojimų, jos kūriniai nuolat skamba daugelyje koncertų bei festivalių Lietuvoje ir užsienyje.

Antroje Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncerto dalyje skambės Richardo Strausso Simfoninė poema "Mirtis ir pragiedrėjimas" (1889) – A. Schopenhauerio filosofijos įkvėptas, amžinai gyvenimo ir mirties problemai skirtas kūrinys. Taip pat išgirsime didžiųjų pasaulio dainininkių pamėgtą R. Strausso vokalinį ciklą "Keturios paskutinės dainos" sopranui ir orkestrui pagal Hermanno Hesse’s ir Josepho von Eichendorffo eiles. Šis opusas tapo ilgai trukusios kompozitoriaus kūrybos apibendrinimu, orkestrinės instrumentuotės meistro triumfu, kuris skamba tarsi atsisveikinimas. Čia be patetikos ir su šypsena skleidžiama nostalgiška nuotaika: atsisveikinimo skausmas ir mirties nuojauta, o kartu – gyvenimo teigimas ir proto nevaržoma egzistencinė tėkmė. Šį nuostabų vokalinį ciklą atliks talentinga Lietuvos dainininkė Asta Krikščiūnaitė.

LNF inf.