Muzika

Konkursas, skirtas Jonui Žukui

kronika

Balandžio 17–21 d. Vilniaus rotušėje ir Šv. Kazimiero bažnyčioje vyko Jono Žuko vargonininkų konkursas, skirtas šiam žymiam lietuvių vargonininkui, Juozo Naujalio bei Marcelio Dupre mokiniui. Štai ką apie šį vargonininką 1992 m. rašė JAV lietuvių laikraštis "Draugas": "J. Žuko vardas turi būti įrašytas aukso raidėmis į Lietuvos muzikos istoriją. Tai menininkas, turėjęs ryškų talentą ir gilias estetines pažiūras. Jo koncertinis repertuaras apėmė visų epochų vargoninės muzikos kūrinius. Taip pat tai – bene vienintelis improvizatorius lietuvių tarpe ir galbūt vienas iš paskutiniųjų liudininkų apie garsius prieškarinius lietuvių menininkų laikus." J. Žukas (1907–2004) paliko akivaizdų pėdsaką kuriant tarpukario Lietuvos profesionaliąją vargonininkų mokyklą. Deja, 1944 m. jam buvo lemta palikti Tėvynę – pasitraukęs į Vokietiją, vėliau nuo 1949 m. jis gyveno JAV, toliau jau ten garbingai tęsdamas savo profesinę veiklą.

Pirmasis J. Žuko vargonininkų konkursas Vilniuje, globojamas prof. V. Landsbergio, dar tik pradėjo savo kelią kaip kokybiškai naujas edukacinis projektas, kuris, tikėtina, lems nuoseklesnę šiuolaikinės Lietuvos vargonininkų mokyklos plėtotę. Malonu, kad jaunųjų vargonininkų, susidomėjusių šiuo renginiu, atsirado nemažai. Konkurse dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes: A grupėje varžėsi septyni jaunieji vargonininkai iki 18 metų, B grupėje – irgi septyni iki 26 metų. Apskritai dalyvių spektro būta margo – tai moksleiviai ir studentai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės bei užsienyje studijuojantys jaunieji lietuvių vargonininkai.

Vertinti konkurso dalyvių muzikalumo, technikos, stilistinės orientacijos, mokėjimo girdėti vargonų balsus ir kitų dalykų buvo pakviesta solidi tarptautinė žiuri, kurią sudarė Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Švedijos pedagogai bei vargonininkai. Konkurso programa aprėpė bene visas pagrindines epochas, o privalomi kūriniai buvo parinkti iš J.S. Bacho, J. Pachelbelio, J. Naujalio, M. Regerio muzikinio paveldo.

Du abiejų grupių turai baigėsi šv. mišiomis, aukotomis Šv. Kazimiero bažnyčioje už J. Žuką, o po jų įvyko laureatų koncertas. Štai konkurso prizininkai: A grupėje I premija nebuvo skirta, o II pasidalijo du Kauno J. Gruodžio konservatorijos studentai – Vaidas Alaunė ir Povilas Padleckis (abu D. Jatautaitės studentai). III premija atiteko Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivei Karolinai Juodelytei (mokyt. V. Prekerytė). Diplomus gavo pastarosios mokyklos mokinė Simona Liamo (mokyt. V. Prekerytė) ir Ausma Sakalauskaitė iš J. Gruodžio konservatorijos (dėst. V. Survilaitė).

B grupėje I premiją pelnė Zalcburgo "Mozarteum" studentas Vilimas Norkūnas (prof. H. Metzgerio kl.), II – Monika Stasiukėnaitė, Liubeko bažnytinės muzikos studijos auklėtinė (S. Tcherepanovo kl.), o III atiteko Redai Gurklytei, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos I kurso magistrantei (J. Barkauskaitės kl.). Diplomą pelnė Simona Šmigelskaitė, LMTA III kurso studentė (J. Barkauskaitės kl.). Be to, įteikta ir keletas specialiųjų prizų.

Šiam konkursui parengtų programų buvo išties malonu klausytis – jų būta aukšto lygio, sudėtingų, išgirdome ir spalvingą repertuarą, kūrybingas interpretacijas. Tikėkime, kad išsipildys konkurso rengėjų lūkesčiai ir šis konkursas bei jame iškovotos pergalės taps reikšminga, paskatinančia pakopa rengiantis svarbiausiam Lietuvos vargonininkų renginiui – būsimajam Tarptautiniam M.K. Čiurlionio pianistų ir vargoninių konkursui.

Akvilė Kalinaitė