Kinas

Artėja Tarptautinis Berlyno kino festivalis

Paskelbti pirmieji konkurso filmai

Živilė Pipinytė

Vasario 5 d. prasidės 54-asis tarptautinis Berlyno kino festivalis. Pilna jo programa paaiškės tik sausio pabaigoje. Bet jau dabar aišku, kad festivalį atidarys pasaulinė Anthony Minghellos filmo "Šaltas kalnas" premjera. Šis režisierius jau yra pelnęs "Auksinį lokį" už filmą "Anglas ligonis". "Šaltas kalnas" anonsuojamas kaip epas apie Amerikos pilietinį karą, pagrindinius vaidmenis jame kuria Nicole Kidman ir Jude’as Law. Jie taip pat laukiami festivalio atidarymo ceremonijoje. Beje, filmas kurtas Rumunijoje, kur, pasak režisieriaus, dar išliko XIX a. vidurio JAV primenčių peizažų.

Tarp konkursui pasiūlytų filmų – daug pasaulinių premjerų ir garsių vardų. Tai ir Johno Boormano filmas "Country of my Skull", kurio veiksmas nukelia į dramatišką, visą žemyną sukrėtusį Pietų Afrikos Respublikos laikotarpį, kai prieš dešimt metų įvyko laisvi rinkimai, Nelsonas Mandela tapo prezidentu ir buvo įsteigta Tiesos ir susitaikymo komisija. Filmo pagrindas yra Antjie Krog knyga, o pagrindinius vaidmenis kuria Juliette Binoche ir Samuelis L. Jacsonas.

Į devintą dešimtį įkopęs vienas prancūzų Naujosios bangos kūrėjų pristatys politinį trilerį "Triple Agent". Veiksmas nukelia į 1936-uosius, pilietinio karo draskomą Ispaniją, o pagrindinis filmo herojus jaunas rusas pabėga su savo žmona graike į Paryžių. Konkurse taip pat bus parodyti dar dviejų garsių prancūzų režisierių filmai. Tai Patrice’o Leconte’o "Confidences trop intimes" – komedija, pasakojanti apie psichoanalitikus. Jauna šeimyninių problemų turinti moteris supainioja duris ir pataiko ne pas psichoterapeutą, o pas mokesčių patarėją. Kuo tai baigsis, pamatysime. Cedrico Kahno "Feux rouges" – tai 1953 m. parašyto Georges’o Simenono romano ekranizacija.

Visais garbingiausiais Kanų prizais įvertinto graiko Theo Angelopoulosaso filmas "Trilogy I: The Weeping Meadow" – pirmoji epiškai pasakojamos tragiškos XX a. Graikijos istorijos dalis. Ji prasideda 1919 m. Odesoje, į kurią įžengus Raudonajai armijai prasideda graikų bendruomenės egzodas. Regis, šiemet Berlynas persiviliojo ir kitą Kanų numylėtinį – britų režisierių Keną Loachą, kurio filmo "Ae Fond Kiss" veiksmas nukelia į šių dienų Škotiją, Glazgą. Tai meilės istorija, jos herojai – katalikė moteris ir pakistanietis imigrantas.

Pastaraisiais metais jau tapo įprasta, kad festivalis daug dėmesio skiria naujajam vokiečių kinui. Įvairiose festivalio sekcijose žadama parodyti net 56 vokiškus filmus. Konkurse bus parodytas jauno, bet jau spėjusio išgarsėti turkų kilmės režsieriaus Fatiho Akino filmas "Gegen die Wand". Hamburge gimęs ir tebegyvenantis režisierius pasakoja apie jau antrosios turkų imigrantų kartos gyvenimą. Filmo herojė nori pabėgti nuo turkiškų šaknų ir pasiryžta fiktyvioms vedyboms.

1994 m. "Sidabriniu lokiu" buvo apdovanotas amerikiečių režisieriaus Richardo Linklaterio filmas "Prieš saulėtekį". Naujame jo filme "Before Sunset" du ankstesniojo filmo herojai vėl susitinka, tik jau po dešimt metų ir ne Vienoje, o Paryžiuje.

Šiemet Berlyno festivalio žiuri prezidentė bus nuostabi amerikiečių aktorė Frances McDormand, įsiminusi vaidmenimis brolių Coenų filmuose visiems šių kūrėjų gerbėjams, o už filme "Fargo" suvaidintą policininkę apdovanota "Oskaru". Tarp žiuri narių – Šarūno Barto filme "Namai" vaidinusi prancūzė Valeria Bruni-Tedeschi, pati neseniai debiutavusi kaip režisierė, dvidešimt ketverių metų iranietė režisierė Samira Makmalbaf, ne kartą triumfavusi Kanuose ir kituose svarbiausiuose festivaliuose, italų režisierius Gabriele Salvatoresas, gavęs "Oskarą" už filmą "Mediterraneo" ir gerai pažįstamas Lietuvos žiūrovams.

Didžioji festivalio retrospektyva šiemet skirta 7-ojo dešimtmečio amerikiečių kinui, kai į jį įsiveržė nauja karta – Francis Fordas Coppola, Dennisas Hopperis ir kiti garsūs maištininkai. Su jais į kiną atėjo ir naujos idėjos, tuomet jaudinusios seksualinės revoliucijos, gėlių vaikų ir karo Vietname neatpažįstamai pakeistą jaunimą.

Šių dienų jaunimui ir vėl bus skirta bene garsiausia pastarųjų metų Berlinalės iniciatyva – Jaunųjų talentų stovykla (Berlinale Talent Campus). Į ją pakviesta 520 jaunų pradedančiųjų kino kūrėjų iš 84 pasaulio šalių. Tarp jų – ir Ruslanas Korostenskis, ką tik debiutavęs lietuvišku filmu "Tavo veido šviesa". Jaunieji galės susitikti ir dalyvauti garsių kino kūrėjų meistriškumo kursuose, kuriuos sutiko vesti režisieriai Anthony Minghella, Alanas Parkeris, Wimas Wendersas, kitų kino sričių profesionalai. Paskaitas skaitys ir madingi filosofai – slovėnas Slavojus Žižekas ir prancūzas Alainas Badiou. Tačiau, regis, šiemet daugiausia dėmesio bus skiriama garsui kine, nes savo dalyvavimą kūrybinėse laboratorijose jau patvirtino kompozitoriai Zbigniewas Preisneris (K. Kieślowskio trilogija), Davidas Holmesas ("Oušeno vienuoliktukas"), garso dizaineris Walteris Murchas, kurio garso takelis F.F. Coppolos "Šių dienų Apokalipsei" iki šiol laikomas neprilygstamu savo meistriškumu.