Pirmasis

100-osioms spaudos atgavimo metinėms

2004 m. Spaudos, radijo ir televizijos fondo kultūrinės periodikos konkurso rezultatai nustebino ir suglumino – fondo ekspertai bei taryba nusprendė neberemti ketvirtinio meno kultūros žurnalo "Krantai" ir savaitraščio "7 meno dienos".

Kasmet mažėjanti fondo parama šių leidinių egzistavimą apsunkino, tačiau nesinorėjo nutraukti į antrą dešimtmetį įkopusios kultūrinės spaudos tradicijų – "Krantus" 1989 m. su Lietuvos kultūros ministerijos pagalba įsteigė 1995-aisiais tragiškai žuvęs poetas Vaidotas Daunys, "7 meno dienos" nuo 1992 m. tęsia pirmojo Lietuvos kultūrinio savaitraščio, įkurto 1927 m. Kaune, kultūrinę vagą.

Nors augant spaudos išlaidoms leidiniai brango ir skaitytojų kiek sumažėjo, vis dėlto nusistovėjo gana pastovus besidominčiųjų šiais leidiniais būrys – "Krantuose" publikuojamą medžiagą apie tradicinės bei šiuolaikinės Lietuvos ir pasaulio kultūros reiškinius naudoja mokyklų ir gimnazijų vyresniųjų klasių pedagogai, aukštųjų mokyklų studentai, "7 meno dienos" tapo patikimu ir operatyviu Lietuvos ir kitų kraštų kultūrinių įvykių kaleidoskopu bei refleksijų tribūna.

Šie leidiniai – tai beveik ketvirtadalis visos Lietuvos meninį paveldą bei šiuolaikinius procesus nušviečiančios kultūrinės Lietuvos žiniasklaidos, kurio netekus meninės spaudos peizažas gerokai nuskurstų.

Spaudos, radijo ir televizijos fondo konkurso rezultatai tapo žinomi tik 2004 m. sausio 16 d., kai jau buvo įvykusi spaudos leidinių 2004 m. prenumerata. Nutraukus Spaudos, radijo ir televizijos fondo paramą, šių leidinių egzistavimas praktiškai tampa nebeįmanomas, nes paraiškų dėl 2004 m. veiklos ir projektų finansavimo teikimo laikas kituose kultūros fonduose ir programose jau pasibaigęs.

Būtų apmaudu, jei jubiliejiniai lietuviškos spaudos atgavimo metai taptų ir dalies per dešimtmetį suformuotų kultūrinių leidinių praradimo data.

Pagarbiai – Helmutas Šabasevičius, žurnalo "Krantai" vyriausiasis redaktorius