Teatras

Rusų dramos teatre – rusų klasika

anonsas

Rusų dramos teatras sausio 30-ąją parodys dar vieną (šeštąją) premjerą – Nikolajaus Gogolio "Vedybas", kurias repetuoja Sankt Peterburgo teatro akademijos penktakursis režisierius Andrejus Čerpinas.

Su jaunu režisieriumi teatro vadovę Tatjaną Rinkevičienę supažindino Čerpino mokytojas Genadijus Trosteneckis – jo auklėtinis jau buvo įdomiai statęs Gogolio "Lošėjus". Spektaklis Vilniaus rusų dramos teatre – antras šio jauno menininko darbas profesionaliame teatre po pastatymo "Paskutinioji žvaigždė" pagal V. Olišanskio pjesę Astrachanėje.

Čerpinui statant "Vedybas" – "visiškai neįtikimą dviejų dalių įvykį" – talkinanti kūrybinė grupė taip pat yra iš Peterburgo: kompozitorius Nikolajus Morozovas, kostiumų dailininkė Maša Lukka, scenografas Aleksandras Mochovas; spektaklio choreografė Leokadija Dabužinskaitė, o vaidina bene visas Rusų dramos teatro žvaigždynas.

Jaunas režisierius "Vedybas" įsivaizduoja kaip egzistencinę komediją: "žmogus buvo nevedęs, o čia staiga tampa vedusiu – keista." Ką reiškia tas "keistumas", kodėl staiga taip atsitinka, kad "jautiesi vedusiu"? Tai ir bandys aiškintis Gogolio veikėjai, o jiems akompanuos gyvas vestuvių ir laidotuvių pučiamųjų instrumentų orkestrėlis (M.K. Čiurlinio meno mokyklos auklėtiniai).

Anot Čerpino, režisierius yra skulptorius, kurio medžiaga čia – pats Vilnius, Rusų dramos teatro situacija, jo aktoriai; visa tai diktavo naujus sprendimus, kuriuos teko derinti prie trupės ir teatro aplinkos. Čerpinas jau lankėsi mūsų režisierių Nekrošiaus, Tumino, Koršunovo, Marcinkevičiūtės spektakliuose ir apie kiekvieną jų turi savo nuomonę. Jaunam statytojui imponuoja Nekrošiaus genialumas, tačiau jis nesistengia kurti nieko panašaus.

Spektaklis pagal rusų klasikos autorių teatro repertuare neatsitiktinis: anot Tatjanos Rinkevičienės, teatras rengia anketas ir jo žiūrovai ne kartą yra pageidavę daugiau spektaklių pagal rusų klasikos kūrinius. Taip atsirado Gorkio "Vasa", taip – ir Gogolio "Vedybos". Šis spektaklis ne paskutinis – kitą sezoną planuojamas Aleksejaus Tolstojaus "Caras Fiodoras Joanovičius". Teatro vadovė džiaugiasi, kad premjeros vyksta, kaip suplanuota (per metus – du rusų klasikų pastatymai), ir kitąmet taip pat tikisi šešių naujų pastatymų. Tiesa, Kultūros ministerija remia tik du teatro projektus, tad kitiems keturiems tenka rasti savo lėšų – todėl buvo įkurtas Teatro mylėtojų klubas, o jo nariai yra ir vieni iš teatro rėmėjų. Be to, Rusų drama tikisi išsaugoti jaunąją ir į trupės gretas ketinančią įsilieti aktorių pamainą – Dalios Tamulevičiūtės kursą; jo spektakliai jau įtraukti ir į teatro repertuarą.

7md inf.