Muzika

Gimtadienis su "Parsifaliu" ir kt.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras tęsia 15-ąjį koncertų sezoną

iliustracija
M. Raškovskio nuotr.

Ruggiero Leoncavallo opera "Pajacai" nuotaikingai pabaigęs 15-ojo koncertų sezono pirmą pusmetį, Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras netrukus pradės antrąjį. O jo pradžia (sausio 24 d.) bus gana ypatinga, mat sutaps su orkestro švente – 15-uoju gimtadieniu. Visą laiką orkestrui vadovauja nenuilstantis, visada aktyvus, kupinas netradicinių idėjų "orkestro variklis" – Maestro Gintaras Rinkevičius, prie kurio pavardės nuo 2003 m. rudens galima pridėti ir žodelį "profesorius". Greta šio jubiliejaus, yra dar vienas, šiek tiek kuklesnis – lygiai prieš 5-erius metus, švęsdamas savo 10-ies metų sukaktį, 1999 m. sausio 30 d. orkestras įžengė, repetuoja ir koncertuoja vienoje didžiausių Vilniaus koncertų salių – Kongresų rūmuose.

Per visus savo gyvavimo metus LVSO parengė daugiau kaip 800 koncertų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje: koncertuota beveik visoje Europoje, taip pat Taivanyje. Orkestrui yra dirigavę per 100 dirigentų, su kolektyvu koncertavo daugiau kaip 150 solistų iš viso pasaulio. Per 15 metų parengta daug sudėtingų kompozicijų, repertuaras nuolatos apdairiai gausinamas ir brandinamas. Orkestro programose skamba įvairių žanrų muzika: tradicinė simfoninė klasika ir XX a. šedevrai, gausybė instrumentinių koncertų, baletų muzika, operos, oratorijos, bažnytiniai veikalai ir lengvesnė muzika. Organizuojami įvairūs šventiniai renginiai, koncertai su vokalo ir atskirų instrumentų žvaigždėmis, taip pat koncertai vaikams bei kameriniai vakarai. Galima teigti, kad kiekvienas orkestro koncertas nelieka nepastebėtas, sulaukia klausytojų dėmesio, mat organizuojami renginiai būna visad kupini intrigos įvairiausiomis prasmėmis: interpretacijos, garsių scenos žvaigždžių, pirmąkart atliekamų kūrinių ar sudėtingų programų.

Kolektyvas vienintelis Lietuvos simfoninių orkestrų istorijoje atliko 7 operas: R. Wagnerio "Skrajojantį olandą" (1995), R. Strausso "Salomę" (1997), G. Puccini "Toską" (1996) ir "Turandot" (1999), G. Verdi "Otelą" ir "Simoną Bokanegrą" (2001), 2003 m. pirmą kartą Vilniaus kongresų rūmų istorijoje pastatė R. Leoncavallo operą "Pajacai". Kūrybinės veiklos sukaktį orkestras pasitinka sukaupęs išties įspūdingų turtų: pirmą kartą Lietuvos simfoninių orkestrų istorijoje LVSO yra atlikęs visas 10 G. Mahlerio simfonijų ir "Dainą apie žemę" (dalis G. Mahlerio kūrinių interpretacijų įamžintos ir kompaktinėse plokštelėse), visas L. van Beethoveno simfonijas. Orkestras yra įrašęs 17 kompaktinių plokštelių, iš jų naujausiose skamba G. Mahlerio "Daina apie žemę" ir Simfonija Nr. 2, L. van Beethoveno "Missa Solemnis" bei G. Verdi operos "Otelas" koncertinis atlikimas (įrašas darytas 2001 m. sausio 25 d., minint kompozitoriaus 100-ąsias mirties metines).

Švęsdamas savo 15-ąjį gimtadienį, orkestras ir toliau žada neapvilti savo klausytojų, pateikti įdomių programų, pristatyti garsių pasaulio solistų ir puikių dirigentų. Per antrąjį šio sezono pusmetį bus surengta 19 koncertų, iš jų 12 simfoninių, 4 kameriniai ir 3 koncertai vaikams. Toliau – trumpai apie kiekvieną.

Gimtadieniui skirtame sausio 24 d. koncerte turėtų skambėti R. Wagnerio opera "Parsifalis". Solo partijas atliks tenoras Aleksandras Vostriakovas (Charkovo valstybinės konservatorijos auklėtinis, Ukrainos nacionalinės operos solistas) bei Dainius Stumbras ir Vladimiras Prudnikovas, diriguos Gintaras Rinkevičius. Nuo gimtadienio koncerto iki vasario 13 d. LVSO gastroliuos užsienyje – orkestras surengs du koncertus Prancūzijoje ir po vieną Belgijoje bei Šveicarijoje.

Vasario 13 d. Kongresų rūmuose su LVSO muzikuos Stokholmo Karališkojo filharmonijos simfoninio orkestro ir Stokholmo "Sinfonietta" pagrindinis klarnetininkas, Karališkojo filharmonijos pučiamųjų kvinteto narys, Sarajevo muzikos akademijos profesorius Hermanas Stefanssonas. Koncertui diriguos Aleksandras Vedernikovas – Maskvos Didžiojo teatro meno vadovas, kurio atėjimas į šį teatrą 2001 m. tapo sensacija (jis pakeitė Genadijų Roždestvenskį, tiesiog trenkusį durimis po dešimties mėnesių darbo Didžiajame ir išėjusį. Visa tai įvyko po "karo" su rusų žiniasklaida, kaltinusią Roždestvenskį teatro sužlugdymu). Aleksandras Vedernikovas ne tik vadovauja teatrui, bet ir yra pastatęs Fr. Cilea "Adrianą Lecouvreur", M. Musorgskio "Chovanščiną", M. Glinkos "Ruslaną ir Liudmilą", G. Puccini "Turandot".

Vasario 20 d. Kongresų rūmų scenoje pasirodys smuiko virtuozas iš Norvegijos Henningas Kristoferis Kraggerudas. Šis solistas žinomas ir kaip kamerinio orkestro vadovas, mėgstantis improvizuoti, ir kaip kompozitorius. O diriguos orkestro "Sinfonia Varsovia" įkūrėjas, Lenkijos nacionalinio radijo orkestro dirigentas Jerzy Maksymiukas.

Kovo 5 d. su LVSO koncertuos ilgametis orkestro draugas, pianistas Petras Geniušas, prieš metus šioje salėje atlikęs S. Rachmaninovo Trečiąjį, o šį kartą – S. Prokofjevo Trečiąjį koncertą fortepijonui. Koncertui, kuriame dar skambės S. Prokofjevo siuita "Meilė trims apelsinams" ir S. Rachmaninovo Trečioji simfonija, diriguos Sofijos muzikos akademijos auklėtinis, Vienos universiteto daktaras, parašęs doktoratą apie XIX a. Vienos šokių interpretaciją, Vladimiras Kiradžijevas.

Kovo 19 d. orkestro klausytojų laukia itin įdomus koncertas. Gros pianistų duetas, vyras ir žmona: iš Taivanio kilusi Pei-Wen Chen ir Aleksandras Palėjus, garsėjantis ne tik nepriekaištingais rečitaliais bei koncertais, bet ir tuo, kad įrašė visus A. Balakirevo, C. Francko, F. Schuberto ir C.M. Weberio kūrinius, taip pat F. Liszto ir A. Skriabino Etiudus, visas R. Wagnerio ir F. Liszto transkripcijas fortepijonui. Koncertui, kuriame gros šie du pianistai, diriguos LNOBT dirigentas Martynas Staškus.

Balandžio 9 d. orkestro istorijoje – išskirtinis koncertas. Antrą kartą per 15 metų jam diriguos moteris – Estijos ir Danijos Karališkosios muzikos mokyklų auklėtinė, dirigentė Kaisa Roose. Po to, kai Karališkajame Danijos teatre K. Roose pastatė Kim Halweg baletą "Amūras ir Psichė", ji tapo atsakinga už teatre statomus baletus. Jos diriguojamą Eduardo Elgaro Koncertą smuikui ir orkestrui atliks Taline gimusi ir augusi smuikininkė, Maskvos konservatorijos auklėtinė, Helsingborno simfoninio orkestro koncertmeisterė Kirsti Kuusk. Be to, koncerte skambės G. Fauré "Requiem", solo partijas atliks Joana Gedminaitė ir Laimonas Pautienius, dainuos ir berniukų bei jaunuolių choras "Ąžuoliukas".

Gegužės 7 d. Vilniaus kongresų rūmuose koncertuos vienu geriausių šių dienų Olivier Messiaeno kūrinių interpretatoriumi vadinamas Paryžiaus konservatorijos auklėtinis, italų kilmės pianistas Roger Muraro. Koncertui, kuriame skambės prancūzų kompozitorių muzika, diriguos estų dirigentas Paulas Mägi.

Gegužės 15 d. publika turėtų sulaukti iš pirmo į antrą koncertų sezono pusmetį perkelto koncerto "Dainuoja Sergejus Larinas". Koncertui diriguos maestro Gintaras Rinkevičius.

Gegužės 22 d., sezono uždarymui, skambės didingoji G. Mahlerio "tūkstančio atlikėjų" Simfonija Nr. 8. Kūrinį atliks Lietuvos solistai Irena Milkevičiūtė, Sigutė Stonytė, J. Gedmintaitė, Inesa Linaburgytė, Laima Jonutytė, Algirdas Janutas, D. Stumbras, V. Prudnikovas, Kauno valstybinis choras, berniukų ir jaunuolių choras "Ąžuoliukas", Kauno berniukų ir jaunuolių choras "Varpelis", diriguos Gintaras Rinkevičius.

Prie apžvelgtų orkestrinės muzikos koncertų šliejasi ir įdomūs teminiai vakarai. Šiais 2004 metais Lietuvoje minėsime lietuvių kompozitoriaus, dirigento, pianisto ir pedagogo Balio Dvariono 100-ąsias gimimo metines, tad šia proga kovo 12 d. Kongresų rūmuose skambės kompozitoriaus uvertiūros "Aušra" ir "Prie gintaro kranto", koncertai fortepijonui ir orkestrui bei smuikui ir orkestrui. Solo šiame koncerte gros pianistė Birutė Vainiūnaitė ir smuikininkas Vilhelmas Čepinskis.

Balandžio 2 d. orkestras, tęsdamas tradiciją, vėl surengs orkestro artistų koncertą, kuriame solo gros orkestro koncertmeisteris Zbignevas Levickis, Lietuvos pučiamųjų kvinteto nariai obojininkas Robertas Beinaris ir fagotininkas Andrius Puplauskis, "Vilniaus mušamųjų" ansamblio įkūrėjas ir vadovas Pavelas Giunteris, altininkas Rolandas Romoslauskas ir vienintelis orkestro muzikas, grojantis tūba, Darius Bažanovas. Koncertui diriguos Vytautas Lukočius.

Praėjusį sezoną orkestras, bendradarbiaudamas su Suomijos ambasada, minėjo šios šalies nepriklausomybės dieną. O šiemet, balandžio 23 d., bendradarbiaudamas su Austrijos ambasada, orkestras paruošė Austrijos muzikų vakarą. Orientuojantis į vieną iš ambasados veiklos tikslų – pristatyti XX a. austrų muziką ("The new Austrian Sound of Music"), vakare bus pristatyti trys Austrijos muzikai: pianistas Gottliebas Wallischas, smuikininkas Wolfgangas Davidas ir dirigentas Johannesas Wildneris.

Tradiciniai koncertai vaikams šį pusmetį numatyti sausio 17, kovo 27, balandžio 17 dienomis. Programas jauniesiems muzikos gerbėjams paruošė dirigentai Mindaugas Piečaitis ir Vytautas Lukočius.

Kamerinių vakarų lankytojai kovo 13 d. galės klausytis "Sostinės vario kvinteto" atliekamų populiariosios klasikos aranžuočių. Tradicinio Naujojo Orleano stiliaus ir džiazo standartus balandžio 10 d. koncerte atliks "Green Bridge Band", Viktorija Gečytė bei Neda Malūnavičiūtė. Balandžio 24 d. kamerinės muzikos vakare koncertuos Lietuvos pučiamųjų kvintetas, o gegužės 8 d. – choras "Jauna muzika", pakviesiantis klausytis koncerto "Brodvėjus Kongresų rūmuose".

Parengta pagal LVSO inf.