Muzika

Po trumpo štilio

Lietuvos nacionalinė filharmonija pradėjo 2004-ųjų koncertų sezono pusmetį

Skirmantė Valiulytė

iliustracija
A. Baryso nuotr.

Po tradicinio metų pradžios štilio koncertinės organizacijos viena po kitos vėl įtraukia klausytojus į įprastą koncertų tėkmę, pristato savo pusmečio planus, pateikia pasirinkimui siūlomus repertuarus. Panašu, kad aktyviai įsitraukiantiems į muzikinį gyvenimą nuobodžiauti ir vėl nebus kada, nes žvalgantis į bendrą muzikos renginių tvarkaraštį (tirščiausias jis, žinoma, sostinėje) "tuščių" dienų lieka nedaug.

Vien Lietuvos nacionalinė filharmonija šį pusmetį (sausio 12 – gegužės 30 d.) Vilniuje žada surengti beveik 70 koncertų, taigi suteikia progos muzikos klausytis kone kas antrą dieną. Nemažai čia skambėsiančių programų "keliaus" ir į kitus Lietuvos miestus: Kauną, Panevėžį, Šiaulius, Plungę, Mažeikius, Molėtus, Uteną, Anykščius ir kt. Filharmonijoje klausytojų tradiciškai laukia susitikimai su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu (meno vad. ir vyr. dir. – Juozas Domarkas) ir Lietuvos kameriniu (meno vad. ir dir. – Saulius Sondeckis) orkestrais, Kauno valstybiniu choru (meno vad. ir dir. – Petras Bingelis), Čiurlionio ir Vilniaus kvartetais, kameriniu ansambliu "Musica humana" (meno vad. – Algirdas Vizgirda), įvairiais kitais Lietuvos kolektyvais bei solistais, kviestiniais muzikais.

Filharmonijos koncertinius metus Vilniuje sausio 12 d. pradėjo Laisvės gynėjų dienai skirtas koncertas Šv. Jonų bažnyčioje. Čia vargonavo Leopoldas Digrys, griežė Lietuvos kamerinis orkestras, dainavo choras "Vilnius" ir solistai, dirigavo S. Sondeckis ir Povilas Gylys. O pirmasis koncertas Filharmonijoje vyks rytoj, sausio 17 d., jame klausytojai išgirs Lietuvos nacionalinį simfoninį orkestrą (LNSO), Kauno valstybinį chorą ir solistus (greta lietuvių, koncertuos korėjietis tenoras Seok Be Ha).

Šis koncertas, be kita ko, ypatingas tuo, kad yra skirtas choro kūrybinės veiklos 35-mečiui paminėti. Šiai progai parengta įvairių italų autorių (nuo A. Buzzollos iki G. Verdi) parašytų mišių, skirtų G. Rossini ("Messa per Rossini"), premjera Lietuvoje, kūrinį diriguos P. Bingelis. Sukaktį minintis kolektyvas kartu su LNSO Vilniuje surengs dar kelis koncertus: vasario 28 d., diriguojant J. Salwarowskiui (Lenkija), greta kitų kūrinių (L. van Beethoveno Trečiąjį koncertą skambins praėjusių metų Tarptautinio M.K. Čiurlionio pianistų konkurso laureatė Sonata Alšauskaitė), žadama atlikti H.M. Góreckio kantatą "Beatus vir" (solo – V. Juozapaitis), balandžio 24 d. programoje numatyta G. Mahlerio Antroji simfonija (dir. – T. Woiciechowskis (Lenkija), solo – J. Gedmintaitė, I. Linaburgytė), o sezono pabaigai (gegužės 19 d.), kartu su "Vilniaus" ir "Ąžuoliuko" chorais bei solistais ketinama parengti monumentalų estų kompozitoriaus Rudolfo Tobiaso kūrinį – oratoriją "Joonase lähetamine" ("Jono misija").

Numatytuose keliolikoje LNSO koncertų publikos laukia ir susitikimai su užsienio atlikėjais – smuikininku Maksimu Fedotovu (Rusija), pianistais Vladimiru Miščiuku (Rusija) ir Sergejumi Babajanu (JAV), Skandinavijos trombonų trio, klarnetininku Håkanu Rosengrenu (Švedija), smuikininke Chloe Hanslip (D. Britanija), ir tradiciškai pačių orkestro artistų parengti solo su orkestru opusai (sausio 24 ir 25 d.), ir įvairūs kūriniai, parengti kartu su dainininkais Sigute Stonyte, Irena Milkevičiūte, Audriumi Rubežiumi, Vladimiru Prudnikovu, valtornininku Pauliumi Lukausku, klarnetininku Algirdu Budriu, pianistėmis Mūza Rubackyte, Šviese Čepliauskaite ir kitais. Prie orkestro dirigento pulto, be jau minėtųjų, išvysime Robertą Šerveniką, Modestą Pitrėną, Dainių Pavilionį, Aleksandrą Anisimovą (Baltarusija), Rolandą Böerį (Vokietija), Stefaną Lano (Šveicarija).

Lietuvos kamerinio orkestro planuose – vėlgi įdomūs susitikimai: su orkestru turėtų koncertuoti pianistas Jeremy Menuhinas (D. Britanija), violončelininkas ir dirigentas Davidas Geringas, smuikininkė Vilde Frang Bjorke ir dirigentas Terje Mikelsenas (Norvegija), perkusininkė Evelyn Glennie (Anglija). Orkestras ne kartą žada pasirodyti ir koncertuose "Visai šeimai", tęsti teminius koncertus "Koncertuoja tėveliai, koncertuojam ir mes!" bei "Vaikų muzikos mokyklos su prof. Sauliaus Sondeckio vadovaujamu Lietuvos kameriniu orkestru". Be to, rengia įdomią ciklo "Klasikos šedevrai atranda kontrabosą" programą su kontrabosininku Arnoldu Gurinavičiumi, šiuo ir dar vienu ciklo koncertu (su Vilniaus kvartetu) pažyminčiu savo 50-mečio jubiliejų.

Be minėtų jubiliejams skirtų koncertų, Filharmonijos repertuare akcentuojama dar pora sukakčių – Čiurlionio kvarteto kūrybinės veiklos 35-metis (koncertai su klarnetininku Ibu Hausmannu bei arfiste Florence Sitruk iš Vokietijos) ir klarnetininko Algirdo Budrio kūrybinės veiklos 45-metis (koncertai su LNSO bei kolegomis instrumentalistais).

Titanišką "Europos Sąjungos šalių kamerinės muzikos vakarų" koncertų ciklą pabaigęs Valstybinis Vilniaus kvartetas šį pusmetį savo gerbėjus žada pamaloninti įdomiais koncertais su pianiste iš Didžiosios Britanijos Tamami Honma ir norvegų klarnetininku Rogeriu Arve Vigulfu, o kamerinis ansamblis "Musica humana" klausytojams pateiks intriguojančio ciklo "J.S. Bachas ir XX a. kompozitorių muzika" programų, rengs tradicinius koncertus Evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Šį pusmetį Filharmonijoje bus surengta nemažai Lietuvos atlikėjų rečitalių: dainininkės Natalijos Katilienės ir pianistės Eglės Perkumaitės (R. Strausso ir S. Rachmaninovo dainų ir romansų vakaras); smuikininkės Rasos ir pianistės Eglės Vosyliūčių bei violončelininkės Giedrės Dirvanauskaitės; dainininkės Inesos Linaburgytės ir pianisto Vytauto Lukočiaus (dalyvaus trombonininkas Marius Balčytis); pianisto Sergejaus Okruško (jis atliks P. Hindemitho "Ludus Tonalis"!); smuikininkės Ingridos Armonaitės ir pianisto Leonido Dorfmano; smuikininko Algimanto Pesecko ir gitaristo iš Vokietijos Andreaso Grüno; Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų fortepijoninio dueto ("Variacijų dviem fortepijonams" programa); dainininkės Reginos Maciūtės ir jos studenčių (bei tik solistės kartu su S. Okruško rengiamas prancūzų dainų vakaras); fleitininko A. Vizgirdos ir Deniso bei Agnesės Evesque fortepijoninio dueto iš Prancūzijos; violončelininko Mindaugo Bačkaus ir klarnetininko R.A. Vigulfo (Norvegija); violončelininko Rimanto Armono ir pianistės Irenos Uss; pianisto Petro Geniušo su violončelininku iš Rusijos Aleksandru Kniazevu; pianistės Evelinos Puzaitės. Be to, porą įdomių programų su solistais P. Geniušu (fortepijonas) ir Dominique’u de Williencourt’u (violončelė) pateiks Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, naujas programas atliks kamerinis ansamblis "Vilniaus arsenalas" (dalyvaus dainininkas Ignas Misiūra-Tumanovas) ir fortepijoninis trio "Kaskados" (grieš ir altistė Jonė Kaliūnaitė). Filharmonijoje vėl turėtume išvysti ir publikos visad mielai sutinkamą kolektyvą "Kremerata Baltica", kartu su meno vadovu ir solistu Gidonu Kremeriu kovo 5 d. žadantį atlikti programą "Po Schuberto". Solinių kamerinių programų gerbėjus ypač turėtų suintriguoti balandžio 21-ąją numatytas smuikininko Dmitrijaus Kogano (Rusija) N. Paganini 24 kaprisų smuikui solo koncertas, o perkusinių muzikos gerbėjus – Lindos Maxey ir Anthony Di Sanza (JAV) bei vargonininkės Renatos Marcinkutės-Lesieur koncertas (balandžio 14 d.).

Toliau bus tęsiama 1999-aisiais Estijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos ir Švedijos šalių atstovų pradėta "UPBEAT" programa, siekianti, pasak programos koordinatorės Karen Hjort (Švedijos koncertų institutas), skatinti ir garsinti savus jaunuosius atlikėjus, pristatyti juos visų penkių šalių muzikos vertintojams. Šį pusmetį Lietuvai keliašaliuose mainuose atstovaus fagotininkų kvartetas "Vilniaus fagotynas", o Filharmonijoje išgirsime tris "UPBEAT" programos koncertus, kuriuose pasirodys visų penkių šalių atlikėjai.

Mažuosius muzikos klausytojus ugdantys tradiciniai koncertai "Visai šeimai", vykstantys sekmadienių vidudieniais, dėmesį atkreipia žanrų įvairove, patraukliomis programomis: toliau bus tęsiami LKO teminiai koncertai, "Džiazo pamokos" (su "Kauno bigbendu"); rengiamos teatralizuota muzikinė pasaka "Užburtoji fleita" ir žaisminga "Muzikinė geografijos pamoka"; numatyta Broniaus Kutavičiaus kūrinių programa su operos "Kaulo senis ant geležinio kalno" premjera; Motinos dienai bus skirti keli festivalio "Tau, Mamyte" chorinės muzikos koncertai.

Oficialiai sezoną baigsianti gegužės 19 d., vos po keliolikos dienų Filharmonija jau kvies į vieną didžiausių metų muzikos renginių – "Vilniaus festivalį". Numatyta jo pradžia labiausiai turėtų suintriguoti operos melomanus. Bet apie tai – jau gegužę...