Muzika

Dailininko Henriko Cipario darbų paroda Rietave

kronika

Sausio 25 d. Rietave, Oginskių kultūros istorijos muziejuje, bus atidaryta paroda, skirta Rietavo 750 metų jubiliejui. Pagerbdamas savo gimtąjį miestą, čia parodą surengs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro dailininkas Henrikas Ciparis. Bus eksponuojami spektaklių scenografijos eskizai, maketai, kostiumai, plakatai, programėlės ir spektaklių nuotraukos.

LNOBT H. Ciparis dirba nuo 1973 m., o 1983 m. paskirtas vyriausiuoju teatro dailininku. Per 30 kūrybinio darbo metų jis surengė apie 20 personalinių parodų, dalyvavo ir grupinėse parodose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje ir Vokietijoje. H. Cipario darbai puošia ir privačias kolekcijas Vokietijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Norvegijoje, Latvijoje, Švedijoje, Austrijoje.

H. Ciparis kuria scenografijas, teatrinius ir istorinius kostiumus, plakatus, grafikos ir tapybos darbus. Pirmasis H. Cipario scenografijos darbas - M. Mitrovičiaus pjesė "Apiplėšimas vidurnaktyje" Klaipėdos dramos teatre, sukurtas studijų baigimo metais (1969 m.). Vėliau scenografijos sukurtos dar septyniems šio teatro spektakliams.

Dailininko darbai Operos ir baleto teatre sukurti dar senųjų rūmų scenai, o pirmieji spektakliai dabartiniame teatre - tai V. Klovos opera "Ave, vita" (1974 m.), skirta naujųjų rūmų atidarymui, bei pirmoji naujametinė G. Verdi "Traviata". Iš H. Cipario darbų baleto scenoje ypač minėtini nacionaliniai veikalai - dailininkas sukūrė scenografiją ir kostiumus baletams: A. Šenderovo "Mergaitė ir mirtis" (1982 m.), B. Gorbulskio "Mikės nuotykiai" (1983 m.), J. Bašinsko "Užkeiktieji vienuoliai" (1984 m.), "Pasaulio medis" pagal B. Kutavičiaus oratorijų muziką (1989 m.). Iš viso jo kūrybinėje biografijoje - apie 30 operų ir baletų. H. Ciparį kūrybiniam darbui kvietė ir kiti teatrai - Vilniaus Rusų dramos teatras, Klaipėdos muzikinis teatras, Erfurto operos teatras bei kiti.