7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Teatro patirtys jaunajai kartai

Scena iš spektaklio „Namai“. P. Židonio nuotr.
Scena iš spektaklio „Namai“. P. Židonio nuotr.

Sezono pabaigai teatras „No Shoes“ kviečia mėgautis teatru, išskirtinai sukurtu jaunajai auditorijai. Gegužės 22 d. Kaune festivalio „Nerk į teatrą“ programoje įvyks kūrybinės dirbtuvės bei spektaklis jaunimui „Pasistengiau“, tapęs „Auksinių scenos kryžių“ nominantu. Tuo tarpu Vilniaus Menų spaustuvėje gegužės 25 – birželio 1 dienomis bus rodomi net keturi skirtingi spektakliai vaikams iki penkerių metų bei kūdikiams.

 

Spektakliai mažiausiems sukurti režisierei Ievai Jackevičiūtei bendradarbiaujant su Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatru, Panevėžio teatru „Menas“, Kauno miesto kameriniu teatru bei Kauno šokio teatru „Aura“. Žiūrovams paliekantys neišdildomus įspūdžius spektakliai vaikams įtraukia ne tik vaikus, tačiau ir jų tėvelius.

 

Štai spektaklyje „Namai“ skamba chorinė muzika, kurią įrašė visas būrys profesionalų (kompozitorius Imantas Šimkus, skamba Panevėžio muzikinio teatro atlikėjai). O šis žanras muzikos takeliui pasirinktas neatsitiktinai: vienoje teorijų teigiama, jog chorinės muzikos klausymasis pirmaisiais gyvenimo metais per klausos nervus aktyvina smegenų neuronus ir spartina žmogaus vystymąsi. O stebėdama savo vaikus I. Jackevičiūtė tuo įsitikino: „Kuomet jie klausosi chorinės muzikos: nuščiūva, nutyla, susikaupia ir panyra į tam tikrą ramybės būseną“. Režisierė norėjo kokybiškos, solidžios chorinės muzikos, kuri užtikrintų mažų vaikų ir jų tėvų potyrius spektaklyje. Pasijausti it namuose kviečia ne tik čia vaidinantys aktoriai (Elona Karoblytė, Ovidijus Kazarinas / Benadas Arkauskas, Aliona Kuriakina / Kotryna Chruškova), tačiau ir dailės kūrinių įkvėpta Indrės Pačėsaitės scenografija. Tapybos darbai parinkti derantys su muzika, o ypatinga jungtis surasta dailininkės, iliustratorės bei grafikės Rasos Jančiauskaitės to pačio pavadinimo knygoje vaikams.

 

Režisierė I. Jackevičiūtė tvirtina, jog sėkmingai vaiko raidai reikalinga teisinga pasiūla: „Kuriant spektaklius vaikams iki penkerių metų, svarbiausia yra amžiaus raidos požymių ir meninių elementų dermė. Kūrėjams reikia atsižvelgti į tinkamai parengtą erdvę, kurią jie dalinasi su žiūrovais, nes čia nėra atskirties tarp scenos ir žiūrovinės salės“, – aiškina kūrėja. Ji sako, jog teatre jaunajai auditorijai viskas vyksta taip, kad būtų galima laisvai judėti bei patiems įsitraukti į veiksmą. Tačiau kurdama vaikams net patiems mažiausiems, I. Jackevičiūtė nepamiršta ir tėvų – jiems sudaromos sąlygos pasaulį, kaip teatrinę patirtį, atrasti iš naujo, pro vaiko akis.

 

„Man pačiai, kaip kūrėjai įdomu įkvėpimo kūrybai ieškoti folklore ir visa tai transformuoti į ritualus primenančią teatrinę patirtį  vaikams ir jų tėvams“, – dalinasi režisierė. Baltiškus motyvus ji įpina tiek šeimų pamėgtuose, tiek ir naujausiuose savo darbuose. Viename naujausių spektaklių „Gaja-Mara“ gyvai skamba tradicinės kanklės, o baltiškus motyvus galima įžvelgti ir scenografijoje. O spektaklis „Aš kaip ir tu“ įpina egzotiškus pasaulio kraštus ir kviečia pažinti šokį. Pasakos ir dainos liejasi bene brangiausiame teatro spektaklyje „Lopšinė Žemei“. Šiuos spektaklius I. Jackevičiūtė sukūrė gilindamasi į spektaklių jauniausiems žiūrovams kūrimo ypatumus, meno doktorantūros studijų metu.

 

Spektaklis „Pasistengiau (10-14 m.) Nacionaliniame Kauno dramos teatre gegužės 22 d. 19:00 val., Menų spaustuvėje Vilniuje gegužės 24 d. 18:00 val.

Spektaklis vaikams „Namai“ (0-3 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje gegužės 25 d.  15:00 ir 17:00 val.

Spektaklis vaikams „Lopšinė Žemei“ (3-5 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje gegužės 26 d. 15:00 ir 17:00 val. 

Spektaklis vaikams „Aš kaip ir tu“ (3-5 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje gegužės 31 d.  10:00 ir 18:00 val.

Spektaklis vaikams „Gaja Mara“ (0-3 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje birželio 1 d. 15:00 ir 18:00
Bilietus platina BILIETAI.LT

 

Scena iš spektaklio „Namai“. P. Židonio nuotr.
Scena iš spektaklio „Namai“. P. Židonio nuotr.