7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Bulgarų režisierė Vilniuje kurs spektaklį apie tėvynės praradimą

LRDT inf.
Nr. 33 (1398), 2021-10-22
Teatras Anonsai
Diana Dobreva. Asmeninio tinklalapio nuotr.
Diana Dobreva. Asmeninio tinklalapio nuotr.

Lietuvos rusų dramos teatre (LRDT) viešėjo Diana Dobreva, Ivano Vazovo nacionalinio teatro Sofijoje (Bulgarija) vyriausioji režisierė. Viešnia surengė aktorių atranką savo būsimam spektakliui „Medėja Svetimšalė“ Euripido kūrybos motyvais, kurį kitąmet ruošiasi statyti LRDT Didžiojoje scenoje. Spektaklio premjera numatoma 2022 metų gegužės mėnesį.

Viena iš sėkmingiausių ir žinomiausių Bulgarijos režisierių D. Dobreva savo kūrybinę karjerą pradėjo kaip aktorė, sukūrė dešimtis pagrindinių vaidmenų Bulgarijos ir Prancūzijos teatruose, tapo bulgarų kinematografo žvaigžde, pelnė Geriausios aktorės įvertinimą Bulgarijos kino festivalyje „Auksinė rožė“.

Nuo 2007 m. D. Dobreva režisuoja spektaklius ir yra pelniusi daugelį nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. 2006 m. ji pastatė spektaklį „Medėja“ teatro laboratorijoje „Sfumato“ Sofijoje ir buvo apdovanota už geriausią režisūrinį debiutą, taip pat puikiai įvertintas jos spektaklis „Makbetas“, o jos režisuotas „Kazanova“ 2009 m. buvo parodytas garsiajame Avinjono teatro festivalyje Prancūzijoje. Nuo 2017 m. D. Dobreva yra Ivano Vazovo nacionalinio teatro vyriausioji režisierė. Naujausi jos spektakliai – „Kaligula“, „Odisėjas“, „Tėvas“, „Sūnus“ sėkmingai rodomi Bulgarijos teatruose.

Pasak D. Dobrevos, dvi dienas Vilniuje vykusi aktorių atranka spektakliui „Medėja Svetimšalė“ buvo sėkminga, tačiau kuris aktorius kokį vaidmenį vaidins, sužinosime tik prasidėjus repeticijoms kitų metų pavasarį. „Spektaklio tema – apie žmogų, kuris prarado tėvynę, meilę, artimuosius, buvo atmestas ir išvarytas į kitą kraštą, negalintis ne tik sugrįžti, bet ir judėti pirmyn“, – sako režisierė.

„Antrą kartą statysiu spektaklį pagal Medėjos mitą – pirmasis buvo seniai, prieš 15 metų, ir tuomet pagrindinį dėmesį skyriau kitkam, tai buvo asmeniškesnis, intymesnis pastatymas, pagrįstas vyro ir moters ryšiu. Dabar susitelksime į išvarymo, tremties kontekstą – kaip valstybės politika ir interesai gali paversti žmogų žudiku ir įstumti jį į nuodėmę“, – sako D Dobreva.

Bulgarų režisierė keletą dienų praleido Vilniuje, susižavėjusi vaikščiojo po senamiestį, džiaugėsi šiltu sutikimu Lietuvos rusų dramos teatre, aktorių entuziazmu ir tikisi įdomaus, įtraukiančio ir vaisingo kūrybinio darbo, kurio rezultatas pavasarį neabejotinai praturtins Lietuvos teatro gyvenimą.

Spektaklis „Medėja“ pagal Euripido tragediją LRDT buvo statytas 1994 m., jį režisavo Linas Marijus Zaikauskas. Pagrindinius Medėjos ir Jasono vaidmenis tuomet sukūrė aktoriai Valentina Lukjanenko ir Dmitrijus Denisiukas.

Žymos:
LRDT inf.,
Diana Dobreva. Asmeninio tinklalapio nuotr.
Diana Dobreva. Asmeninio tinklalapio nuotr.