7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Tarptautiniame teatro festivalyje TheATRIUM – dėmesys šiuolaikiniam lenkų teatrui

Klaipėdos dramos teatro inf.
Nr. 15 (1252), 2018-04-13
Teatras Anonsai
Festivalio TheATRIUM organizatoriai. A. Kubaičio nuotr.
Festivalio TheATRIUM organizatoriai. A. Kubaičio nuotr.

Birželį Klaipėdos dramos teatre įvyks antrasis tarptautinis teatro festivalis TheATRIUM, jo pristatymas prasidėjo skambant festivalio svečių italų dueto „Musica Nuda“ muzikos įrašams. Festivalio organizatoriai teatro vadovas Tomas Juočys, meno vadovas Gintaras Grajauskas, kultūrinės veiklos ir žiūrovų aptarnavimo padalinio vadovė Ineta Baužytė pristatė šių metų festivalio programą.

Ineta Baužytė priminė, kad pernai festivalyje apsilankė apie 5000 žiūrovų, tikėtina, kad šiemet jų bus apie 6000. Įdomu tai, kad pernai Lietuvos kultūros taryba šio projekto finansavimui lėšų neskyrė, o šiais metais Profesionaliųjų scenos menų veiklos programa parėmė festivalį 110 tūkst. eurų, kaip ir pernai, jau remia kelios stambios Klaipėdos įmonės (iš viso šių metų festivalio biudžetas – 213 tūkst. eurų). Bilietų kainos šiemet nedidėjo – ir į lietuvių, ir į užsienio svečių spektaklius bilietai kainuos nuo 3 iki 20 eurų. Gintaras Grajauskas džiaugėsi, kad šių metų programoje ypatingas dėmesys bus skiriamas šiuolaikiniam teatrui, kuriuo organizacinė grupė domėjosi keliaudama po įdomiausius Lenkijos teatro festivalius. Visą festivalio lenkų teatrų programą remia Adomo Mickevičiaus institutas Lenkijoje, ketinantis su teatru pasirašyti strateginę bendradarbiavimo sutartį, o tai itin gera žinia miesto teatralams.

TheATRIUM programos sudarytojai pabrėžė, kad neketina formuluoti išskirtinės festivalio koncepcijos ar šūkio, o tiesiog siekia pristatyti gerą šiuolaikinį teatrą ir suteikti žiūrovams galimybę vasarą juo pasimėgauti Klaipėdoje; taip pat išgirsti kokybiškos, teatralių atlikėjų muzikos (tai italai „Musica Nuda“, britų „The Ukulele Orchestra of Great Britain“ ir J. Slovackio teatras iš Krokuvos su koncertu – instaliacija „Garso namai“). Žiūrovai pamatys lietuvius: Eimunto Nekrošiaus neseniai pastatytą ir Rokiškio teatro festivalyje apdovanotą kaip metų geriausią spektaklį „Kalės vaikai“, Oskaro Koršunovo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre pastatytą „Tartiufą“, kuris liepos mėnesį viešės viename didžiausių Europos teatro festivalių Avinjone. Šiuolaikiniu šokiu suteiks proga pasigrožėti klaipėdiečių mylima, po visą pasaulį gastroliuojanti trupė PADI DAPI Fish su prancūzų choreografu Albanu Richard‘u kurianti spektaklį „I Švytuoti – Brandir I“, ir Kauno šokio teatras „Aura“ su naujausiu choreografės Birutės Letukaitės spektakliu pagal A. Jasenkos muziką „Sprendimas“ (muzikuos Royce). Įdomu, kad jame šoka šokėjai iš viso pasaulio: nuo Olandijos iki Japonijos. Festivalyje įvyks itin laukiama latvių režisieriaus Elmaro Senkovo spektaklio pagal B. Brechto pjesę „Motušė Kuraž“ premjera, kurią jauna latvių kūrybinė grupė repetuoja su Klaipėdos dramos teatro aktoriais. Režisierius pjesės tekstu remsis nedaug ir rengia žiūrovams staigmeną; šiuo metu vyksta kūrybinis darbas bendradarbiaujant su Lietuvos Didžiojo kunigaikščio batalionu. Žiūrovai, kurių pernai nepaliko abejingų estų trupės NO99 spektaklis „Nr. 43 Purvas“, šiemet galės pamatyti Estijos valstybės šimtmečiui trupės padovanotą spektaklį (mat tai ne užsakymas, bet teatro dovana valstybei) „Nr. 34 Revoliucija“, jame nagrinėjamas vienas labiausiai stebinančių žmonijos istorijoje reiškinių – revoliucija, o spektaklis toks fiziškai intensyvus, kad net jame šokantis profesionalus šokėjas prisipažino, jog jis – sudėtingiausias jo karjeroje. Energingieji, charizmatiškieji estai pasirodys didžiojoje teatro salėje.

Šiuo metu vienas įdomiausių teatro procesų vyksta kaimyninėje Lenkijoje. Festivalyje viešės pernai žiūrovų įvertintas ir pamėgtas, spektaklį „Apokalipsė“ pristatęs režisierius Michałas Borczuchas su Nowy Teatr spektakliu „Ktulu šauksmas“ pagal amerikiečių literatūros klasiko P. H. Lovecrafto kūrybą. Pasak M. Borczucho, geriausiai žmogaus būseną mūsų dienomis gali atskleisti būtent šio rašytojo sukurtas fantazijų ir siaubo pasaulis, kuriame snaudžia ir žmoniją stebi pabaisa Ktulu.

O kitas naujas teatras – Teatr Nowy iš Poznanės ir režisierė Agata Duda- Gracz pristatys spektaklį „Ponia bus patenkinta, arba Veikalas apie paskutines vestuves Kamyko kaime“. Pasak festivalio rengėjų, tai ypatinga patirtis, nepaliksianti abejingo nė vieno, ir kviečia ne tik patyrusius teatralus, bet ir rečiau į teatrą einančius nepraleisti progos pamatyti šį spektaklį. Jauna režisierė – intriguojanti lenkų teatro figūra, nemėgstanti viešumo, keliaujanti per teatrus, kviečiama kurti užsienyje. Spektaklio kūrėjai sužadina visą jausmų gamą: nuo pasibaisėjimo iki žmogiškos atjautos, švelnumo, graudulio. Spektaklis bus rodomas du vakarus iš eilės.

Aktoriai birželio 18 – 21 d. galės dalyvauti meistriškumo užsiėmimuose, kuriuos ves lenkų režisieriai, Jerzy Grotowskio mokiniai Tomasz Rodowicz ir Tomasz Krzyżanowski iš „Chorea Theatre“. Tai proga profesionalams lavinti organiškumą: balsą, judesį, ritmo pojūtį; o rezultatas bus pristatytas publikai birželio 21 dieną.

Matysime ir jaunus gruzinų kūrėjus: trupės „Open Space“ iš Tbilisio spektaklį „Tėvų susirinkimas“. 18 aktorių, vadovaujami dviejų jaunų režisierių, iš savo vaikystės patirčių sukūrė jaudinantį spektaklį, kuriame nagrinėjami santykiai šeimoje, klausiama „Ką reiškia būti tėvu?“. Spektaklyje bus proga ne tik kartu su jais iškelti sau daug klausimų, prisiminti vaikystės patirtį, bet ir išgirsti nuostabų gruzinų dainavimą.

Minsko trupė „Art Corporation“ pristatys Aleksandro Marčenko režisuotą spektaklį „Opiumas“ pagal V. Koroliovo pjesę. Šis spektaklis, pastatytas už žiūrovų sukauptas lėšas (angl. vad. crowdfunding), 2016 metais sudrebino baltarusių teatro padangę: nurungė didesnius ir turtingus teatrus ir kritikų buvo pripažinta metų geriausiu. Jo tema – karo Ukrainoje paliestos šeimos likimas.

Festivalį uždarys žavingi britai muzikantai (kaip pernai britai „The Tiger Lillies“) – mažųjų havajietiškų gitarų orkestras „The Ukulele Orchestra of Great Britain“. Šis kolektyvas grojo Anglijos karalienei per jos devyniasdešimtojo jubiliejaus pokylį, tad ką bepridursi. Jis geba sąmojingai, gyvai bendrauti su publika koncertų metu, profesionaliai groti nuo Bethoveno iki „Nirvanos“ kūrinių.

Bilietus į visus pasirodymus, kurių šiemet bus 20, platina tiketa, galioja visos socialinės nuolaidos.

Festivalio grafinį įvaizdį šiemet kuria klaipėdiečiai „Stand Up“.

Žurnalistams teikiamos akreditacijos.

Festivalio TheATRIUM organizatoriai. A. Kubaičio nuotr.
Festivalio TheATRIUM organizatoriai. A. Kubaičio nuotr.