7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Stalo teatras“ kviečia skaičiuoti turtus ir pamatuoti teisybę

„Stalo teatro“ inf.
Nr. 42 (1236), 2017-12-15
Teatras Anonsai

Turtas – neišsenkanti, visuomet  aktuali tema. O apie tai, kaip su juo elgtis, šiuo metu ir svarsto „Stalo teatro“ komanda, besiruošdama gruodžio 16, 17 d. 12 val. „Menų spaustuvės“ Kišeninėje salėje įvyksiančiai premjerai – muzikiniam objektų spektakliui visai šeimai – „Saliamono turtai“. Režisierės Saulės Degutytės pagal žydų sakmių ir legendų knygą „Saliamono žiedas“ pastatytame spektaklyje pakaitomis vaidins visas „Stalo teatro“ kolektyvas: Saulius Čėpla, Edita Zizaitė, Kristina Mauruševičiūtė ir Artūras Varnas. Gyvai muziką atliks spektaklio kompozitorė – Snieguolė Dikčiūtė. Spektaklio scenografė – Saulė Degutytė, kostiumų dailininkė – Ligita Skukauskaitė.

„Saliamono turtai“ jungia tris „Saliamono žiedo“ knygoje esančias pasakas: „Kiaušinį ir pupas“, „Medaus ąsotį“ ir „Tris paplotėlius“. Kiekvienoje šių istorijų veikia išmintingasis karalius Saliamonas, pas kurį susikrimtę veikėjai keliauja tuomet, kai patys nesugeba surasti sprendimo. Šį Saliamono vaidmenį spektaklyje galės atlikti pats jo žiūrovas. Mat kaip tik publikai teks garbė nuspręsti, kurioje pusėje yra tikroji tiesa. O pagrindinė šio kūrinio mintis – labai paradoksali: norėdamas tapti turtingu, išdalink viską kitiems. Juk tikrasis turtas yra ne kas kita, kaip išmintis, kuria gali didžiuotis karalius Saliamonas.

Kaip teigia spektaklio režisierė Saulė Degutytės, „pati medžiaga yra tokia subalansuota ir gili, kad į ją galima nerti ir nerti. Ieškoti įvairiausių klodų, atliepiančių tiek šiuos laikus, tiek harmoningą mūsų vidaus, pasąmonės balsą. Tikrai malonu dirbti su tokia nepaviršutiniška literatūra,“ – džiaugiasi ji. Ir nieko keisto, nes apie šias pasakas kūrėja mąsto dar nuo 2013 m., kuomet ir pradėjo domėtis šiuo išmintingu karaliumi.

Kaip ir anksčiau, taip ir šį kartą, pagrindinės „Stalo teatro“ priemonės – įvairiausi objektai. Tačiau pirmą kartą kūrybinė komanda išbandys visus veiksmus ir objektus apjungsiantį kinetinį smėlį, kuris ir bus tas visų trokštamas turtas. Jam teks pabūti daug kuo: tiek jūra, tiek laiku, tiek pyragais ar dykuma... Mat šio teatro principas nekinta – viena priemonė turi atlikti daug funkcijų. Pasak Saulės Degutytės, „visuomet stengiuosi naudoti kuo mažiau daiktų. Dažnai nutinka, kad pamačiusi, jog daiktas teatlieka tik vieną funkciją, susiruošiu jį mesti lauk, o kitą dieną ima ir atsiranda dar kokios trys galimybės jam prisidėti prie veiksmo. Taip suprantu, kad tas daiktas nori vaidinti...“

Visgi „Saliamono turtuose“ veiks kiek daugiau nei įprasta objektų. Juos kūrėjai pirko iš padėvėtų daiktų parduotuvių, tempė iš namų ir kaimo sodybų. Scenoje pamatysite kad ir itin unikalų puodą, kurio niekur kitur nerasi. Mat menininkai, pagaminę šį daiktą, buvo gamta ir laikas. Be to, neapsieita ir be didžiulių svarstyklių, kuriomis bus galima pasverti besiginčijančių herojų teisybę.

Šalia objektų ir aktorių itin svarbią vietą užims ir muzikinė spektaklio dalis, diktuosianti veiksmo ritmą. Be klasikinio smuiko, muzikantė ir kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė prakalbins ir kitą, labai originalų instrumentą – dailininko Pauliaus Juodišiaus kūrinį. Tai keturių skirtingų pusių styginis instrumentas, kuriuo galima išgauti tiek bosinės gitaros, tiek violančelės, tiek ir kanklių garsus, o į jo vidų dar ir niūniuoti pavyksta... „Tuo instrumentu bandau groti visaip, dar ieškau tinkamo garso. Galiu tik pasakyti, kad esu sau išsikėlusi tikslą sukurti koncertą styginiams ir objektams.“ – sako Snieguolė Dikčiūtė.

Spektaklio „Saliamono turtai“ premjera vyks gruodžio 16, 17 d. 12 val. „Menų spaustuvės“ Kišeninėje salėje.