7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Imigrantai dalysis savo istorijomis teatro scenoje

LNDT inf.
Nr. 37 (1231), 2017-11-10
Teatras Anonsai
„Dreamland“ repeticija. LNDT nuotr.
„Dreamland“ repeticija. LNDT nuotr.

 

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre lapkričio 25 dieną bus pristatytas antrasis dokumentinis spektaklis, kai scenoje pasirodo pasakojamas istorijas išgyvenę žmonės. „Žalios pievelės“, spektaklio pagal Ignalinos atominės elektrinės ir visaginiečių pasakojimus, autoriai Rimantas Ribačiauskas ir Kristina Savickienė imasi naujos temos – imigrantų istorijų. Naująjį spektaklį „Dreamland“ režisuoja Mantas Jančiauskas.

Šio spektaklio pradžia galima laikyti lygiai prieš metus, lapkričio 18 dieną, LNDT Studijoje pristatytą LNDT ir menų agentūros „Artscape“ bendrą projektą „Arrivals / Departures“, kuriam medžiagą kūrybinė grupė rinko Pabradės užsieniečių registracijos centre, kalbėdamiesi tiek su atvykėliais, tiek su centro administracija, taip pat iš Lietuvos ir užsienio internetinių straipsnių, politikų pasisakymų ir vaizdo įrašų. Nuo pat pradžių prie kūrimo projekto be teksto autorių ir režisieriaus dirba ir kompozitorė Agnė Matulevičiūtė. Vasarą Rimantas Ribačiauskas, Kristina Savickienė ir Mantas Jančiauskas lankėsi ir karštuosiuose pabėgėlių priėmimo taškuose Graikijoje bei Makedonijoje, bet tvirtina, kad pabėgėlių krizė Europoje buvo tik atspirties taškas, ir „Dreamland“ nebus apie tipiškai lietuvių suvokiamus pabėgėlius, o greičiau apie žmones, palikusius savo šalį arba tai, kas brangu. „Dreamland“ – tai spektaklis apie migraciją. Tik ne tą, kuri apibrėžiama žodynuose ir enciklopedijose, o tą, kurią patiriame kiekvienas“, – sako kūrėjai.

„Lietuva, formaliai sutikusi su Europos Sąjungos kvotomis ir po truputį įsileisdama pabėgėlių šeimas, didžiosios jų dalies netenka iš karto po integracijos proceso. Nerasdami Lietuvoje darbo, jausdami visuomenės priešiškumą arba norėdami susijungti su Europoje išsibarsčiusiais šeimos nariais, šie žmonės išvyksta iš šalies legaliai išsinuomotais autobusais arba nelegaliai, padedami kontrabandininkų“, – sako vienas iš spektaklio tekstų autorių Rimantas Ribačiauskas.

Todėl LNDT scenoje žiūrovai pamatys ne aktorių įkūnytus personažus, o tikrus žmones. Šįkart – Lietuvoje gyvenančius imigrantus iš Artimųjų rytų, Turkijos, Afganistano, Rusijos. Kai kurie yra pabėgėliai, kuriems prieglobstis Lietuvoje išsaugojo laisvę ar net gyvybę, kiti – ekonominiai, meilės migrantai, studentai. Beveik visi jie sako, kad neturi Lietuvoje draugų. Praeiviai dažnai pereina į kitą gatvės pusę, kad nereikėtų su jais prasilenkti. Butų nuomotojai meta telefono ragelius išgirdę jų tautybę. Nepaisant to, šie žmonės tikina esą dėkingi Dievui, Alachui ar likimui už tai, kad yra Lietuvoje.

Jie skirtingi, tačiau visus juos jungia nesibaigianti nesvarumo būsena. Būsena, kai vienu metu esi ir „čia“, ir „ten“. Arba nesi niekur. „Galbūt šią būseną pažįsta tie, kurie patys buvo emigravę. Galbūt ji artima negalintiems užsiimti tuo, kuo norėtų, arba tiems, kurie nemyli ar jaučiasi nemylimi. Tačiau stipriausiai žmogus ją jaučia tada, kai supranta, kad tai, kas palikta, negrįžtamai pasikeitė, ir kad grįžti tiesiog nebėra kur. Būtent šią būseną ir siekiame užčiuopti spektaklyje. Ar įmanoma prie jos priprasti, su ja susigyventi? O gal iš jos išsivaduoti? Ir kur yra „Dreamland“, svajonių šalis? Ten, iš kur atvykta ar čia, į kur atkeliauta? Žmogaus viduje? O gal ji išvis neegzistuoja?“ – svarsto Rimantas Ribačiauskas.

Spektaklio režisierius Mantas Jančiauskas sako: „Lietuva – visiškai homogeniška valstybė, todėl migracijos srautą mums sunku apskritai suvokti. Tačiau vienaip ar kitaip netolimoje ateityje, manau, Lietuvai teks susidurti su šiuo reiškiniu platesniu mastu. Todėl būtent dabar, kai kuo toliau, tuo labiau pasaulis radikalėja, reikia parodyti supratingumą atvykėlių atžvilgiu ir nebijoti dėl to, kad mūsų tapatybė gali skilti. Baimė tik parodo tos tapatybės silpnumą.“

„Dreamland“ scenoje savo istorijomis dalysis Feyzanur Önal, Vsevolod Černozub, Daniil Konstantinov, Abdo Zein Al Abedeen, Zabi Ahmadi. Spektaklio dailininkė – Lauryna Liepaitė, vaizdo projekcijų autorė – Aneta Bublytė, 3D animacijos autorius – Aivaras Ligeika. „Dreamland“ premjera LNDT Mažojoje salėje įvyks lapkričio 25, 26 dienomis 16 val.

 

„Dreamland“ repeticija. LNDT nuotr.
„Dreamland“ repeticija. LNDT nuotr.