7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Tris rugsėjo savaitgalius – LNDT teatriniai turai Vingio parke

LNDT inf.
Nr. 26 (1220), 2017-06-30
Teatras Anonsai
Spektaklis  „Vokietukai“. Christof Zwiener nuotr.
Spektaklis  „Vokietukai“. Christof Zwiener nuotr.

Tris rugsėjo savaitgalius (nuo rugsėjo 2 iki 17 d.) Lietuvos nacionalinis dramos teatras žiūrovus kviečia į Vilniaus Vingio parką. Jame vyks naujo pobūdžio teatrinis renginys – individualūs teatriniai turai po atviru dangumi, kurių metu kiekvienas žiūrovas leisis į kelionę su aktoriumi, pasakojančiu savo personažo istoriją.

 „Vokietukai“ Lietuvoje bus rodomi ribotą laiką – rengiama 18 spektaklių (po tris per savaitgalio dieną), kiekviename iš jų gali dalyvauti ne daugiau nei šeši asmenys. Į atviras erdves žiūrovus LNDT jau buvo pakvietęs ir anksčiau – 2015 m. kartu su „Sirenomis“ pristatyti audioturai po sostinę „Remote Vilnius“ sulaukė didelio pasisekimo. 

„Vokietukai“ pasakos apie taip vadintus Rytų Prūsijoje užaugusius ir per Antrąjį Pasaulinį karą nuo tėvų atskirtus vaikus, atsidūrusius Lietuvoje ir priglaustus vietinių. Tūkstančiai tokių mažamečių, kartais vadinamų vilko vaikais, nuo 1944-ųjų liko be tėvų, žuvusių per bombardavimus, mirtinai sušalusių arba mirusių iš bado. Nepasiduodami alkiui, šalčiui ir sovietų despotizmui, „vokietukai“ iš paskutiniųjų kabinosi į gyvenimą, kartais padedami draugų ar giminaičių, kartais visiškai vieni. Kai kurie atsidūrė Lietuvoje, kur juos priglaudė kaimo žmonės. Šie vaikai išsigelbėjo, bet prarado tapatybę: „vokietukus“ slėpę lietuviai turėjo veikti slapta nuo sovietų valdžios, tad daugelio jų vardai buvo pakeisti, jiems buvo draudžiama prasitarti apie tai, iš kur kilę. Istorija toliau komplikavo šių žmonių likimus net ir po Šaltojo karo pabaigos, nes Vokietija ne iš karto sutiko pripažinti juos savo piliečiais. Kiekvieno „vokietuko“ istorija – juodas taškas Vokietijos istorijoje, bet kartu ir ryški linija, jungianti šią šalį su Lietuva.

Viešėdama Vilniuje vokiečių režisierė Sonya Schönberger kurs spektaklį su šešiais aktoriais, kurių kiekvienas imsis vieno „vokietuko“ monologo. Spektaklyje vaidins Mantas Cegelskas, Aidas Jurgaitis, Neringa Krungelevičiūtė, Miglė Polikevičiūtė, Eglė Špokaitė, Jūratė Vilūnaitė. Vienas aktorius kurs unikalią patirtį tik vienam žiūrovui, abiem keliaujant po Vilniaus Vingio parką. Monologai rašomi remiantis biografijomis, kurias, atlikusi didžiulį tyrimą Lietuvoje, knygoje aprašė žurnalistė Sonya Winterberg.

Šiais turais LNDT pradeda savo 78-ąjį sezoną „Po tiesos mirties“, kviečiantį kritiškai vertinti informaciją, įvairias žinių versijas ir bandyti surasti tikrąją tiesą. Pirmoji 78 sezono premjera LNDT erdvėse įvyks rugsėjo 14 d., kai Didžiojoje scenoje bus parodytas spektaklis „Lokis“, kuriamas Prospero Mérimée novelės „Lokys“, Bertrando Cantat ir Vito Luckaus gyvenimo ir kūrybos motyvais, rež. Łukaszas Twarkowskis.

„Vokietukai“ Vilniaus Vingio parke vyks rugsėjo 2, 3, 9, 10, 16 ir 17 dienomis. Per vieną dieną vyks trys spektakliai: 15 val., 16.15 val. ir 17.30 val. Žiūrovai kviečiami rinktis prie įėjimo iš Čiurlionio gatvės (prie vartų į parką). Bilietai jau prekyboje.

 

Apie režisierę

Sonya Schönberger studijavo socialinę antropologiją Berlyno laisvajame universitete ir Ciuricho universitete bei eksperimentinį medijų dizainą Berlyno menų universitete. Jos darbai balansuoja tarp vizualaus meno, performanso ir teatro, o visuose juose ryškėjanti bendra tema – skausmingi žmogaus išgyvenimai susidūrus dviem politinėms sistemoms. Menininkė kuria ne tik gimtojoje Vokietijoje – jos spektakliai ir parodos pristatytos Amerikoje, Danijoje, Kanadoje, Pakistane ir daugelyje kitų šalių. Vienas paskutinių darbų – „Aš visada sapnuosiu savo namą. Perkeltųjų istorijos“, kurtas kartu su Shahana Rajani, – 2016 metais pristatytas Berlyno „Hebbel am Ufer“ teatre.

Daugiau apie menininkę: http://www.sonyaschoenberger.de/

Spektaklis  „Vokietukai“. Christof Zwiener nuotr.
Spektaklis  „Vokietukai“. Christof Zwiener nuotr.